שתף קטע נבחר

צילום: צביקה טישלר

נתניהו: "סיימתי הרפורמות, הגיע זמן המצפון"

שר האוצר המתפטר בנימין נתניהו התייצב מול המצלמות להסביר את הסיבות שהובילו להתפטרותו. לדבריו, הוא רואה כיצד תחזיותיו להתגברות הטרור הולכות ומתממשות, בזמן שבממשלה יש רוב אוטומטי לשרון. "השלמנו את הרפורמות המרכזיות והגיע רגע האמת, שבו אדם צריך לשאול את עצמו, במיוחד מנהיג, מה אתה מייצג, עבור מה אתה נלחם", אמר שר האוצר, "יש דרך להשיג שלום - לא זו הדרך". הוא הוסיף: "אני לא מוכן להיות שותף למהלך שמסכן את הביטחון, שמפלג את העם, לא מוכן"

"אני לא מוכן להיות שותף למהלך שמסכן את הביטחון, שמפלג את העם, שמקבע את העיקרון של חזרה לקווי 67 שאינם ניתנים להגנה ושהדבר הזה בעתיד יסכן את אחדותה של ירושלים כי גם היא כלולה בזה. אני לא יכול להיות שותף לזה".

 

כך אמר היום (א') אחר הצהריים שר האוצר בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, שבה הסביר את צעדו המפתיע. "חודשים רבים שאני קרוע בתוכי. מצד אחד אני מתנגד התנגדות נחרצת לנסיגה החד צדדית, אני גם רואה שהתחזיות שעליהן התרעתי הולכות ומתממשות. בעזה הולך ומוקם בסיס טרור איסלאמי. החמאס הולך ומתחזק, ומקבל קרדיט על מה שנראה כבריחה שלנו תחת אש הטרור", אמר שר האוצר, שנשמע משוכנע בטוח בעצמו, כאילו משא כבד הוסר מעל כתפיו. זאת, לאחר הכחשות חוזרות ונשנות שלו כי בכוונתו להתפטר מהממשלה - שהאחרונה בהם היתה רק אתמול, בתוכניתו של דן מרגלית בערוץ 10.

 

 

התפטרות נתניהו - כל הדיווחים:

 

"בנוסף לזה אנו שומעים את אבו עלא מכריז שזה רק השלב הראשון והם יגיעו גם לירושלים, גורמי הטרור אומרים שזה רק תחילת הדרך. גורמי הביטחון צופים שבטווח הבינוני תהיה התחזקות של הטרור", הוסיף נתניהו.

 

לדבריו, "אני יודע ששום דבר לא יעזור, יש רוב אוטומטי, גם בממשלה וגם בכנסת שמנוגד לעקרונות שעל פיהם נבחרנו. זאת לא הממשלה שאליה נכנסנו, זאת ממשלה אחרת". 

 

"זה מתקדם בעיוורון מוחלט תוך כדי התעלמות מוחלטת מהמציאות. כל ההתרעות, כל מה שאנחנו רואים זה מזכיר לי בדיוק מה שקרה באוסלו".

 

 

"אנחנו מדברים אפילו על מסירת נמל ים לפלסטינים שיהיה פרוץ לספינות הטרור, אתם זוכרים את הספינה קארין A, קארין B ועכשיו יהיה קארין C וקארין D שיביאו נשק שיכול להגיע לאשקלון ולאשדוד. מקליטים אותי, אז טוב שיהיה על רקורד, כי אני באמת מוטרד מזה כפי שהייתי מוטרד באוסלו. ועכשיו עוד מדברים על איזה רעיון אוויל לתת להם תחמושת, לתת להם רובים, זה פשוט לא יאומן".

 

"אני אומר לעצמי מה אתה יכול לעשות, אתה יכול לצמצם פה סכנה, אתה יכול למזער כאן סיכון בטחוני אבל בגדול אתה לא יכול לשנות את זה, אם תצא החוצה, תהיה בפנים, זה לא יעזור שום דבר אז צא החוצה".

 

"אני יכול להביע את דעותי אבל כשאני חושב שאין לי מה לעשות בממשלה, ושכנראה מיציתי את יכולתי להשפיע, אני שומר את הדברים בלבי, כמובן אומר את זה לאשתי, אבל אפילו לידידיי הקרובים אני לא אומר כלום, כי אם אני כשר אוצר אגיד מילה - הרפורמות ייעצרו. ברור לכם שאם היו חושבים שאני אעזוב את הממשלה היום הרפורמות בשוק ההון לא היתה עוברת".

 

"רגע האמת הגיע"

 

"אלא מה, במקביל יש לי אחריות על תפקידי כשר אוצר", הסביר נתניהו, "לקחנו משק שהיה על סף קריסה והעברנו אותו במאמץ אדיר למשק צומח, משגשג, והצמיחה הזאת אם נשמור עליה תחלחל ותגיע לכל חלקי העם. המכשיר העיקרי להביא את הצמיחה הזו היה הרפורמות הגדולות שעשינו, רפורמות היסטוריות שבאמת אין להן תקדים בכל תולדות המדינה".

 

"עכשיו השלמנו את הרפורמות המרכזיות בטווח הזה. ואז מגיע רגע האמת, ברגע האמת אדם צריך לשאול את עצמו, במיוחד מנהיג, מה אתה עושה, מה אתה מייצג, עבור מה אתה נלחם", הוסיף נתניהו. "השלמתי את הרפורמות, ועכשיו אני פועל לפי מה שאני מתכוון כל הזמן לעשות, לפי צו מצפוני".

 

"אני מבין את השאיפה לצאת מעזה. תתפלאו, אני שותף לה. אני גם מבין את השאיפה לשלום, אבל גם באוסלו רצו שלום - וקיבלו את ההיפך. יש דרך אחרת לשלום, יש דרך להשיג שלום, בשכונה שלנו, במזרח התיכון יש דרך להשיג שלום - אבל לא בדרך הזאת. היא נכשלה כבר, היא עומדת להיכשל שוב".

 

"זה לא קל לוותר על כיסא, זה לא אופנה שמקובלת אצלנו, זה לא קל. לא קל על לוותר על עמדה, על שררה ועל השפעה אבל אני שואל, בשביל מה אני כאן, ואני יודע שאני לא יכול להיות שותף ברגע האמת הזה למהלך שאני חושב שאני מאמין שהוא שגוי שהוא מתקדם בעיוורון לקראת הקמת בסיס אסלאמי שיסכן את מדינת ישראל.

 

נתניהו גם הודה בדבריו לצוות משרד האוצר.

 

בתשובה לשאלה אם הוא צופה שהתפטרותו תעכב את ההתנתקות, אמר נתניהו: "אני לא צופה ולא ציפיתי שהיציאה שלי מהממשלה תעצור את הנסיגה החד צדדית משום שיש רוב אוטומטי, וזה לא ישנה את זה עכשיו. אני לא יכול לעצור את זה, אבל דבר אחד אני יכול לעשות: אני יכול להיות שלם עם עצמי".

 

בהמשך הוא הדגיש: "אני לא אעשה שקר עם עצמי, אתם תעשו את כל החישובים הפוליטיים, אני יודע דבר אחד, בתוכי עם עצמי אני שלם, וזה הרגשה יוצאת מהכלל".

   

ישיבת הממשלה: נתניהו הניח מכתב בכתב ידו

 

נתניהו חיכה לתורו לדבר, וכשהגיע תורו הניח את מכתב ההתפטרות על השולחן. "תרשום לפניך את התפטרותי, הנה המכתב", אמר שר האוצר לראש הממשלה והניח על השולחן מכתב כתוב בכתב ידו, "אני משאיר פה את הצבעתי נגד הפינוי וגם את התפטרותי. אני מודה לכולם על שיתוף הפעולה".

 

במכתבו כתב שר האוצר: "הולך ומתברר שהנסיגה החד צדדית תחת אש אינה נותנת לנו דבר, להיפך היא מסכנת את ביטחון ישראל, מפלגת את העם ומקבעת את עיקרון הנסיגה לקווי 67 שאינם ניתנים להגנה, ואינה הדרך להשיג שלום.

 

"מה אנחנו מקבלים תמורת הנסיגה?", שואל נתניהו במכתב ההתפטרות שלו, "מה אנו מקבלים תמורת עקירת משפחות על ילדיהן, על בתיהן ועל קבריהן? נקבל בסיס טרור איסלאמי. בחודשים האחרונים קיוויתי שהממשלה תפקח עיניה מול מציאות ברורה זו ותשנה כיוון, אך ההיפך קרה. ממשלה מאוזנת ששיקפה את רצון העם בבחירות האחרונות הפכה לממשלה שמבצעת באופן אוטומטי מדיניות שמנוגדת לעקרונות הליכוד ולמנדט שקיבלנו מבוחרינו".

 

"כשם שהתרעתי בשנת 1993 שהסכם אוסלו יביא עמו פיגועים מיו"ש וירי טיליםל מעזה, כך לצערי אני משוכנע היום שהצעדה הנוכחי יביא במרוצת הזמן להגברת הטרור ולא להחלשתו", הוסיף נתניהו במכתב, "זו אינה הדרך להשיג שלום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
"לא מוכן להיות שותף"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים