שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פינקלשטיין נגד "קוד כחול", סבוב נוסף

  הרצח בשפרעם וההד הציבורי שבעקבותיו, הובילו את ח"כ גילה פינקלשטיין לחדש המאבק נגד הספר המתאר הפיכה צבאית שיוזמת ההנהגה הלאומית-דתית. מחבר הספר בתגובה: "'קוד כחול' הוא רומן מתח שמתאר אפשרות שלצערי הרב הופכת לריאלית"

  סגנית יו"ר הכנסת, גילה פינקלשטיין, מערערת על החלטת היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, שלא לאסור על הפצת הספר "קוד כחול" או לפתוח בחקירה פלילית נגד מחברו, צביקה עמית. "חופש הביטוי אין משמעותו חופש השיסוי", כתבה פינקלשטיין בפנייה נוספת למזוז במטרה שישקול מחדש את החלטתו. "ספרו של עמית הוא הפרוטוקולים של זקני ציון נגד הציונות הדתית, ובמציאות החירום הנוכחית הוא מסוכן... על אף שהמחבר וההוצאה טוענים כי הדמויות המופיעות בו דמיוניות, ניתן לקשור בינן לבין דמויות קיימות. העירוב בין מציאות לבדיון עלול ליצור רושם מוטעה כי המעשים הפסולים המיוחסים לדמויות בספר ייתכנו במציאות, ובכך יש דיבה, הטלת דופי והסתה. פרסומו של הספר במציאות הנוכחית כבר הלהיט את הרוחות ויצר אווירה של עוינות ומשטמה כלפי הציבור הדתי לאומי", כותבת פינקלשטיין.

   

  חברת הכנסת טוענת במקביל כי הספר יוצר אנלוגיה לכאורה בין הציונות הדתית למשטרים דיקטטוריים וכותבת: "במדינה שרבים מתושביה חוו את אימי השואה והיו קורבנות של שלטון טוטליטרי - זהו דבר שלא ייעשה".

   

  בראיון ל-ynet היא אומרת כי ההחלטה לפנייה המחודשת נובעת בין היתר מהתגובות לרצח בשפרעם. "לאחר האירוע בשפרעם אני מרגישה שנאה גדולה מאוד כלפי הציבור הדתי. אתמול פנה פובליציסט מסוים באחד העיתונים להנהגה של הציבור הדתי בשאלה 'איך גידלתם כל כך הרבה עשבים שוטים?' אחרים טוענים שהחיילים הדתיים הם צבא בוגדני ומליציה חיצונית ומסוכנת. שוב הצהרות הסתה נגד הציבור הדתי ודברי דיבה נגד הנהגתו, שוב הטלת דופי וניסיון לעורר לעג כלפי ציבור שהוא נאמן למדינת ישראל ולחוקיה. הפרוטוקולים של צביקה עמית, שמדברים על הפיכה צבאית מאורגנת על-ידי קצינים דתיים בכירים והנהגת מועצת יש"ע, עלולים לדרבן מגמה של בלימת קידומם של חיילים דתיים ולהנהגת נומרוס קלאוזוס סמוי בקבלתם לקורס קצינים. הספר עלול להוביל להקטנת המוטיבציה בקרב חיילים דתיים ולכדי אלימות נגד הציבור הדתי".

   

  צביקה עמית מצדו לא נשאר חייב ותוקף בחזרה: "אני מתפלא על דבריה של הגברת, בייחוד לאחר מה שקרה בשבועות האחרונים בגוש קטיף ומהניסיון הבוטה של האנשים שהיא מייצגת לערער את סמכויות השלטון, מה שאינו רחוק מניסיון להפיכה. 'קוד כחול' הוא רומן מתח שמתאר אפשרות שלצערי הרב הופכת לריאלית מול ההתנהגות המשיחית שאליה נתפשה הציונות הדתית. אולי זו הסיבה לכעס האמיתי ולרוגז של פינקלשטיין. תיטיב לעשות זו אם במקום לנסות לפגוע בחופש הביטוי תבחן את עצמה ואת חבריה, ותנסה להבין מדוע הגיעו למצב שבו רוב הציבור במדינת ישראל מתנער מהם. הציונות הדתית סטתה מהשותפות שלה עם כלל ישראל והפכה לכת תמהונית משיחית. אם לא תשנה את דרכיה היא תסכן גם את הדמוקרטיה וגם את המשך קיומה. במהלך כתיבת הספר ניסיתי להרגיע את עצמי שמדובר רק בתרחיש דמיוני, בפיקציה, כעת אני מתחיל לחשוב שאולי יש אמת בסיפור".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עטיפת הספר
  חופש הביטוי או חופש השיסוי?
  עטיפת הספר
  לאתר ההטבות
  מומלצים