שתף קטע נבחר

גורלובסקי והחסינות: העליון שלח את הצדדים לשיעורי בית

השופט ברק שאל את בא כוחו של הח"כ האם הוא מתנגד להסרת החסינות בפרשת ההצבעות הכפולות. השאלה נותרה לפי שעה ללא מענה. הדיון בעתירת התנועה לאיכות השלטון נגד הכנסת יימשך

נשיא בית המשפט העליון, השופט אהרון ברק, שלח הבוקר (יום ה') את הצדדים בפרשת חסינותו של ח"כ מיכאל גורלובסקי להכין שיעורי בית, בעקבות קבלת חוק החסינות החדש. ברק שאל האם ח"כ גורלובסקי מתכוון להתנגד להסרת חסינותו, ושאלתו נותרה ללא מענה. כל זה קרה בדיון השני בעתירת התנועה לאיכות השלטון נגד החלטת ועדת הכנסת שלא להסיר את חסינותו של חבר הכנסת מיכאל גורלובסקי בעקבות "פרשת ההצבעות הכפולות".

 

בפעם הראשונה הורה בג"ץ לוועדת הכנסת לדון בנושא בשנית, דיון שבו החליטו הח"כים שוב להגן על גורלובסקי ולא להסיר את החסינות. בתנועה לאיכות השלטון ראו בכך "ציפצוף" על החלטת בג"ץ, והחליטו לעתור שוב. התנועה ביקשה בעתירה מבג"ץ להורות למדינה ולוועדת הכנסת לנמק מדוע לא תוסר חסינותו של גורולובסקי, ואף להורות שוב על החזרת הדיון לוועדה.

 

הבוקר התקיים הדיון בעתירה בהרכב מורחב של שבעה שופטים בבג"ץ, בראשותו נשיא בית המשפט העליון, אהרון ברק. בפתח הדיון פנה השופט ברק לממלאת-מקום היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד סיגל קוגוט, והסביר שמשום שחוק החסינות החדש נכנס לתוקף, אם אכן יוגש כתב אישום ואם וחבר הכנסת גורלובסקי יתנגד להסיר את חסינותו, אזי אין מקום לעתירה.

 

עו"ד קוגוט אמרה שאינה יכולה לדבר בשם הוועדה וחבריה, אך אמרה שאם יוגש כתב אישום וחבר הכנסת גורלובסקי יתנגד להסרת החסינות היא תמליץ לוועדה שלא תתייחס להחלטה הקודמת שבה סירבה הוועדה להסיר את חסינותו. היא הוסיפה שתמליץ לוועדה להתייחס לקריטריונים החדשים שנקבעו על-פי החוק החדש בנימוק ההחלטה.

 

"בהחלטת ועדת הכנסת נפל פגם"

 

מיד לאחר מכן פנה ברק לפרקליטו של ח"כ גורלובסקי, עו"ד גרשון גובטובניק, ושאל אותו האם חבר הכנסת יתנגד להסיר את חסינותו אם אכן יוגש כתב אישום, והאם ינמק את ההתנגדות להסרת החסינות לפי החוק החדש. סניגורו של גורלובסקי, עו"ד גרשון גונטובנוב, אמר שעדיין לא התקבלה החלטה רשמית האם יתנגד, אך אם יתנגד ברור שינמק את התנגדותו לפי הקריטריונים החדשים, ולא יסתמך על החלטת הקודמת של ועדת הכנסת.

 

בהחלטת בג"ץ הקודמת פסק הרכב מורחב של שבעה שופטים: "ראינו כי בהחלטתה של ועדת הכנסת שלא להמליץ על נטילת חסינותו של חבר הכנסת גורולבוסקי נפל פגם. תוצאותיו של פגם זה כי להחלטתה של ועדת הכנסת אין תוקף - ויש לבטלה", נכתב אז בפסק הדין של נשיא בית המשפט העליון, אהרון ברק, בהסכמת ששת חבריו להרכב.

 

חברי הכנסת שהצביעו נגד הסרת החסינות היו: ח"כ רוני בר-און, מיכאל רצון, אהוד יתום, יולי אדלשטיין, מיכאל איתן, דניאל בנלולו, ניסים זאב, יצחק כהן, צבי הנדל ומאיר פורוש. בעד הסרת החסינות היו: גדעון סער, זהבה גלאון, איתן כבל, דני יתום, אברהם פורז ורשף חן. מרבית הח"כים שהתנגדו להסרה הסבירו כי גורלובסקי התנצל על הפרשה והסביר כי הצבעתו הכפולה בעת הדיונים על התוכנית הכלכלית היתה "בתום לב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ח"כ גורלובסקי. יתנגד?
צילום: אלכס קולומויסקי
אהרון ברק
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים