שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הלהיט החדש במלחמה בכולסטרול: שעורה

  לחם עשיר בשעורה עשוי להיות הלהיט הבא של שוחרי הבריאות שחרדים לרמת כולסטרול בגופם. מחקר חדש מגלה כי אנשים שהוסיפו את הדגן הנשכח לתפריט היומי שלהם הורידו את רמת הכולסטרול בדם

  לא מצליחים להיפטר מהכולסטרול הגבוה בדם? תוסיפו לתפריט שעורה: כך מציעים מדענים שפרסמו באחרונה תוצאות של מחקר חדש.

   

  רמה גבוהה של כולסטרול בדם היא אחד מגורמי הסיכון המרכזיים למחלות לב וכלי דם - הסיבה מספר אחת לתמותה בעולם המערבי.

   

  עד היום נבדקה השפעתם דגנים שונים, כמו שיבולת שועל, על הורדת רמת הכולסטרול, אולם לא היה מחקר מסודר על שעורה, אשר על פי הערכות מבוססות לא תופסת את המקום הראוי לה בתפריט היומיומי.

   

  במחקר שלפנינו נבדקה קבוצה קטנה ובה 25 נשים וגברים, אשר רמות הכולסטרול שלהם היו בין 200 ל-240, אשר נחשבות ללא תקינות.

   

  המחקר כלל שני שלבים, בשלב הראשון ניתנה דיאטה המומלצת לאיזון כולסטרול, על פי התוכנית הלאומית לחינוך לאיזון הכולסטרול. לאחר שבועיים

  נבדקו רמות הכולסטרול והקבוצה חולקה לשלוש קבוצות נוספות. הפעם הוחלפו חלק מהדגנים בתפריט בשעורה, אשר ניתנה בכמויות קטנות בינוניות וגבוהות. התוצאות הראו ירידה ברמות הכולסטרול ברמות של ארבעה, תשעה ועשרה אחוזים בהתאם לכמויות השעורה שנצרכו.

   

  רמות הכולסטרול הרע (LDL) אף הראו ירידה משמעותית יותר בערכים של 13.8 ו-17.4 אחוזים - בהתאם לצריכת השעורה. לשם ההשוואה, הדיאטה הרגילה לאיזון כולסטרול הביאה לירדה של ארבעה אחוזים בלבד ברמות הכולסטרול.

   

  איך השעורה מצליחה להוריד את רמות הכולסטרול בדם? לדברי החוקרים, סוד הצלחתה הוא בסיב המסיס במים, אשר נקרא GLUCAN-BETA ומצוי בשעורה בשפע.

   

  המסקנה המתבקשת מהמחקר: לצרף לתזונה שלנו שעורה, אשר נשכחה במהלך השנים ואינה מופיעה כמעט בתפריט היומי, וזאת על מנת לשמור על רמות כולסטרול מאוזנות הן בהרכבן והן ברמתן.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שעורה. נלחמת בכולסטרול
  צילום: סי די בנק
  לאתר הבריאות MIOK, לחצו כאן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים