שתף קטע נבחר

גורמים בסביבת שרון: הוא לא יפרוש מהליכוד

מקורבי ראש הממשלה רמזו שייתכן שיפרוש מהליכוד ויתמודד על ראשות הממשלה במסגרת פוליטית עצמאית. שעות ספורות אחר כך מיהרו גורמים בסביבת שרון להכחיש את הפרסומים

גורמים בסביבתו הקרובה של ראש הממשלה, אריאל שרון, הכחישו את הפרסומים על כך שהוא שוקל לפרוש מהליכוד ולהתמודד ברשימה עצמאית. מקורבי שרון לא פסלו את האפשרות ששרון יפרוש מהליכוד ויתמודד על ראשות הממשלה במסגרת פוליטית אחרת. "שרון הקים את הליכוד בעבר, ועכשיו הוא יכול לבוא ולהקים ליכוד חדש", אמר אחד מיועציו הקרובים של שרון ל-ynet.

 

עם זאת, גורמים בסביבתו הקרובה של שרון מסרו כי "רעיון עזיבת הליכוד לא נשקל על-ידי ראש הממשלה ולא הובא בפניו. בכל פעם בעבר, כשהועלה הנושא לדיון, הוא ירד מהפרק ולכן קשה לראות את התסריט הזה מתגשם".  ביממה האחרונה התפרסמו סקרים, המצביעים על מהפך לטובת נתניהו בקרב מתפקדי הליכוד, ימים ספורים לאחר שהודיע על התפטרותו.

 

על-פי סקר "הארץ" שהתפרסם הבוקר, נתניהו נהנה מתמיכת 35% ממתפקדי הליכוד, שרון נהנה מתמיכתם של 29.1% ואילו עוזי לנדאו נתמך בידי 17.3% ממתפקדי הליכוד. עד הבחירות הזמן רב ודברים יכולים להשתנות, אבל הסקרים הללו משקפים לראשונה היפוך מגמה. עד כה, כמעט בכל הסקרים, שרון הוביל על נתניהו בפער משמעותי. כעת, לאחר הפרישה, השתנתה התמונה, ונתניהו נהנה, אולי לזמן מוגבל, מאהדה גדולה בקרב מתפקדי הליכוד.

 

בסביבת ראש הממשלה אומרים שהסקרים מציגים את המציאות כפי שהיא, שמתפקדי הליכוד מבולבלים בגלל תוכנית ההתנתקות, "צריך לזכור שהמפקד שיש היום בליכוד קטן בחצי בערך מהמפקד שהיה ב-2003, וכנראה שמי שעזבו את התנועה מאז היו דווקא המתפקדים שלנו".

 

אבל גם הדברים הללו אינם יכולים לערער על העובדה שחמישה ימים להתנתקות, שרון הולך ומאבד גובה בליכוד. במציאות הזו, עולה שוב הרעיון, שעלה גם בעבר, ששרון ירוץ במסגרת פוליטית חדשה, "אבל כדי שזה יקרה, צריך לחכות ולראות מה יקרה עם ההתנתקות. חוץ מזה, צריך להציג את האפשרות הזאת בפני ראש הממשלה, וגם לחכות להחלטה שלו. אפשר לייעץ לשרון הרבה דברים, אבל מי שמקבל בסופו של דבר את ההחלטה זה הוא".

 

לא מן הנמנע שהמהלך הזה הוא חלק מספין תקשורתי שנועד להלחיץ את אנשי הליכוד, לאחר סיום הנסיגה החד-צדדית מעזה. אז יתפנה שרון לעסוק בעתידו הפוליטי, וממילא – גם יכריע לאן מועדות פניו. אם ההתנתקות תעבור בהצלחה, אך הלחכוד יפנה לו עורף, שרון יחליט לפרוש מהתנועה שבראשה הוא עומד כעת. יחד עם כמה מתומכיו, בהם אהוד אולמרט, ציפי לבני, מאיר שטרית ,גדעון עזרא ואחרים, שמצבם במרכז המפלגה קשה - יפרוש ויקים סיעה חדשה שתתמודד לכנסת ה-17.

 

"ראש הממשלה לא יכול להיות שבוי של החלטות מרכז הליכוד", אומר אחד מיועציו של שרון. "תאר לעצמך מצב שבו המרכז מחליט לחשק את חברי הכנסת שלו שלא לבצע שום מהלך מדיני. איך יכול ראש ממשלה מטעם הליכוד לפעול בצורה כזו, כשהוא מחושק? איך הוא יכול לנהל מדינה ולהוביל מהלכים מדיניים, כשהסיעה שתהיה לו תעמוד נגדו בכל מהלך? זה הרי בלתי אפשרי".

 

"איך נתמודד יחד עם ח"כים עם מנת משכל של נעל?"

 

לדברי אחד המקורבים, "בכל מקרה, בחודש הקרוב לא יקרה שום דבר אופרטיבי. ממילא ממתינים לראות מה יקרה אחרי ההתנתקות".

 

בסביבתו של ראש הממשלה מעריכים שאם יפצל שרון את הליכוד, ויתמודד עם ראשות הממשלה מול הליכוד המקורי בראשות נתניהו - הרי ששתי מפלגות אלה יגיעו יחדיו לכחמישים מנדטים, ויהפכו את מפלגת העבודה למפלגה השלישית בגודלה בישראל. "אם שרון נשאר בתוך הליכוד עם הרשימה הבלתי אפשרית של חברי כנסת בעלי רמת משכל של נעל, הוא לא יוכל לתפקד", אומר מקורב לשרון. "אבל אם הוא פורש ומתמודד לבד, הרי שהוא יכול להוביל למצב שהליכוד, על כל גווניו, רק יגדל ויתחזק".

 

באופן רשמי, מקורביו של שרון הביעו לאחר פרישתו של נתניהו מהממשלה ביטחון רב בניצחונו בכל מסגרת. ואולם, הסקרים שרואים אור בימים האחרונים מציגים תמונה פוליטית קשה מבחינתו של ראש הממשלה, שאינם מותירים ספק בדבר מצבו הפוליטי הקשה.

  

במערכת הפוליטית יש מי שחושב שאחרי ביצוע הנסיגה מעזה, יעדיף שרון לוותר על המשך ההתבוססות בבוץ הפוליטי הבלתי אפשרי בישראל, יהנה מתהילת עולם, ויפרוש מהחיים הפוליטיים לחוותו. קשה לומר אם התסריט זה, כמו תסריטים פוליטיים דמיוניים רבים צפוי להתממש, אך ללא ספק זו עוד אחת מהאפשרויות שעומדות בפני שרון. 


פורסם לראשונה 10/08/2005 07:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מאבד גובה. שרון
צילום: רויטרס
צילום: דן בלילטי
סקרים מעודדים. נתניהו
צילום: דן בלילטי
צילום: טל שחר
מועמד. עוזי לנדאו
צילום: טל שחר
מומלצים