שתף קטע נבחר

מערכת הביטחון שוקלת לפנות מתנחלים ברחפות

האם ניתן לפנות אלפי מתנחלים מעזה דרך הים? ל-ynet נודע כי במערכת הביטחון העלו אפשרות של חכירת רחפות ונחתות, לצורך פינוי אוטובוסים עמוסים במפונים דרך הים, וזאת עקב דרכי הגישה הבעייתיות שעלולות "להיסתם" על ידי המפגינים במהלך הפינוי

הפתרון האולטימטיבי לפינוי האלפים מרצועת עזה? צה"ל והמשטרה בוחנים בימים אלה אפשרות לחכור או לקנות רחפות ונחתות, שיסייעו בפינוי האוכלוסיה היהודית מרצועת עזה. כך מאשר מקור ביטחוני בכיר ל-ynet.

 

 

אין זה סוד שבמערכת הביטחון מתלבטים קשות באשר לדרך בה יפונו אלפי המתנחלים והמסתננים הנמצאים בתוך גוש קטיף החוצה. זאת מכיוון שהבעיה המרכזית היא האיום של "הכתומים" לשבש את צירי התובלה המרכזיים לגוש, אשר רובם ככולם מתנקזים אל ציר כיסופים. מצוקת הכבישים הצרים, עליהם צפויים לנוע אלפי כלי רכב צבאיים ומשטרתיים, בהם גם משאיות כבדות, הפכה את הבעיה לחמורה פי כמה.

 

לאחר דיונים ממושכים, צץ הרעיון להשתמש בכלי רכב ימיים לביצוע הפינוי. זאת, בין היתר על סמך הניסיון שנרכש בצה"ל במלחמת לבנון, עת הנחתות שימשו להנחתת כוחות צנחנים ושריון בשפך נהר האוולי, במהלך מבצע של"ג. הרעיון הזה נבחן בימים אלה במערכת הביטחון, ובצה"ל ובמשטרה מעריכים שהוא יכול לתת מענה למצוקת חסימת הצירים.

 

על פי התוכנית המתגבשת, תרכוש או תחכור מערכת הביטחון מספר נחתות ורחפות, בעלי נגישות לחוף הרחב של גוש קטיף. לאחר שיסתיים פינוי של ישוב מסויים, יעלו כל התושבים והמסתננים על האוטובוסים ואלה יוסעו אל החוף בו ימתינו להם כלי השייט. האוטובוסים יועלו על נוסעיהם והציוד שהביאו עימם על הסיפון והספינות תפלגנה אל אחד הנמלים או החופים שבתוך תחומי הקו הירוק.

 

על פי הערכת אותו המקור, שיטה זאת תמנע עימותים קשים בכבישי גוש קטיף ובמעבר כיסופים בעיקר, בעת הפינוי. "זאת חלק מאותה גישה שלנו - לפעול חכם בסוגייה הקשה והרגישה הניצבת מולנו, כדי לחסוך ולהתייצב למינימום עימותים מול המתנגדים לפינוי", אמר הגורם ל-ynet. "האפשרות הזאת ריאלית מאוד, אם כי טרם הוחלט סופית אם ליישמה ולפתור באמצעותה את הבעיה שלפנינו. עקרונית, אם אכן נידרש, נוכל להפעיל את הנחתות והרחפות הללו במועד, בתוך כשבוע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
רחפת בריטית. מישהו מוכר?
צילום: איי פי
מומלצים