שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  כנסת צעירה: הח"כים של העתיד

  אתר הנוער של הכנסת זכה לשדרוג טכנולוגי, עיצובי ותוכני, ופועל כיום במתכונת מגזינית ועדכנית למדי. למרבה הצער, עולן של החסויות החינוכיות ניכר בכל דף ודף, ונראה כאילו הוא מהווה חסם בפני הבעת דעות עצמאיות באמת

  אתר "כנסת צעירה" עבר לאחרונה שדרוג טכנולוגי, עיצובי ותוכני ואפילו זכה לחסותם של גופים נכבדים ורציניים כמו משרד החינוך והמרכזים ללימודי דמוקרטיה ואזרחות בכנסת.

   

  האתר, שהוקם בשנת 2003 על ידי מט"ח (המרכז לטכנולוגיה חינוכית) ועמותת סנונית, מאפשר לצעירים לסייר במשכן, לצפות בדיוני המליאה, להיפגש עם ח"כים, לקחת חלק פעיל בדיוני חקיקה בוועדות השונות, לסייר בבית המשפט העליון ולהשתתף במשפט מבוים ותכליתו העיקרית היא "לטפח מודעות ומעורבות של 'האזרחים הצעירים' בנעשה במדינה".

   

  תשבץ להיט

   

  המתכונת החדשה מאופיינת במבנה מגזיני וידידותי יותר, כוללת עדכונים תכופים יותר ומציעה מגוון נושאים ותכנים המופנים רובם ככולם לבני נוער מעורבים ובעלי שאיפות.

   

  על פי מנהליו, "כנסת צעירה הוא מקום המפגש של בני הנוער עם כנסת ישראל. כאן תוכלו לראות מה קורה בכנסת, איך זה משפיע עליכם, וכיצד אתם יכולים להשפיע!". האם כאן מטפחים את הח"כים לעתיד? כנראה שכן.

   

  האתר מציע כתבות על נושאים רלוונטיים, פעילויות (שאלונים, משפטים ציבוריים, משחקים ועוד), שאחת הלוהטות בהן הוא "תשבץ ח"כים", שמאתגר אתכם בהיכרות עם חברי הכנסת לדורותיהם. "אנו בטוחים שגם עבורכם, חברי כנסת חדשים ואף ותיקים, הוא מהווה אתגר אמיתי!", כתבו באתר, ובוודאי לא טעו.

   

  בעמוד הבית עוסקים בנושאים אקטואליים חלקית, כמו דיון בגילויי סרבנות אפשריים בעקבות ההתנתקות, יישום דו"ח דברת והצעת חוק להקמת נציבות למען שיוויון זכויות בעבודה, שמטרתה שיפור מצבן של נשים בשוק העבודה האכזרי של ישראל.

   

  באתר תמצאו גם פורומים משותפים לבני נוער ולחברי כנסת, מבזקי אקטואליה, סקר, חידות ועוד. לבד מההנאה העילאית הכרוכה במעורבות בתהליכים היסטוריים, אמור האתר לסייע גם בחינוך, ומיועד לשמש ככלי עזר לימודי בכיתה ובבית הספר.

   

  תשובות צפויות

   

  מדור בעל פוטנציאל (אם יעזו הצעירים להתנהג בהתאם לגילם ולנסות לערער את השלווה) הוא "הכנסת מזווית אישית", המציג תשובות לשאלות קבועות שמופנות

  אל חברי הכנסת. למרות שהוא מספק הצצה קלילה ושטחית לחייהם של נבחרינו, התשובות בו כל כך צפויות ונדושות, שלא ברור מה הטעם בו.

   

  רוצים דוגמה? זהבה גלאון, חברת כנסת מטעם מפלגת יחד, הנשאלת הטריה ביותר, שנשאלה מה הייתה משנה בכנסת, ענתה "את חברי הכנסת!", וכשנשאלה האם היא נעזרת באינטרנט בעבודתה, השיבה כי "העוזרות הפרלמנטריות שלי, דינה ועידית, נעזרות באינטרנט", מזל שהן שם.

   

  נמנעים מהבעת דעות

   

  באופן כללי, נמנעים באתר מהבעת דעות חד משמעיות, ומשאירים את הדיונים החמים לקבוצות הדיון שבמדור "פרלמנט הנוער", העוסק בנושאים כמו ערביי ישראל, שמירת שבת, כלכלה, דמוקרטיה וחוקים ועוד.

   

  גם שם, למרות שחלקם כוללים תשובות שענו ח"כים נבחרים, לא ניכרת מעורבות אמיתית, כמו זו שמתגלה באתרים של סלבריטיז לרגע, וחלק מהתגובות ריקניות ועילגות, אבל אולי צריך לא לשאוף גבוה, ולהסתפק בעצם העובדה שבני נוער בוחרים לפקוד את האתר בתדירות זו או אחרת.

   

  למרות העיצוב החדש, אנשי הפיתוח לא טרחו להתאים את האתר גם לדפדפן הקוד הפתוח פיירפוקס, שחלקו ברשת, הן הישראלית והן העולמית, הולך וגדל בהתמדה. האם יש בכך כדי לרמז על המיינסטרימיות וחוסר המרדנות של הדור הצעיר? לא בטוח. ייתכן והבעיה פשוטה בהרבה ונטולת מטאפורות - לחלונות הגבוהים לא ממש אכפת. (רוני שני)

   

   ____________________________________________________

  אפשר לשלוח המלצות על אתרים לכתובת computers@y-i.co.il . רצוי למסור מידע מפורט ככל שניתן על האתר, מועד הקמתו, תכניו ומהותו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים