שתף קטע נבחר

משרד החינוך והמורים הגיעו להסכם עקרונות; שנת הלימודים תיפתח

בתום משא ומתן ארוך, שלווה בהשמצות הדדיות רבות, הגיעו לפנות בוקר שני הצדדים להסכם עקרונות בנוגע ליישום חלק מדו"ח דוברת. יותר מאלף מורים שכבר פוטרו יחזרו למערכת, ולמפוטרים האחרים יוענקו תנאי פרישה הולמים. בתמורה, מתחייבים המורים לפתוח את שנת הלימודים כסדרה

שנת הלימודים תיפתח כסדרה: לאחר חודשים ארוכים של משא ומתן, הגיעו לפנות בוקר (ב') נציגי המורים ומשרד החינוך להסכם עקרונות לפיטורי המורים וליישום חלק מרפורמת דוברת. ההסכם ייחתם רשמית בימים הקרובים.

 

ההסכם כולל החזרת חלק מהמורים המפוטרים למערכת החינוך. מדובר למעשה בהחזרה למערכת של יותר מאלף מורים שפוטרו. כמו כן, לפי ההסכם יינתנו תנאי פרישה הולמים ליתר המפוטרים. במקביל, המורים מתחייבים לאפשר את פתיחת שנת הלימודים כסדרה ביישובים בהם תיושם הרפורמה.

 

בין הצדדים הוסכם בין היתר כי ינהלו משא ומתן על עקרונות רפורמה "מוסכמת" בחינוך. הרפורמה תורכב מעיקרי רפורמת דוברת ומתוכניות לרפורמה של ארגוני המורים כדוגמת "עוז לתמורה".

 

גורם בכיר שנכח בדיון לפנות בוקר מסר ל-ynet: "הצדדים הגיעו להסכם עקרונות בלילה ונפרדו בלחיצת יד. כעת המסמכים נמצאים אצל היועצים המשפטיים של הצדדים. ארגוני המורים מסרבים לקרוא לרפורמה רפורמת דוברת, אך יש הסכמה על רפורמה במערכת החינוך".

 

גורם אחר הוסיף: "יש סיכום. הם הסדירו את מבנה הרפורמה, צד אחד יקרא לזה פיילוט או חלק מרפורמה והשני רפורמת דוברת. לנו זה לא עקרוני, אנחנו מחכים עכשיו רק לחתימה".

 

"אנחנו קרובים מאד לחתימה, אבל לא חתמנו עדיין", אומר הבוקר מזכ"ל הסתדרות המורים, יוסי וסרמן. "יש שני סעיפים שאנחנו רוצים להוסיף להסכם. הסכמנו לגבי קיצור שבוע הלימודים לחמישה ימים ומעבר לשבוע לימודים מקוצר, מבחינתנו זה לא הסכמה לגבי דוברת. אני לא יכול לחשוף את שאר הפרטים".

 

וסרמן לא גילה את פרטי ההסכם אבל הוסיף "היועצים המשפטיים שלנו צפויים לעבור על ההסכם ובדיוק כמו שהוא עשוי להיחתם בקרוב כך הוא גם עלול להתמוטט".

 

ההשמצות: "כמו ריבנטרופ-מולוטוב"

 

המאבק הממושך בין המורים למשרד החינוך בנוגע ליישום דו"ח דוברת לווה בהשמצות הדדיות רבות. המורים ארגנו קמפיין שקרא ללבנת להתפטר בעקבות יישום הדו"ח והפיטורים ההמוניים.

 

רק בשבוע שעבר שלחו ארגוני המורים מכתבים ל-34 רשויות מקומיות שהצהירו כי בכוונתן ליישם כבר השנה את דו"ח דוברת, בהם הודיעו כי בכוונתם להשבית את הלימודים באותן רשויות. לבנת  אמרה אז בתגובה כי משרד החינוך נערך בתגובה לפנות לערכאות משפטיות.

 

בחדרי המורים ארגוני תחרויות נושאות פרסים עבור מי שיצייר קריקטורה מוצלחת של שרת החינוך. המורים ארגנו כנסים המוניים בהם תקפו את רפורמת דוברת בטענה שהיא פוגעת בתלמידים.

 

הגדיל לעשות יו"ר ארגון המורים העל יסודיים, רן ארז, שהשווה את מסקנות ועדת דוברת להסכם "ריבנטרופ-מולוטוב" הסכם אי ההתקפה בין רוסיה לגרמניה, שהיה בין הגורמים שהובילו לפרוץ מלחמת העולם השנייה.

 

"כשאני חושב על דו"ח דברת אני לא יכול להימנע מלחשוב על תוכנית ריבנטרופ-מולוטוב, שנועדה לפגוע באחרים. תוכנית דברת-לבנת היא סדין שבא לכסות על מערומיה של מערכת החינוך ולא לפתור שום בעיה", אמר ארז.

 

ארגוני המורים חזרו וטענו כי לא התנאים למורים המפוטרים הם שמונעים מהם לתמוך בדו"ח ועדת דוברת. הם חזרו וטענו כי ההמלצות מזיקות לתלמידים ודרשו "רפורמה בהסכמה". 

 

ואילו מנכ"לית משרד החינוך תקפה לאחרונה בחריפות את ארגוני המורים ש"מקיימים סיכולים ממוקדים" לדבריה כלפי כל אחד מהיישובים בהם תיושם רפורמת דוברת. 

 

במשרד החינוך הביעו שביעות רצון מהסכם העקרונות עם המורים. יש מי שכינו את התוצאה "ניצחון אדיר והישג אישי של השרה" והוסיפו: "אנחנו שמחים שמחזירים מורים לעבודה. הרפורמה יוצאת לדרך ובשיתוף פעולה של המורים".


פורסם לראשונה 22/08/2005 10:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באובאו
לבנת. יותר מאלף מפוטרים יחזרו למערכת
צילום: באובאו
צילום: גיל יוחנן
נציגי המורים, רן ארז ויוסי וסרמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים