שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עיריית ת"א נתנה ארכה לעיר אוהלי המפונים
  בעיריית תל-אביב בחרו בצהריים שלא לעבור לסדר היום על הקמת "עיר האוהלים" ברכבת מרכז. שישה פקחים הודיעו לתושבי נצר חזני לשעבר שעליהם לעזוב בהקדם את המתחם. רק אחרי התערבות של ח"כ אפי איתם חזרה בה העירייה והתירה להם להישאר במקום עד מוצאי שבת. דובר מינהלת סל"ע: "למפונים יש פתרון. מתיישבי נצר חזני ביקשו ממנהלת סל"ע להגיע לחיספין שבגולן לתקופת ביניים ורוב המשפחות נמצאות שם"

  התפנו מגוש קטיף, וכמעט-התפנו גם מתל-אביב:  עיריית תל-אביב הורתה בצהריים (יום ד') לעשרות מפוני נצר חזני לפרק את המאהל שהקימו סמוך לרכבת מרכז ברחוב ארלוזורוב, משום שלא קיבלו אישור להקמתו. רק לאחר התערבותו של חבר הכנסת אפי איתם ושיחה שקיים עם ראש עיריית תל אביב רון חולדאי, אישרה העירייה למפונים להישאר במאהל שהקימו.

   

  לפי הסיכום החדש המפונים יישארו מול רכבת מרכז עד מוצאי שבת. אם לא יפנו את האוהלים עד אז, תפנה אותם העירייה ביום ראשון הקרוב. מעיריית תל אביב נמסר כי האוהלים הוקמו בשטח ציבורי ללא אישור ובניגוד לחוק. "עיריית תל אביב פועלת על פי חוק וכך תפעל גם במקרה זה במידה והמתיישבים לא יתפנו מרצון".

   

  אתמול הקימו המפונים את עיר האוהלים, במחאה על כך שמינהלת סל"ע לא מצאה פתרונות לשביעות רצונם אך בצהריים הגיעו שישה פקחים בשתי מכוניות הגיעו לעיר האוהלים בגן "וולובלסקי קרני", מול רכבת מרכז, ודרשו לפנות מיד את עשרות האוהלים שנמצאים על הדשא. התושבים דחו מספר פתרונות ביישוב חיספין בגולן ובבית מלון באשקלון והעדיפו להישאר כגוש אחד ולהגיע למקום בולט כדי להביע את מחאתם.   


  הפקחים פשטו על "עיר האוהלים" (צילום: אבי כהן)

   

  מפוני נצר חזני טוענים שעיריית תל-אביב היא זו שחיברה אותם למים ואף הציבה במקום מספר שירותים ניידים. לטענתם, עד ל-1 בספטמבר יש להם אישור להישאר. "היה לנו אישור להישאר פה עד היום, והאריכו אותו עד 1 בספטמבר", אמרה ל-ynet מיכל מצליח, שהגיעה לנצר חזני לפני 28 שנה. "אנו מקווים שעד אז לא נישאר פה. הרי אם ימצאו עבורנו פיתרון, אנחנו עכשיו מקפלים את הדברים הולכים מכאן. 28 שנה חיינו כאגודה שיתופית והדבר היחיד שנותר לנו זה הביחד. אנחנו רוצים פיתרונות אמיתיים ולא להיות שש-שבע נפשות בחדר אחד, לא לשהות במקום בסוף העולם".

   

  בנה, איתן, הצטרף לשיחה וסיפר כי את האוכל מקבלים המתנחלים מתורמים שונים. לדבריו, "באים לכאן אנשים טובים שמחזקים אותנו ונותנים לנו אוכל. נורא קשה לנו להפוך ממשווקי התוצרת החקלאית לנזקקים, כך פתאום, ביום אחד".

   

  מפוני נצר חזני מספרים שהגיעו לתל-אביב "עד שהמינהלת תמצא לנו פיתרון", כדברי אחד מהם, "אנחנו מחפשים בית, לא קורת גג. אנחנו מחפשים פתרון לכל הקהילה, לא לבודדים. אנחנו רוצים להישאר ביחד. אנחנו מנסים לנהל משא ומתן עם המנהלת, למצוא פיתרונות, אבל הם בכלל לא עונים לנו. המדינה מזניחה אותנו. שלחו אותנו באוטובוסים לחיספין וביום ראשון בבוקר העיפו אותנו משם לחדרים באיזו ישיבה, מלאים ג'וקים ועכברים. ככה מתנהגים לאנשים שסיכנו את החיים שלהם בצבא? אנחנו פשוט מרגישים שמשתינים עלינו בקשת".  


  עיר האוהלים (צילום: אבי כהן)

   

  כבר לפני כמה חודשים נענתה עיריית תל-אביב לבקשת אנשי מועצת יש"ע ולהציב אוהל מחאה בכניסה למתחם הרכבת. במקביל, אישרה להם העירייה לקיים קייטנה בגן וולובלסקי, שמול רכבת מרכז, ימים ספורים לפני הפגנת הימין בכיכר רבין.

   

  פרט לאוהל המחאה הוותיק, שעומד מזה מספר חודשים, הוקמו מספר אוהלים קטנים, שאחד מהם משמש כספרייה, השני כמטבח ועוד אחד משמש ללינת נשים. פרט לאותם אוהלים, הציבו המתיישבים אוהלים קטנים שבהם הם לנים בלילה ובשעות היום הם מקיימים פעילויות רבות.

   

  בין יתר הפעילויות: קייטנה לילדים, ארוחות. על האוהלים קיים לוח זמנים יומי: יצירה עם בקבוקים, משחקים, סיפורים ופעילות חופשית לילדים. לו"ז המבוגרים: השכמה בין 7-7:30, לאחר מכן תפילה וארוחת בוקר וב-9:00 בבוקר יוצאים המתיישבים לדוכנים ולצמתים לשכנע את תושבי תל-אביב בצדקת דרכם, בשעה 14:00 ארוחת צהריים ומנוחה ואחר הצהריים ובערב יש פעילויות נוספות.

   

  התגובות: יש פתרון למפונים

   

  דובר מינהלת סל"ע, חיים אלטמן, אמר בתגובה: "למפונים יש פתרון. מתיישבי נצר חזני, בתיווכו של אפי איתם, ביקשו ממנהלת סל"ע להגיע לחיספין שבגולן לתקופת ביניים. מינהלת סל"ע הבטיחה לממן את שהותם שם ולכן המשפחות הגיעו לחיספין. רוב המשפחות נמצאות שם, לא זרקו אותן משם. לכל אנשי נצר חזני יש מקום בחיספין ואין סיבה שבעולם שהם יימצאו במחנות אוהלים. כמו כן מתנהל משא ומתן עם הנהגת היישוב לגבי פתרון הקבע והפתרון הזמני, לגבי יישובם באחד מהיישובים הדתיים במועצה אזורית שפיר". 

   

  דובר משרד השיכון, קובי בלייך, אמר בתגובה לטענות המפונים: "משרד השיכון מציע מאות פתרונות דיור למפונים באזור הדרום, סל הפתרונות רחב מאוד וחבל שהמפונים לא בחרו להעזר בו במקום הפתרון המאולתר בו בחרו ברכבת צפון".


  פורסם לראשונה 24/08/2005 14:11

   

  בהכנת הידיעה סייעה נועה רז
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יריב כץ
  חולדאי הורה לפנות
  צילום: יריב כץ
  לו"ז פעילויות
  צילום: אבי כהן
  צילום: נועה רז
  פעילויות לילדים בעיר האוהלים
  צילום: נועה רז
  מומלצים