שתף קטע נבחר

שרון: התפטרות נתניהו היא בריחה

"אינני יודע למה הוא התפטר. הוא תמך פעם-פעמיים בתכנית ההתנתקות", כך אומר ראש הממשלה בראיון לערוץ הראשון, בהתייחסו לראשונה בפומבי להתפטרות נתניהו. "הוא התפטר לפני המהלך הכי קשה ומורכב של מדינת ישראל. לא הייתי נותן להתפטרות הזו אותות כבוד מיוחדים"

בריחה. כך מגדיר הערב ראש הממשלה, אריאל שרון, את התפטרותו של שר האוצר היוצא, בנימין נתניהו. בראיון לערוץ הראשון אומר שרון כי נתניהו התפטר ממניעים אישיים.

 

"אינני יודע למה הוא התפטר. הוא תמך פעם-פעמיים בתכנית ההתנתקות", אומר שרון בציניות. "דבר אחד שאני יכול עוד להגיד - לדעתי, להתפטר שבוע לפני המהלך הכי מורכב והכי קשה של מדינת ישראל, תכנית ההתנתקות, הבריחה הזאת בהחלט לא הייתי נותן לה אותות כבוד מיוחדים".

 

מוקדם יותר היום הגיע נתניהו לכנסת והסביר את מניעיו להטלת הפצצה הפוליטית. לצורך הבהרת טיעוניו גייס נתניהו את עסקת חילופי השבויים ("עסקת ג'יבריל") וכן את משבר הטילים במפרץ קובה.

  

נתניהו פתח בדברים שאמר בשעתו נגד עסקת ג'יבריל, "היום אני מבקש לדבר איתכם חבריי חברי הכנסת. אני רוצה להוסיף לכם מימד נוסף על המניע של החלטתי להתפטר. אני גם רוצה לבקש מכם משהו. משהו שבעיני הוא בעל חשיבות עליונה. לפני 20 שנה, במאי 1985, כאשר כיהנתי כשגריר באו"ם, הגיע לידי מידע שהממשלה מתכוונת לאשר עסקה גדולה של שחרור 1,000 מחבלים. עסקת ג'יבריל. חשבתי שזו מכה איומה למדיניות שהובלנו וגם אני אישית אמרתי בארה"ב ובעולם שלא נותנים פרסים לטרור אלא נלחמים בהם.

 

"כתבתי אז מכתב לממונה הישיר עלי, יצחק שמיר שר החוץ ב-22 במאי 85'. 'אחרי שנים של מלחמה עיקשת בטרור ודגמא שנתנו לעולם כולו, הפכנו את הקערה על פיה, בעצם הפלתו של אשף הענקנו לו... זהו מהלך שעלול לעורר גל של רציחות נוספות ושפיכות דמים בהיקף יותר גדול', זה בדיוק מה שקרה. זה נורא פשוט, הייתי מוכן שיפטרו אותי אז והייתי מוכרח להתפטר היום".

 

עוד הוסיף נתניהו ואמר כי מאז התפטרותו, הורע המצב הביטחוני. זאת, לדבריו, "קודם כל משום שההסכם עם מצרים הוא הסכם מוזר מאוד. מצרים מתחייבת למנוע הברחות מסיני לעזה אבל היא לא מנועה להעביר נשק, זה מותר לה... אבל עכשיו מתברר שהחוזה הזה מחורב. באותן 72 שעות מאז ההתפטרות התברר שהפלסטינים אומרים שהכיבוש לא מסתיים אם ישראל שולטת במרחב האווירי. הם תובעים את המרחב האווירי".

 

נתניהו תקף את הכוונה לאשר לפלסטינים להקים נמל בעזה: "נמל יכול להיות דבר קטלני. לפני כמה עשרות שנים אנחנו זוכרים את המשבר, קנדי כמעט הלך למלחמה אטומית בגלל נמל קובה. אנחנו במו ידינו נותנים להם נמל, מים עמוקים, אין אפילו ים שמפריד ביננו. הטווחים הם קצרים וכשניתן להם נמל הם יביאו שם את קארין A וקארין B וקארין C ו-D והטילים האלה יגיעו לא רק לאשקלון אלא גם לאשדוד, לתל-אביב".

 

לדברי נתניהו, "יש פה אויב עולמי, ויזרמו לכאן מסוריה, מאפגניסטן ומעיראק, הם זורמים. זה לא רק אויב מקומי זה אויב עולמי. אל-קעידה כבר הודיע שיפתח כאן סניף אבל זה יכול לקחת קצת זמן. גם הם יגיעו, והם יאיימו לא רק עלינו, גם עלינו, וגם על מצרים, וגם על ירדן וגם על אחרים".

 

בסיום דבריו פנה נתניהו אל באי המליאה ואמר: "אני גם מבקש מכם ברגע זה דבר פשוט - אל תתנו להם רובים, אל תתנו להם טילים, אל תתנו להם נמל ואל תתנו להם בסיס ענק לטרור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בריחה. שרון
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
בלי אותו כבוד. שרון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים