שתף קטע נבחר

לפיד: ההסתה היא שגרמה לרצח בשפרעם

בדיון פגרה מיוחד שנערך בכנסת בנושא הרצח בשפרעם אמר יו"ר שינוי: "לא נוכל להימנע מאסונות כאלה אם לא נוריד את הטון של הוויכוח הציבורי". ח"כ ברכה אמר: "יש הסתה שלוחת רסן נגד הציבור הערבי". השר עזרא: "קיצונים כמו הרוצח הם סכנה אמיתית למדינה"

ההסתה והפיגוע בשפרעם: זמן קצר לאחר דבריו של היועץ המשפטי לממשלה בדיון בוועדת הכנסת כי "איש לא הוכיח שההסתה היא שגרמה לרצח רבין", נערך היום (ד') בכנסת דיון פגרה מיוחד בנושא הרצח בשפרעם, וגם שם נדון נושא ההסתה. יו"ר שינוי, ח"כ יוסף (טומי) לפיד, אמר: "אנחנו לא נוכל להימנע מאסונות כאלה אם לא נוריד את הטון של הוויכוח הציבורי שהגיע לפסגות שלא היו כמוהן מאז קום המדינה".

 

בהתייחסו לדברי היועץ מזוז אמר לפיד: "אמנם היועץ אומר בצדק מבחינה משפטית שלא הוכחה ההסתה מאחורי רצח רבין, אבל מבחינה ציבורית בוודאי שההסתה היא שגרמה לרצח רבין, כמו שבוודאי שההסתה היא שגרמה לרצח בשפרעם".

 

ח"כ מוחמד ברכה, שנשא חלק מנאומו בשפה הערבית, אמר כי "האנשים שממלאים תפקידים ממלכתיים צריכים לתרגם את הגינוי למדיניות, למדיניות נגד הגזענות והאפליה, נגד אותם טרוריסטים שכתובותיהם ידועות ושמותיהם ידועים והסכנות הנשקפות מהם ידועות. לא צריך לחכות לפשע הבא. צריך לתרגם את הגינוי לניסיון כן לשקם את הקשרים עם האוכלוסיה הערבית ולשקם את הקשרים הראויים עם הדמוקרטיה האמיתית. דמוקרטיה שסובלת בשנים האחרונות ממכות קשות, גם חקיקה בעלת אופן גזעני, גם מדיניות מפלה וגם הסתה שלוחת רסן נגד הציבור הערבי".

 

השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, אמר כי "הרצח הזה, הפיגוע הזה, נפל על כולנו כרעם ביום בהיר. העובדה הזאת לא יכולה להתקבל על דעת אף אחד מאיתנו ואנחנו מאותו יום בודקים וחוקרים כיצד האירוע הזה קרה.

 

"אין לי כל ספק שקיצונים שכמותו מכל הכיוונים הם סכנה אמיתית למדינת ישראל וליחסים שצריכים לשרור במדינה הזו בין יהודים וערבים ובין כל בני העדות האחרות במדינת ישראל. אנחנו נגיע ללא כל ספק לחקר האמת עד כמה שניתן. לא היינו רוצים שמקרה כזה יקרה פעם נוספת וחובת כולנו במיוחד בבית הזה לעשות את הכל על מנת לבודד את האירוע הנורא הזה, לדעת מה גרם לו".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לפיד. "להוריד את הטון"
צילום: רויטרס
צילום: ערוץ הכנסת
ברכה. "הסתה שלוחת רסן"
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים