שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  היידישפיל יתארח בפסטיבל שלום עליכם בקייב
  התיאטרון הישראלי ייצא למסע הופעות בן חודש שיחל באוקראינה וימשיך לגרמניה ואוסטריה

  תיאטרון היידישפיל הישראלי ייצא בספטמבר למסע הופעות בן חודש באירופה במהלכו יציג את "אהבה אחרונה" מאת ואלרי מוכריאמוב על פי יצחק בשביס זינגר, את הערב הקברטי "צחוק יפה לבריאות", בבימויו של שמואל עצמון ואת הרויו המוזיקלי "האחיות פארי" מאת מיכאלה רונזוני ובבימויו של פיטר שלשה.

   

  את מסע ההופעות יפתח התיאטרון בקייב שבאוקראינה שם יציג את "אהבה אחרונה" בכיכובם של שמואל עצמון ויעקב בודו ובבימויו של הבמאי הרוסי א. שפירא במסגרת הפסטיבל "כוכבים נוצצים" ע"ש שלום עליכם. משם ימשיך התיאטרון לגרמניה כאורח של הקהילה היהודית בפרנקפורט, קלן, דיסלדורף, ברלין ומינכן ויציג במקביל את "אהבה אחרונה" ואת "צחוק יפה לבריאות". את מסע ההופעות יסגור ביקור בקהילה היהודית בוינה שבאוסטריה שם יוצגו "אהבה אחרונה" ו"האחיות פארי".

   

  "זהו מסע ההופעות העשרים שאנחנו מקיימים ואני רואה במסעות אלה שליחות חשובה", אומר שמואל עצמון מייסד ומנהלו של התיאטרון, "עד שהתחלנו להופיע

  באירופה לפני 18 שנה התיאטרון היידי היה מזוהה עם עבר שהולך ונעלם. פתאום גילו שהשפה חיה ושונה לחלוטין מזו שהיו מורגלים בה. אני מאמין שאנחנו משרתים לא רק את צרכי התעוררות השפה היידית במדינת ישראל אלא גם ככלי להזדהות עם המסורת הנפלאה של התיאטרון היהודי באירופה. עד שנת 1939 התיאטרון היידי היה פקטור רציני בתוך מארג התיאטרון האירופי, בעיקר בכל הארצות דוברות הגרמנית והארצות הסלביות. הוא תרם לתיאטרונים האחרים והיו מתרגמים את המחזות לשפות שונות. אנחנו קושרים את עצמנו ואת התיאטרון שלנו בחזרה למסורת התיאטרון האירופית.

   

  התרבות האידית היום הולכת ומקבלת ממדים רציניים ביותר ומעוררת התעניינות. אני חושב שאחד הדברים הגדולים ש'הבימה' עשה היה טיפוח השפה העברית. התיאטרון שימש מאיץ גדול מאוד להפצת העברית בקהל היהודים שבפניהם הופיע עד 1928. היהודים מבלי שידעו עברית באו לשמוע את השפה וזה קורה היום אצלנו. מגיעים אלינו אנשים שמגלים עולם שהיה נעלם בפניהם. התרבות היהודית התחילה לפני התרבות הישראלית וחשוב לשמר אותה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ז'ראר אלון ליידישפיל
  אהבה אחרונה תיאטרון היידישפיל
  צילום: ז'ראר אלון ליידישפיל
  לאתר ההטבות
  מומלצים