שתף קטע נבחר

השרים הגיעו לדבר פוליטיקה ושמעו משרון כלכלה

שרי הליכוד העריכו שראש הממשלה זימן אותם במאמצים לייצב את הקואליציה לאחר התפטרותו המפתיעה של שר האוצר. מאוחר יותר התברר: שרון פשוט החליף את נתניהו בסבב שיחות עם השרים על התקציב. השר כץ אמר לשרון: אתנגד לתקציב. מוקדם יותר נועד שרון עם מ"מ שר האוצר החדש, אהוד אולמרט

בעקבות התפטרות נתניהו: ראש הממשלה, אריאל שרון, קיים היום (ב') סבב שיחות עם שרי הליכוד, עם המשנה לממשלה, שמעון פרס, ועם יו"ר הקואליציה גדעון סער.

 

השרים שהגיעו למפגשים לא קיבלו הסבר לסיבת הזימון. כשהגיעו, סברו כי הם עומדים לדבר על המשמעות הפוליטית של התפטרות נתניהו. במקום זאת התברר להם כי ראש הממשלה זימן אותם דווקא כדי לדון בהעברת התקציב.

 

שר החקלאות ישראל כץ הודיע לראש הממשלה בפגישתם לפני הצהריים כי יתנגד לתקציב שנת 2006 בהצבעה בממשלה מחר. השר כץ אמר לשרון כי בעקבות גזירות חקלאיות, בין השאר בתחום המים, הוא לא יוכל לתמוך בהצעת התקציב. 

 

 

שר האוצר המתפטר נתניהו אמור היה לקיים את הפגישות עם השרים על מנת לסכם עמם את תמיכתם בתקציב. נתניהו אמור היה לדון עם השרים על הנושאים שבמחלוקת, אך לאור התפטרותו, החליט ראש הממשלה לקחת את המשימה על כתפיו מאחר ומחר צפוי דיון ממשלתי מיוחד על תקציב 2006.

 

הבוקר נפגש ראש הממשלה עם השר אולמרט ושרים נוספים. בהמשך ייפגש גם עם שר הבריאות נווה, שרת החינוך לימור לבנת ושרת המשפטים ציפי לבני. בצהריים ייפגש גם עם יו"ר מפלגת העבודה, שמעון פרס.

 

התפטרות נתניהו מביכה את השרים המתנגדים להתנתקות, שעכשיו עומדים בפני השאלה מדוע הם נשארים בממשלה, לאחר שנתניהו עצמו הבהיר שלא ניתן להשפיע מתוך הממשלה על דחיית הפינוי. לכן, אחת ההערכות הבוקר היתה שראש הממשלה מעוניין לבחון את עמדת השרים המתנגדים להתנתקות, ואת מידת כוונתם ללכת אחרי נתניהו, ולראות לאן נושבת הרוח בקרב המתנגדים. גורמים בתנועה העלו חשש, שהתפטרות של שר נוסף עלולה ליצור סחף בקרב שרים.

 

המינוי של אולמרט: מ"מ שר האוצר

 

אתמול החליט ראש הממשלה כי מחזיק תיק האוצר החדש של מדינת ישראל הוא אהוד אולמרט. אולמרט ימונה לממלא מקום שר האוצר, ולא לשר האוצר, בגלל הקושי של שרון להעביר את המינוי בכנסת. במקביל, ימשיך אולמרט לכהן גם כשר התמ"ת. 

 

הבוקר הספיק כבר אולמרט להיפגש עם נגיד בנק ישראל, הפרופסור סטנלי פישר, בירושלים, לקראת התחלת כהונתו כשר אוצר. 

 

שרון שוחח אמש עם אולמרט אתמול ואמר לו כי בכוונתו להמשיך במדיניות הכלכלית ולהביא את תקציב המדינה לאישור הממשלה בישיבתה מחר, כפי שתוכנן לפני שנודע על התפטרותו של נתניהו. מחר ייפגשו שרון ואולמרט לדון במינוי, ובאופן שבו יישמרו יעדי הממשלה גם תחת מ"מ שר האוצר החדש.

 

מזכיר הממשלה ישראל מימון הודיע אתמול בערב לאולמרט על המינוי. המינוי כממלא מקום יהיה בתוקף למשך שלושה חודשים, וידרוש אישור ממשלה בלבד, ללא צורך באישור כנסת - מתוקף העובדה שמדובר בממלא מקום. גורמים במערכת הפוליטית העריכו, שממילא "לאחר תום תקופת המינוי הזמני, תחל מערכת בחירות".  

 

הממשלה תאשר את המינוי מיד עם כניסת התפטרותו של נתניהו לתוקף ביום שלישי בצהרים, במהלך ישיבת ממשלה בנושא התקציב.

  

"מערכת הבחירות החלה, ביבי יחבור למורדים"

 

במערכת הפוליטית ובסביבתם של ראש הממשלה ושל נתניהו מדברים על תרחיש פוליטי, לפיו ייתכן שהבחירות יוקדמו לתחילת השנה הבאה. גורמים במערכת הפוליטית העריכו "שום דבר לא יתרחש בזירה הפוליטית עד אחרי ההתנתקות. לממשלה יש רשת ביטחון כל עוד ההתנתקות תבוצע".

 

ההתפטרות של נתניהו מתפרשת כיצירת בידול לקראת ההתמודדות על ראשות התנועה: "אין ספק שנתניהו קרא תיגר על אריק", אמרו גורמים בליכוד, "עד עכשיו היתה קבוצת מורדים שלא היה מי שיוביל אותה, כעת המצב משתנה. ראש הממשלה יצטרך לבדוק מה מצב במרכז התנועה ובקרב המתפקדים, ואז להחליט האם להתמודד בפריימריס".

 

"בכל מקרה", אמרו גורמים בליכוד, "מערכת הבחירות החלה והצלחת ראש הממשלה בה, אם יחליט להתמודד, תלויה במחזות שיהיו בביצוע ההתנתקות. אם היא תעבור בשקט ובהצלחה יחסית, מעמדו של שרון יהיה כזה שהוא יוכל ללכת לבחירות. אם יהיה שבר - קשה להניח שיעשה זאת". יש לציין כי בעבר שרון חזר ואמר שבכוונתו להתמודד על קדנציה נוספת.


פורסם לראשונה 08/08/2005 09:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אולמרט. מ"מ שר האוצר
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
שרון ופרס. פגישת עידכונים
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
התפטרות נתניהו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים