שתף קטע נבחר

חופשי להיות האופוזיציונר מס' 1

לא עוד חתרנות סמויה, תרגילים פוליטיים מאחורי גבו של שרון והליכה בין הטיפות. מעכשיו נתניהו חופשי להיות האופוזיציונר מס' 1 של הממשלה. עדיין לא ברור אם זה מהלך נכון מן הבחינה הלאומית והציבורית, אבל אין ספק שבזירה הפנים-ליכודית ביבי יצא ענק. השנה הקרובה צפויה להיות שנת בחירות בכל מקרה, השאלה עכשיו היא אם לוח הזמנים יתקצר

יש משפט אחד שאומר בנימין נתניהו בשעות האחרונות, והוא זה שצריך להיות חקוק עמוק בתודעה הכללית: "אבן נגולה מעל ליבי", הוא פולט בנחת, ודופק עם ידו על הצד השמאלי של חליפתו המהודרת, "עכשיו אני אדם חופשי". המשפט הזה, בעיקר חלקו האחרון, אומר את הכל, ומרמז על הבאות, על העתיד הפוליטי הצפוי לשר האוצר המתפטר: לא עוד תרגילים פוליטיים שנויים במחלוקת ומאחורי הגב של ראש הממשלה, לא עוד ניסיונות פוטש, לא עוד הליכה בין הטיפות. כלומר כן - כל השטיקים והטריקים יישלפו ויחזרו לתמונה - רק שהפעם אף אחד לא יחשוב שהם לא לגיטימיים.

 

מעתה והלאה, בנימין נתניהו חוזר להיות ביבי נתניהו, הח"כ המודאג מהווילה בקיסריה שהתחיל אחר הצהריים את הקמפיין הפומבי שלו לראשות הליכוד ולראשות הממשלה. עד כה, בכל פעם שניסה שר האוצר המתפטר להוביל מהלך פוליטי כשהוא יושב בתוך הממשלה, קפצו עליו כל העולם ואשתו. בכל פעם שהוא ניסה להראות עצמאות מחשבתית נגד הנסיגה החד צדדית מעזה, הפכו אותו לחתרן, לפוטשר, ללא נאמן, לתוקע סכינים בגב. זה לא שהדברים האלה לא נכונים, אבל החל מהיום – הם פשוט לא יהיו רלבנטיים.

 

מרגע זה והלאה נתניהו, כפי שהוא עצמו מגדיר זאת, הוא אדם חופשי. כל מה שהוא יעשה כדי להביא להחלפתו של אריק שרון ייחשב ללגיטימי. הוא כבר לא שר, אין לו אחריות מיניסטריאלית, ולא מוטלת עליו שום חובת נאמנות לראש הממשלה. שרון הופך מרגע זה והלאה למטרה פוליטית לגיטימית עבור ראש מתנגדיו מבית. לכן, כשנתניהו רומז היום די בבהירות, שמבחינתו אריק שרון ותוכניותיו המדיניות הם סכנה ממשית למדינה - זה מתקבל בהנהוני הסכמה והבנה מצד הכתבים והפרשנים. עכשיו כולם מבינים את נתניהו כשהוא מדבר נגד שרון. זאת זכותו. הוא האופוזיציונר הראשי.

 

הרווח נמצא בימין

 

מן הבחינה הפוליטית, ההתפטרות של נתניהו בעיתוי הזה היא מהלך נכון. עדיין לא ברור עד כמה הוא מהלך חכם ברמה הלאומית והציבורית, ועדיין לא ברור עד כמה הוא יוכיח את עצמו בקרב ציבור מצביעי המרכז. אבל מבחינה פוליטית פנים ליכודית, הוא נכון. את ההתנתקות הוא לא עוצר, אבל את גרעין תומכיו המקורי, את הימין הקיצוני, את הפייגלינים, את רוב מרכז הליכוד ואת אנשי "דרכך דרכנו" בליכוד ואת מי שהעלה אותו לשלטון בעבר – הוא מקבל בחזרה. את כל קולות האכזבה שנשמעו בחודשים האחרונים מכיוון הימין אפשר להוריד באסלה. הם לא שווים כלום.

 

כל מי שאמר בימין בחודשים האחרונים שהוא עם נתניהו גמר - כדאי שינשוך את לשונו. עם כל הכבוד לעוזי לנדאו ולאיוב קרא, אלטרנטיבה טובה יותר מביבי אין לאנשי הימין, לכן הם יקבלו אותו בחזרה בזרועות פתוחות, בחיבוק חם ומלטף. כבר היום, זמן קצר לאחר ההתפטרות, רצו אנשי הימין חזרה לזרועותיו של גיבורם האובד, והפגינו מול ביתו בירושלים לאות תמיכה. הוא גדול, הוא ענק, הוא אמיץ והוא מלך העולם, נאמר בתגובות שנשלחו לכתבים בביפרים. הוא המנהיג האמיתי שלנו. גם לשונם של פעילי ליכוד מרכזיים, שבעבר פירסמו מודעה בה טענו כי אמו של נתניהו ערביה (בגלל שלא פרש מן הממשלה בשל ההתנתקות) נטפה דבש אחר הצהריים: "נתניהו הוא הליכוד האמיתי", אמר אחד מהם. "הוא האיש שיוביל אותנו. הוא האיש שאנחנו אוהבים".

 

תחילתו של קמפיין אגרסיבי

 

ומה הלאה? רק ימים יגידו. מבחינת תוכנית ההתנתקות, שום דבר לא צפוי להשתנות. יש לוח זמנים, יש תוכניות, יש מטרה ברורה. אפילו ההתפטרות של נתניהו, והוא עצמו מודה בכך, לא תשנה את הנסיגה הצפויה. רק המציאות, אומר נתניהו, יכולה לשנות את המצב. אבל אני לא יכול לתת לזה יד, לא יכול לשבת ולהסתכל על האסון הזה מתרחש. זה פשוט לא אני. ומה שחשוב, בסופו של דבר, זה להיות שלם עם עצמי. עם עצמו, ועם חייליו בימין הקיצוני, כמובן.

 

אז מה כן יכול להשתנות? אולי לוח הזמנים הפוליטי. השנה הקרובה צפויה להיות שנת בחירות בכל מקרה. השאלה היא אם לוח הזמנים יתקצר, האם הבחירות יוקדמו למחצית הראשונה של השנה. בסביבתו של ראש הממשלה מאמינים כי דווקא פרישתו של נתניהו מהממשלה והעברת תיק האוצר לאדם "מתון" יותר מבחינה כלכלית תגרום לאנשי העבודה לדבוק חזק יותר בכסאותיהם. אין מה למהר, אומרים אנשיו של שרון. אחרי ההתנתקות יש זמן. שום דבר לא בוער. נתניהו בסך הכל פעל ממניעים פוליטיים, נלחץ בגלל אנשי הימין הקיצוני שאיימו לנטוש אותו. שוב פעם הוא הוכיח שהוא לא עומד בלחצים.

 

את נתניהו הדברים האלה לא ממש מעניינים עכשיו. בקרוב מאוד הוא יפתח בקמפיין אגרסיבי נגד התנהלותו של ראש הממשלה ונגד מדיניותו. כבר היום הוא רמז בבירור שהוא חושב ששרון מוביל את המדינה לאסון, והקו הזה לא צפוי להשתנות. נהפוך הוא. נתניהו צפוי לפתוח במסע הופעות מן הצפון עד הדרום, כדי לשכנע, בעיקר את אנשי הליכוד, כי לו יש תוכנית טובה הרבה יותר, כדי להסביר כי אסור לתת לשרון להמשיך ולהנהיג את המדינה. המשימה העיקרית של שר האוצר המתפטר היא לאחד סביבו חלקים כמה שיותר גדולים מהליכוד. המטרה שלו היא להוכיח כי הסקרים המדברים על פערים בינו ובין שרון – הם סקרי שקר. עד הפריימריס רוצה נתניהו לצמצם את הפער לאחוזים בודדים, לשמור על ליכוד לא מפוצל. "אם יש דבר אחד חשוב", אמר נתניהו בשיחות סגורות, "זה שהליכוד לא יתפצל. צריך לשמור על ליכוד אחד גדול".

 

אם ההתנתקות תעבור בשקט, משימת כיבוש הליכוד תהיה קשה יותר. לא בלתי אפשרית, אך בהחלט קשה יותר. בסופו של דבר, אנשי הליכוד רוצים שלטון, רוצים שררה. אם הסקרים יראו ששרון יביא יותר מנדטים, לא מן הנמנע שיילכו איתו, למרות הכל. אך אם העניינים בעזה יסתבכו – יוכל נתניהו לבוא ולומר, בדיוק כמו שאמר היום: אמרתי לכם לא לתת להם רובים, אמרתי לכם לא לתת להם תחמושת, אמרתי לכם לא לצאת באופן חד צדדי מעזה. תנו לזקן ללכת. עכשיו תורי להנהיג.

 

כדאי לשים לב...

 

...למרות כל מה שנאמר לעיל, יש הרבה צביעות במהלך ההתפטרות של נתניהו. לא רק שהוא לא טרח להסתיר את הדאגה לאינטרסים האישיים שלו,

הוא טרח להדגיש אותם: ההיסטוריה היא שמעניינת אותו. הוא רוצה לוודא שתלמידים בעוד חמישים שנה לא ילמדו שבנימין נתניהו נתן ידו להתנתקות. אבל כל זה בלוף, שלא לומר עבודה בעיניים, שכן כולם יודעים כי נתניהו יכול היה להתפטר לפני הרבה זמן, יכול היה להוביל מהלך פוליטי מתגלגל שבסופו של דבר עשוי היה להפיל את הממשלה ולבלום את ההתנתקות.

 

הוא לא עשה זאת, והוא נשאר בממשלה, הצביע עימה בכנסת בעד ההתנתקות. הניסיון שלו כעת לרחוץ בניקיון כפיו, להראות כי הוא נשאר בממשלה בגלל התוכניות הכלכליות, הוא ניסיון קצת שקוף. בסופו של דבר, אף אחד לא יישכח שבנימין נתניהו היה זה שניפנף בידיו מתחנת הממשלה לעבר רכבת ההתנתקות כשהיא יצאה לדרך. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. "אני אדם חופשי"
צילום: גיל יוחנן
צילום: רויטרס
שרון. נתניהו לא עומד בלחצים
צילום: רויטרס
הימין יחבק את ביבי חיבוק חם ומלטף
צילום: רויטרס
מומלצים