שתף קטע נבחר

"הסתיים המאבק ההירואי לביצוע ההתנתקות"

בסביבתו של ראש הממשלה שרון נושמים לרווחה: פינוי כל ההתנחלויות הושלם, ותסריטי האימה האלימים התבדו. "יש שריטות, אולי יהיו גם צלקות - אך לא נוצר קרע בעם", אומרים מקורבים, ומביטים קדימה בתקווה: "מה שנשאר לו לפתור עכשיו, זה לשכן את המפונים כמה שיותר מהר". מדברים שאמר הרמטכ"ל עולה, כי עד אמצע ספטמבר תסתיים הנוכחות הישראלית ברצועה

בסביבת ראש הממשלה אריאל שרון סיכמו אתמול (ג') בסיפוק את הסיום המהיר של ביצוע תוכנית ההתנתקות, והרשו לעצמם לנשום לרווחה - לאחר שהתבדו אינספור תרחישי הקיצון שהועלו בדיונים שקדמו למימוש תוכנית ההתנתקות. שרון ניצח בזירה המדינית, כך סבורים מקורביו - אך המאבק הפנימי עוד לפניו.

 

 

"בזירה הבינלאומית, שרון היום חוגג והעולם סביבו. מבחינתם, הנה בא מנהיג שיש לו תעצומות נפש, ועושה מעשה דרמטי בכל קנה מידה. בוש מברך, שיראק מחבק אותו", אמרו המקורבים, "מה שנשאר לו עכשיו לפתור, זה איך לשכן את המפונים כמה שיותר מהר, ולפתור את הבעיה הפוליטית הפנימית".

 

גורמים בסביבת ראש הממשלה אמרו כי החשש מקרע בעם התבדה: "היו מקרים בודדים של אלימות נקודתית, אבל הקו האדום לא נחצה. יש שריטות,

אולי יהיו גם צלקות - אך לא נוצר קרע בעם".

 

"יחד עם זאת, ברור שישנה טראומה שמחייבת התיחסות", הוסיפו הגורמים, "הנושא החשוב ביותר הוא פעולות השיקום ואיחוי הקרעים. צריך לראות איך לשמר את המפונים כקהילה, ולמנוע את ערי המסכנות שראשי יש"ע מנסים להקים".

 

"שרון לא יכול להתחבק רק עם השמאל", הדגישו המקורבים, "בעיני השמאל הוא יצא ענק, אבל בעיני הימין שרון הפך למגרש יהודים. בכל אופן, ברור שהרוב תומך באריק שרון".

 

"הליכוד? שק אבנים על גב שרון"

 

מרבית התסריטים הפוליטיים מובילים לבחירות. אנשי שרון טוענים, שהשאלה היא לא אם יתמודד - אלא איך יעשה זאת: "קיימת הדילמה הפוליטית איך הוא הולך לבחירות, שהן עניין של זמן. האם הוא הולך עם כל השרים שהתנגדו לו בממשלה, אנשים כמו נתניהו, כץ ונווה? גם אם שרון ינצח בפריימריז, הולך עם שק של אבנים על הגב".

 

גורמים אחדים בסביבת שרון העלו אפשרות של התמודדות ברשימה פוליטית חדשה, או רשימה שתיהיה "ליכוד-פרגמטי" בראייתו.

 

הגורמים הביעו תקווה שאם השקט היחסי ימשך - הדבר ישמוט את הקרקע מתחת רגלי אויביו הפוליטים: "אם לא יהיה טרור והכלכלה תמשיך לצמוח, גם לאידיאולוגים הכי חמורים בליכוד יהיה קשה לתקוף ולהגיד, 'תראו לאיזו קטסטרופה הביא אותנו שרון'".

 

היום בצה"ל: סדנאות להפקת לקחים

 

אלפי החיילים והשוטרים שהשתתפו במשימת הפינוי יעברו היום סדנאות להפקת לקחים ועיבוד החוויה הנפשית. הסדנאות ייערכו, בין היתר במחנה 80 ובבה"ד 20 בצריפין, וישתתפו בהן פסיכולוגים צבאיים ומפקדים.  

 

הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, אמר אתמול לאחר שהסתיים פינוי חומש ושא-נור, כי "כשמסתכלים היום לאחור, המהלך של הפינוי האזרחי התבצע מהר מהמתוכנן, וזו עדות להכנה נכונה של הכוחות. אבל לא פחות חשובה מההכנה, היתה ההתנהגות של האוכלוסייה שפונתה מביתה".

 

הרמטכ"ל העריך שישלימו את העברת המיטלטלין והריסת הבתים תוך כעשרה ימים, ופינוי בסיסי הצבא יקח כעשרה ימים נוספים. משמעות הדבר: סביב אמצע ספטמבר, תסתיים הנוכחות הישראלית ברצועת עזה.

 

"בתוך המהלך פינינו סך הכל כ-15 אלף אזרחים. חלקם פונו מבתיהם, וחלקם מהמקומות בהם ישבו שאינם בתיהם. המהלך לא יכול היה להסתיים כך אלמלא המפקדים פיקדו על זה באופן ראוי, אלמלא החיילים, השוטרים, החיילות והשוטרות הבינו ונהגו עם שכל ישר - אבל גם עם הרבה נחישות", אמר הרמטכ"ל.

 

מפכ"ל המשטרה, משה קראדי, אמר בתדרוך כי "לפני שנה החליט הקבינט להטיל את האחריות הכוללת להתנתקות על צה"ל, והאחריות על הפינוי על המשטרה.

יצאנו לדרך, והנה אנחנו היום ניצבים לפניכם כשהשלמנו את המשימה. עשינו זאת ללא נפגעים ובדרך הטובה ביותר".

 

המפכ"ל הודה לכל מי שנטל חלק בפינוי, והדגיש: "סיימנו משימה מורכבת, משימה לאומית, אבל אתגרים רבים ניצבים בפתחנו".

 

הוא הודה לכל החיילים, השוטרים והקצינים שהשתתפו בפינוי ההתנחלויות, ושיבח גם את המתנחלים על ששמרו, לרוב, על איפוק. לדבריו, "אין בנו כעס, אנחנו מבינים את הכאב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
שרון. "חוגג, העולם סביבו"
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
צילום: איי פי
"בוש מברך, שיראק מחבק"
צילום: איי פי
צילום: איי פי
"הקו האדום לא נחצה"
צילום: איי פי
צילום: אחיה ראב"ד
"פונו 15 אלף אזרחים"
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים