שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: איי פי
  שא-נור: חסידי חב"ד פונו בכוח מבית הכנסת
  מוקד העימות הבוקר בהתנחלות הוא פינוי המסגד שהוסב לבית כנסת, בו התבצרו צעירי חב"ד שסירבו לצאת; המתנחלים מתנגדים פאסיבית לפינוי. באירועים אחרים השליכו תושבי שא-נור ביצים לעבר כוחות הפינוי. בחומש פרצו כוחות הביטחון בכוח לבתים; שני מתנחלים את הכרתם במהלך הפינוי. ולמרות ההתנגדות הפאסיבית, נמשך פינוי התושבים באוטובוסים מההתנחלויות

  כוחות הביטחון מפנים את שא-נור וחומש: 8,000 חיילים ושוטרים פרצו הבוקר (יום ג') ב-7:00 לשתי ההתנחלויות בצפון השומרון באמצעות דחפורים והחלו בפינוי המתנחלים מבתיהם ללא התנגדות משמעותית. כמה מתושבי שא-נור כבר פונו מבתיהם והועלו על האוטובוסים. גם בחומש החלו כוחות הביטחון לפרוץ בכוח לבתים.  

   

  מוקד העימות הבוקר בשא-נור הוא פינוי המסגד שהוסב לבית כנסת ובו נמצאים 20-30 צעירי חב"ד. מפקד הכוחות, נצ"מ מאיר בן ישי, פנה אל רב הישיבה והציע כי הכוחות והצעירים יצאו ביחד עם ספר התורה, אך לאחר שהצעירים לא שעו לפנייה החל הפינוי. המפונים שרים: "הרבי מלובביץ' מלך המשיח חי וקיים" ומתנגדים פאסיבית לפינוי, כשהם נושאים את ספרי התורה. 

   

  במקביל, החלו כוחות צה"ל לנסר ברזלים בבית הכנסת החדש ע"ש רפאל איתן בשא-נור. קודם לכן ניהלו נציגי המשטרה והצבא הידברות עם המתנחלים במקום. בתום עבודות הניסור אמורים לצאת המתנחלים מבפנים עם ספר התורה באופן מסודר. באירועים אחרים השליכו תושבים ביצים לעבר הכוחות המפנים ואחת התושבת השליכה פילפל שחור לעברם. 

   

  בחומש איבדו שני מתנחלים את הכרתם במהלך הפינוי ופונו באמבולנס למרפאה המקומית. הרופא במקום מסר כי מספר מתנחלים נוספים נפצעו קלות מחתכים וכדומה. מוקדם יותר הבעירו המתנחלים צמיגים, שפכו שמן על הכביש  וניסו לשכנע את החיילים שלא לפנותם באמצעות מערכות הכריזה. באירוע אחר פרצו כוחות צה"ל והמשטרה לבית צדדי בהתנחלות בו התבצרו כמה עשרות נערים. זאת לאחר שלא הצליחו להגיע להסכמה על יציאתם של הנערים מרצון. הצעירים שהוציאו אותם מהבית השתוללו והתפרעו בידי השוטרים המפנים, אך לא נוצר במקום עימות פיזי. 

   

   

  תמונות משא-נור הבוקר. צילום: ירון ברנר

   

  המאבק בשא-נור

   

  רוב תושבי שא-נור התרכזו עם כניסת הכוחות בשלושה מוקדים: במצודה, שם ישנם גם נשים וילדים, בבית הכנסת שנחנך בסוף השבוע על שם רפאל איתן, ובבתי הקבע.

   

  הבוקר קרא הכרוז מגג המצודה לחיילים: "אנחנו רואים מכאן את אנשי ההרס והגירוש שבאים לקראתכם תושבי שא-נור, אל תפחדו ואל תיראו מהם. כולנו איתכם". ב-8:00 החלו הכוחות לפנות בכוח את התושבים והמסתננים מהבתים. זאת לאחר שתחילה נעמדו כוחות צבא ומשטרה ליד בתי המתנחלים והחלו לקרוא לאנשים לצאת החוצה. במקביל, פירקו כוחות מג"ב את אוהלי המסתננים הרבים במקום. לאחר מכן החלו לטפל במוקדי ההתנגדות במצדה ובבית הכנסת החדש.

   


  פינוי חסידי חב"ד. צילום: ירון ברנר

   

  כוחות מג"ב שנערכים לקראת פריצה למצודה הכינו מקלחות אב"כ לשטיפה וטיהור מידיים. זאת בעקבות הפקת הלקחים מאירועי ההתבצרות בכפר דרום. קצין מג"ב, סמ"צ אמיר כהן, אמר ל-ynet: "על פי הערכה לא יהיה שימוש בנשק חם מצד המתבצרים. אם יהיה, יש כוחות מיוחדים שאמורים לטפל בכך". 

   

  כ-50 מתנחלים נוספים מתבצרים במדרשה בשא-נור ומסרבים לצאת. כוחות צבא ומשטרה נמצאים במקום ומנסים להידבר עמם.

   

  על הגג במצודה נתלה דגל ושילוט שבו נאמר: "זהו הדגל של אוניית המעפילים חביבה רייך. בשנת 1947 ניסו הבריטים לגרשו מהארץ לקפריסין, הם לא הצליחו. ואתם?'". מפקד כוח מג"ב בשא-נור, עמוס יעקב, אמר ל-ynet הבוקר: "אנחנו חוששים מזריקת ברזלים מתוך מצבורים שידוע לנו שקיימים ונמצאים על גג המצודה. כולי תקווה שהרוחות ירגעו כדי שלא נצטרך להוכיח את היכולות שלנו". 

   


  הכניסה לחומש. צילום: חגי אהרון 

   

  מאמצי ההרגעה במצודה

   

  הרב דב ליאור שנמצא על גג המצודה הוא הדמות הרוחנית שאמורה להרגיע את הרוחות, כך לפחות קיוו במערכת הביטחון לפני הפריצה. על הגג ישנם הבוקר רק גברים בני 18 ומעלה שעל פי הדיווח של המתנחלים עברו סינון מחשש לעליית פרובוקטורים או כאלה שלא יישמעו למרות ההנהגה. אולם במצודה יש גם מספר משפחות, ילדים ותינוקות. על גג המצודה גם פנחס ולרשטיין, מהנהגת מועצת יש"ע, וח"כ אריה אלדד והם צפויים להיות גורמים ממתנים במהלך הפינוי.

   


  העימותים בשא-נור. צילום: ירון ברנר

   

  הרב ליאור, שנמצא על גג המצודה, אמר לחיילים: "אל תעשו את העוול הזה. היום חיילים שממשלת ישראל שלחה הולכים בכוח לפנות אנשים שהגנו בנפשם על המקום הזה. מי שמאמין בתורת ישראל ועם ישראל יודע שאין בכך להוריד את עוצמת הרוח של עם ישראל".

   

  לשא-נור הגיעו לקראת הפינוי גם שלושה רבנים: הרב דב ליאור, רבה של קריית ארבע וחברון ויו"ר ועד רבני יש"ע, הרב אליעזר ולדמן, ראש ישיבת ההסדר בקריית ארבע, והרב אברהם סמוטריץ' רב היישוב בית יתיר שבדרום הר חברון. הרבנים התפזרו במקומות בשא-נור בהם צפוי חיכוך.   

   

  חומש: הולכים מהקל אל הכבד

   

  החיילים המפנים את ההתנחלות חומש בצפון השומרון החלו ב-9:00 להיכנס לבתי התושבים ולנסות להוציאם מבתיהם בכוח. ילדי המתנחלים קוראים לעבר החיילים "אנחנו לא אויבים" ואחרים מאיימים לנקום בהם בבוא היום.

   

  מוקדי החיכוך העיקריים ביישוב צפויים על גגות הישיבה שהקים שולי הר-מלך ז"ל ביישוב והשני על גג הספרייה המקומית. כמו כן, ידוע על כשישה מקלטים בהם נאסף מזון ושם מתכננים נערים ונערות להתבצר וכן בתי מגורים רבים שהוקפו בגדרות תיל ומכשולים להקשות על הכוחות המפנים.

   

  עם כניסת החיילים נשמעו במערכת הכריזה בחומש חיקויים של ראש הממשלה אריאל שרון המתייחס לטיפשותו של העם שאיפשר את המהלך הנוכחי. ההוראות לתושבים בכריזה "שלא לפחד מהחיילים" מגיעות ממספר מתבצרים על האנטנה שבקצה היישוב.

   

  אלפי החיילים התפרסו ברחובות חומש סמוך לבתי המגורים. בשלב זה כוחות הביטחון לא פועלים באזורים בהם התבצרו הצעירים על גגות הספרייה, בית הכנסת ובמקלטים. טרקטורים של הצבא פינו את המחסומים שהוצבו בדרכם של החיילים, פחים בוערים וכדומה.

   

  יו"ר המועצה האזורית שומרון, בנצי ליברמן הגיע לאחד הבתים ביישוב חומש, בו התבצרו כחמישים צעירים והצטרף אליהם לשירת: "עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה".

   

  ליברמן אומר כי התקשורת עשתה דמוניזציה שלא תאומן ב – 24 השעות האחרונות לחומש ושא-נור: "התקשורת נופלת לספינים של ראש הממשלה. בסה"כ מדובר בנערים שנמצאים במסגרת לגיטימית של מחאה נגד קריעת אנשים מביתם, וזה בסדר גמור". ליברמן הוסיף כי "אנשים באים לזעוק מקירות ליבם. הם אלו שנלחמים את המלחמה האמיתית".

