שתף קטע נבחר

חדש: סוללה המבוססת על שתן

פיזיקאים בסינגפור הצליחו לפתח סוללה חדשנית, המסוגלת להפיק אנרגיה חשמלית משאריות שתן שנאספו בבדיקות במרפאות, מעבדות ובתי-חולים. כל מה שצריך זה 0.2 מ"ל של שתן - כדי לספק 1.5 וולט

השימוש ההולך וגובר בחומרים מזהמים בתעשיית האנרגיה מביא לשורה ארוכה של מחקרים המנסים למצוא חלופות נקיות וזמינות יותר לחומרי גלם. כעת, לאנרגית הרוח, השמש והגלים מצטרפת שיטה חדשה לייצור אנרגיה - המבוססת על שתן.

 

צוות פיזיקאים בסינגפור הצליחו לפתח סוללה חדשנית, המסוגלת להפיק אנרגיה חשמלית משאריות שתן שנאספו בבדיקות במרפאות, מעבדות ובתי-חולים. עד כה, הושלך הנוזל ולא נמצא לו שימוש, וכעת מקווים החוקרים כי ניתן יהיה לעשות במערכת שימוש מסחרי לצורך ייצור חשמל בכמויות קטנות.

 

 

במחקר, שפורסם ביום שני האחרון במגזין המכון למיקרומכניקה ומיקרו-הנדסה, הציגו החוקרים כיצד הם משתמשים בשתן כאמצעי לייצור החשמל הדרוש לעריכת בדיקת שתן מתוחכמת, באמצעות שבב ממוחשב. הערכה כוללת שבב ביולוגי המונח על מתקן בגודל של כרטיס אשראי, והיא מאפשרת גילוי של מחלות שונות בנוזל השתן. "הסוללה שלנו יכולה להשתלב בקלות במתקנים מהסוג זה, ולספר להם את החשמל שהם זקוקים לו בעת מגע עם נוזלים, כמו שתן", אמר ד"ר קי באנג-לי, אחד ממובילי המחקר.

 

במגזין נכתב, כי הסלולה שפיתח לי יכולה לספק אנרגיה למתקני בדיקת שתן ניידים, המאפשרים זיהוי של מחלות שונות, כמו סוכרת ועוד. באמצעות הסוללה, אין צורך בחשמל ממקור חיצוני, מה שמאפשר להתקן להיות חסכוני ביותר, ידידותית לסביבה, ובנוסף לכך גם נייד וניתן להפצה בכמויות גדולות. לדברי מובילי המחקר, הפיתוח החדש יוכל לסייע לאנשים רבים לעקוב אחר מצבם הבריאותי בביתם, מבלי להטריח את עצמם למרפאות לצורך בדיקות שתן שגרתיות.

 

מדובר בסוללה עשויה מנייר מיוחד, שהוטבל בתמיסה של נחושת כלורית ונמצא בין שתי שכבות של מגנזיום ונחושת. בעת מגע עם נוזל, כמו שתן, נוצר זרם חשמלי שעובר לשבב הבדיקה. ההתקן כולו קטן במעט מכרטיס אשראי, והוא צורך 0.2 מיליליטר של שתן בלבד - כדי לספק אנרגיה חשמלית של 1.5 וולטים - כמו סוללה רגילה.

 

מדובר בהתקן ידידותי לסביבה, משום שהוא עושה שימוש בנוזל השתן שממילא נמצא בשימוש בבדיקה, ולא מכיל כמות גדולה של חומרים מזהמים כמו חומצות ומתכות כבדות, המצויות ברוב הסוללות הרגילות. בסיום הבדיקה משליך הנבדק את ההתקן כולו לפח האשפה.

 

עדיין לא נמסר מתי הפיתוח יוצא הדופן יועבר לפיתוח מסחרי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתי גל
בדיקת שתן. מקור אנרגיה?
צילום: איתי גל
מומלצים