שתף קטע נבחר

"הקברים יועברו גם ללא הסכמת המשפחות"

במינהלת ההתנתקות אמרו לחברי הוועדה לביקורת המדינה שסיירו בניצנים שכמחצית מהמשפחות עדיין לא מקיימות מגע עם הגורמים השונים כדי להעביר את קברי יקיריהן מגוש קטיף. גורם במינהלת אמר ל-ynet: "אם הנתק יימשך, לאחר פינוי המשפחות יועברו הקברים גם ללא הסכמתן"

"נעביר את הקברים מגוש קטיף גם ללא הסכמת המשפחות". כך איים היום (ג') גורם במינהלת ההתנתקות. זאת, לאחר שבסיור של הוועדה לביקורת המדינה באתר בניצנים, התברר שבניגוד למה שהצטייר לאחרונה, נושא הקבורה עדיין לא בא על פתרונו.

 

 

 

נציג מינהלת ההתנתקות בניצן, מוקה כהן, אמר לחברי הוועדה כי הוקמו שלושה מתחמים של בתי עלמין באזור אך לדבריו כמחצית מהמשפחות עדיין אינן מקיימות מגע עם הגורמים השונים כדי להעביר את יקיריהן, וחלקן גם פנו לבג"ץ. "כל הנושא הזה מאוד רגיש וצריך לטפל בו ברגישות. הרבנים הראשיים הציעו להם להעביר את הקברים להר הזיתים בירושלים אך לצערנו עם חלק יש נתק מוחלט בעניין זה".

 

גורם במינהלת ההתנתקות אמר כי במקרה והנתק יימשך, לאחר פינוי המשפחות יועברו הקברים מגוש קטיף ללא הסכמת המשפחות. "הרבנים אמרו לנו שאם יש חשש שקברים יחוללו, אז אפשר להעביר אותם גם ללא הסכמת המשפחות וכיוון שלאחר הפינוי יש חשש כזה, לא תהיה ברירה אלא להעביר את הקברים ללא הסכמת המשפחות", אמר.

 

הוועדה ביקרה במקום לאחר שמבקר המדינה הודיע כי משרדו יקיים ביקורת לכל תהליך ההתנתקות, כולל לבניית אתר הקראוונים בניצנים. כמו בביקורים קודמים של ח"כים באתר, שוב הטיחו תושבים זועמים האשמות בח"כים על כך שהם חשים שהופקרו ושהדירות שקיבלו קטנות מאוד. 

 

ח"כ זבולון אורלב (מפד"ל) מתח ביקורת על מינהלת ההתנתקות שלא דאגה לנושאי הדת: "סידרו יפה את האבנים והשבילים אבל שכחו את האנשים, בשילוב של בורות עם חלמאות, אין מקווה ואין פתרון לנושא השבת. אין מספיק מקומות בבתי כנסת, בגני הילדים ובבתי הספר, לא הקימו מרפאה ומוליכים אותם שלל. הממשלה העבירה את חוק העקירה בחיפזון ובנחישות אך לא הפגינה את אותה הנחישות בדאגה לאנשים".

 

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ מלי פולישוק-בלוך, אמרה כי מחר יתקיים דיון בנושא בוועדה. "גם לקראת דו"ח המבקר בעתיד וגם לקראת הדיון חשוב מאוד שנהיה בשטח, נכיר את המציאות מקרוב כדי שנוכל לראות בעיניים שלנו את המצב וכדי לראות על מה מדברים כאשר עולות כל הטענות הללו".

 

ממנהלת סל"ע נמסר בתגובה כי "הדברים המיוחסים לגורם במנהלת ההתנתקות אינם מייצגים לחלוטין את עמדת מנהלת סל"ע, ואת דרך הטיפול הרגישה של אנשיה בנושא כאוב זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
בית העלמין בנווה דקלים
צילום: צפריר אביוב
צילום: צפריר אביוב
(ארכיון)
צילום: צפריר אביוב
מומלצים