   

  אלמנתו של שולי הר-מלך ז"ל שנרצח בפיגוע ירי בדרך לחומש, לימור, פנתה לשוטרות מג"ב שנכנסו בראש הכוח המפנה ליישוב ואמרה להן: "גם כשבעלי נרצח המשכתי לנסוע כדי לא לתת להם לנצח והיום אתם באים ומנצחים אותנו". הר-מלך צעקה לעבר החיילות שהן משתפות פעולה עם האויב ומביאות את הטרור למדינת ישראל: "בבקשה תחזרו אחורה, תגידו אני לא יכול, אני לא מסוגל". גם אביו של שולי הר-מלך ז"ל התעמת עם החיילים הנכנסים להתנחלות וקורא להם שלא לפנות את נכדיו היתומים מהמקום. 

      


  אש בישיבה בחומש. צילום: אחיה ראב"ד

   

  ולמרות הכל, החיילים המפנים כעת את חומש החלו להיכנס לבתי התושבים ולנסות להוציאם מבתיהם. ילדי המתנחלים קוראים לעבר החיילים "אנחנו לא אויבים" ואחרים מאיימים לנקום בהם בבוא היום.

   

  מפקד כוחות הפינוי בחומש, אלוף משנה רוני נומה מפקד חטיבת הנח"ל, אמר כי בשלב הראשון סיימו החיילים את מיפוי הבתים, כדי לבדוק בין היתר אילו בתים אינם מאוכלסים והיכן צפויים תושבי המקום להתנגד לפינוי. "רק לאחר שיסיימו את פינוי הבתים נתפנה לטפל בהתבצרויות הגלויות. אנחנו הולכים מהקל אל הקשה", אמר אלוף משנה נומה.

   

  בחומש שתי ישיבות - ישיבת ההסדר בקרני שומרון שלה שלוחה במקום והשנייה הישיבה ע"ש שולי הר-מלך. בעוד שהתלמידים של ישיבת ההסדר ארזו את חפציהם ואף את ספרי הלימוד והחלו לרקוד בפתח הישיבה. תלמידי הישיבה הסמוכה ע"ש הר-מלך נכנסו אליה ונערכים להקשות על המפנים ככל שניתן. הלימודים בשלוחת ההסדר בחומש נמשכו, למרות כניסת המפנים, כסדרם גם הבוקר. ראש הישיבה, הרב הבר, אמר הבוקר לתלמידיו: "היינו בית מדרש ונישאר בית מדרש גם הלאה".  

   


  מפת האזור

   

  מפכ"ל המשטרה, רב ניצב משה קראדי, הגיע להתנחלות שא-נור שבצפון השומרון והוא מפקחד על הכוחות. במקום נמצאים גם מפקד מחוז ש"י של המשטרה, ניצב ישראל יצחק ומפקד מחוז הצפון, ניצב דני רונן.

   

  אתמול הוחלט כי צעירי חב"ד השוהים במקום לא יעלו על הגג כיוון שאחד מהם הודיע שהגיע הנה למסור את נפשו וביישוב חששו מחוסר שליטה. צעירי חב"ד התמקמו במסגד הישן ביישוב. לדבריהם, אין בכוונתם להתנגד באלימות אלא להעביר מסר האומר שהיציאה מכאן היא "סכנה לכל העם היהודי".

   

  גורמים בצה"ל אמרו ל-ynet כי עד לשעות האחרונות לפינוי נמשך הדיאלוג בין זרמים מתונים לזרמים הקיצוניים בתוך ההתנחלויות - דיאלוג שיכתיב בסופו של דבר כיצד תראה ההתנגדות. הגרעין המתון מנסה להשפיע על הפעילים הקיצוניים שלא להפגין אלימות - אולם בתוך הגרעין הקשה ישנם לא מעט שאינם נשמעים לגרעין המתון ומשם עלולה להתפרץ אלימות קשה.  

   

  ואילו תושבים שא-נור עצמם חזרו והדגישו לפני הפינוי: "ההנהגה החליטה שהשוהים ביישוב לא ינקטו אלימות כלפי אף שוטר או חייל". 

   

  מדווחים מהשטח:

  אפרת וייס, שא-נור

  אילן מרסיאנו, שא-נור

  איה בן עמוס, חומש

  אחיה ראב"ד, חומש

  חנן גרינברג עם כוחות הביטחון


  פורסם לראשונה 23/08/2005 07:06

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אפרת וייס
  הכניסה לשא-נור
  צילום: אפרת וייס
  צילום: אפרת וייס
  שא-נור. רגע לפני
  צילום: אפרת וייס
  צילום: חגי אהרון
  קבלת הפנים בחומש
  צילום: חגי אהרון
  צילום: חגי אהרון
  השמן והצמיגים בכניסה לחומש
  צילום: חגי אהרון
  צילום: איה בן עמוס
  מול החיילים
  צילום: איה בן עמוס
  צילום: איה בן עמוס
  אש בחומש
  צילום: איה בן עמוס
  צילום: אחיה ראב"ד
  טקס הפרידה אמש בחומש
  צילום: אחיה ראב"ד
  מומלצים