שתף קטע נבחר

ה"ל'אקיפ": מצאנו דגימות סמים חיוביות של ארמסטרונג

תחקיר של יומון הספורט חושף כי דגימות שתן שהוקפאו מ-1999 נבדקו מחדש עם ידע עדכני ומהן עולה כי הרוכב האגדי השתמש בסם האסור EPO. ארמסטרונג: "נמשך ציד המכשפות. מעולם לא השתמשתי בסמים"

יכול להיות שבימינו כבר אין מקום לאגדות. לאנס ארמסטרונג, שזכה לפני חודש בפעם השביעית בטור דה פראנס לאחר שהתגבר על מחלת הסרטן, מואשם שוב בנטילת חומרים אסורים.

 

יומון הספורט הצרפתי 'ל'אקיפ' מפרסם היום (ג') תחקיר, לפיו נמצאו בדגימות שתן של ארמסטרונג שנלקחו בטור של 1999 והוקפאו, סימנים ברורים של החומר הקרוי EPO. מדובר בהורמון מלאכותי המגדיל את כמות הכדוריות האדומות בדם ומשפר את הזרמת החמצן לשרירים.

 

 


ארמסטרונג חוגג זכייה בטור (צילום: רוייטרס)

 

הבדיקות הראשוניות מאותה שנה נבדקו ונמצאו נקיות, אולם כעת, בבדיקה מסוג חדש, התוצאות שהתקבלו שונות. EPO הוא חומר שבזמן נטילת הדגימות לא ניתן היה לזהותו, ורק בשנים האחרונות נמצאה הדרך לאתר את שרידיו בשתן ובדם. בעקבות השימוש בו הושעו מספר ספורטאים, ביניהם אתלטים אמריקנים שהיו מעורבים בפרשת "מעבדות באלקו".

 

התחקיר, שנמשך ארבעה חודשים, כלל שש דגימות "רזרביות" שנלקחו מארמסטרונג לאחר קטעים בטור, בשנת הזכייה הראשונה שלו במירוץ הקשה מכולם. בנוסף, נלקחו שש דגימות מרוכבים לא מזוהים, שנבדקו במעבדות הנחשבות אמינות ביותר, לטענת העיתון. למרות זאת, בשל אופן עריכתן, לא יוכרו הבדיקות באופן רשמי על ידי איגוד האופניים הבינלאומי לצורך ענישה, מכיוון שלארמסטרונג אין כל דרך לערער עליהן.

 

אך עדיין, הרשויות למלחמה בחומרים אסורים בספורט, הן העולמית והן זו שבארצות הברית, יכולות לפתוח בחקירה בעקבות הממצאים החדשים.

 

הרוכב האמריקני הגיב להאשמות במתקפה משלו: "מה שהל'אקיפ עשה זו פשוט עיתונות טבלואידית זולה. העיתון עצמו מודה שהבדיקה היא בעייתית ולא ניתן להסתמך עליה בבית משפט. ציד המכשפות נגדי נמשך, ואני אחזור שוב על מה שאמרתי תמיד: מעולם לא השתמשתי בחומרים אסורים".

 

כזכור, לאחר פרסום הספר "סודות ל.א.", שכלל האשמות בשימוש בסמים, פתח ארמסטרונג בקרב משפטי מול המחבר, שטרם הגיע לסיומו. התוצאה החיובית היחידה שנתקבלה ממאות הבדיקות שערך LA בקריירה, היתה ב-1999, אז הציג אישור רפואי לפיו השתמש במשככי כאבים, ונמצא זכאי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאנס ארמסטרונג
צילום: רויטרס
מומלצים