שתף קטע נבחר

המשק חוגג התנתקות

הבורסה זינקה, השקל התחזק, הקניונים מלאים. גל אופטימיות שוטף את הארץ

הקפיטליזם הישראלי חוגג את ההתנתקות. הבורסה עלתה השבוע ביותר מחמישה אחוזים, השקל התחזק באחוז, הקניונים והחנויות מלאים, עסקות במיליארדים רודפות זו את זו. גל של אופטימיות כלכלית שוטף את הארץ.

 

תמונות הפינוי מעזה הפתיעו את עושי המשק לטובה: הן שידרו עוצמה של ממלכתיות, איפוק של מתפנים ויכולת אכיפה עוצרת נשימה של חוק וסדר בשורות הדמוקרטיה. הפינוי, שעלול היה להימשך כמה שבועות, התקרב לסיומו כעבור מאה שעות. הביצוע היה יעיל, מהיר, מנוהל היטב, זול במשאבים וכמעט נטול אלימות - וזה בדיוק מה שקהיליית העסקים באץ ובחו"ל מעריצה. ישראל עשתה "מודל עולמי של פינוי", אמר לי בהתפעלות משקיע זר שהזרים השבוע מאות מיליוני דולרים לשוק הישראלי - וכבר הרוויח.

 

מיום שבו הודיע ראש הממשלה שרון על כוונתו לפנות את כל היישובים הישראליים מעזה, צומח המשק בקצב שנתי של 5% עד 6% - מן הצמיחות המהירות שידענו. רמת החיים הממוצעת גבוהה כיום בכ-7% מזו בה הייתה בפרוץ האינתיפאדה. היצוא גדל בשליש, התוצר לנפש עלה ב-5% עד 6% וייתכן שיחצה כבר תוך שנה את הקו המיוחל של 20,000 הדולרים.

 

מדיניות הרפורמות, השפיות התקציבית והפחתות המסים של נתניהו תרמו לכך, והרגיעה הביטחונית תרמה לכך, אך טועה שר האוצר לשעבר כשהוא אומר: "לא פגשתי אף אחד שהחליט להשקיע בישראל בגלל ההתנתקות". רבים מאוד החליטו: תוכנית ההתנתקות שינתה ללא היכר את דמותה של ישראל בעיני זרים ובעיני אזרחיה שלה. היא הייתה ותהיה מנוע רב-עוצמה של התרחבות כלכלית.

 

ההתלהבות העכשווית מובנת, אך קיימים סיכונים לא מעטים להמשך ההתאוששות והגאות במשק: העלויות הכבדות של הפיצויים למפונים, הייקור של הנפט, השבריריות של הקואליציה הממשלתית, הבעיות הלא-פתורות של הכלכלה האמריקנית והמתחים החברתיים המאיימים להתפרץ בכל רגע. אף אחד גם לא יכול להיות בטוח שאין אמת באזהרותיו הקודרות של נתניהו מפני התחדשות הטרור מעזה ומהגדה לאחר ההתנתקות. נתניהו סבור ששכרה של ההתנתקות ייצא לבסוף בהפסדה; בעבר, פעמים אחדות הוא צדק.

 

על דבר אחד לא חולקים הכלכלנים והאנליסטים העוקבים אחר הביצועים של כלכלתנו: בלא האופק המדיני שיצרה ההתנתקות, משקיעי ההיי-טק לא היו חוזרים, המגזר העסקי לא היה פותח את כיסיו וכסף של זרים לא היה שוטף את בורסת תל-אביב. העובדים השכירים, ששכרם נטו גדל אך במעט ושאימת האבטלה עדיין מרחפת מעל ראשי רבים מהם, לא היו מרשים לעצמם לקנות, לצרוך, להקטין חסכונות, לחגוג. נראה שההסכמה הכללית בציבור הישראלי לנסיגות מהשטחים גדולה בהרבה מכפי שסברו רבים, אולי אפילו גדולה מכפי שחשב ראש הממשלה.

 

לבלוג המלא של סבר פלוצקר

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
מפגן ממלכתיות ויעילות
צילום: ירון ברנר
מומלצים