שתף קטע נבחר

מפונים ביד מרדכי: "מאיימים לגרש אותנו שוב"

נציגי משפחות אלי סיני, אשר מתגוררות בצומת יד מרדכי מאז הפינוי, טוענים כי גורמים במשרד ראש הממשלה מפעילים לחץ על אנשי הקיבוץ לפנותם מהמקום. דוברת המאהל, שריתה מעוז: "העניין הזה הזוי, לאף אחד אין פתרונות הולמים". יו"ר הקיבוץ: "אנו לא רוצים לפגוע בהם, אבל גם לא רוצים לעבור על החוק"

תושבי אלי סיני שפונו מהיישוב במסגרת תכנית ההתנתקות, מתגוררים בשבועיים האחרונים בעיר האוהלים שהקימו בצומת יד מרדכי. היום (ג') טענו נציגיהם כי גורמים במשרד ראש הממשלה מפעילים לחצים על אנשי קיבוץ יד מרדכי הסמוך, לפנותם מהשטח בו הם נמצאים, השייך לקיבוץ . זאת ועוד - אמש הגיעו נציגי הוועדה המחוזית לתכנון ובניה וביצעו מדידות במקום כדי לבדוק האם המאהל עומד בקריטריונים של החוק.


מחנה תושבי אלי סיני. לא רואים פתרון באופק (צילום - יעל גולן)

 

דוברת המאהל, שריתה מעוז, טוענת כי נשקלה על ידי הקיבוץ האפשרות להגיש תלונה במשטרה בכדי להביא לפינויי המתיישבים: "אנו יודעים על לחצים המופעלים על הקיבוץ ועל איומים ונסיונות לפנות אותנו מכאן. אותנו זה מזעזע כי לאחר שפינו אותנו וגירשו אותנו והרסו את בתינו, לאף אחד אין פתרונות הולמים להציע לנו. אנו נמצאים פה במאהל זמני ועדיין סופגים איומים שגם מפה יגרשו אותנו. כל העניין הזה נראה די הזוי. בכל דרך מנסים לפגוע בנו".

 

לדברי מעוז וחבריה למאהל - כארבעים משפחות בסך הכל - נאמר להם כי לא יספקו לילדי המקום הסעות לבתי הספר עם פתיחת שנת הלימודים. "רק כשהודענו שלא נסיע את ילדינו בעצמנו, פתאום אמרו שכן יש הסעות לבתי הספר ולמעונות", אמרה. "הם עושים הכול בכדי לשבור אותנו".

 

יו"ר מזכירות יד מרדכי, יוסי שחר, הדגיש כי אף גורם אינו מפעיל לחצים על הקיבוץ. עם זאת הוא מסביר כי "יש חוק שקיבוץ, כמו כל אזרח אחר, לא יכול לעבור עליו. הרשויות הרלוונטיות הסבו את תשומת ליבנו לכך שיש דברים שאסור לנו לעשות". שחר מספר כי אמש התקיימה פגישה ברוח טובה בין אנשי עיר האוהלים לבין אנשי יד מרדכי, שם אמרו התושבים המפונים כי לא יעשו שום פעולה שתפגע בתושבי הקיבוץ ואלו מצידם השיבו להם כי בכוונתם לסייע להם ככל שניתן.

 

"אנחנו כקיבוץ נמצאים במצב ביניים ואנו מקווים שהדברים ייעשו מבלי לעבור על החוק", הוסיף שחר. "זאת סיטואציה מורכבת ואנחנו לוקחים סיכון בכך. אני לא רוצה לצאת בהצהרות, אבל אנו שוקלים את צעדינו בעניין בצורה זהירה. אנו לא רוצים לפגוע בהם, אבל אסור לנו בהחלט להמשיך ולעבור על החוק".

 

מנגד הבהירה מעוז: "אנחנו לא נזוז מפה ואף אחד לא יצליח לשבור אותנו. עד שלא ימצאו לנו פתרון מסכם לא נזוז מפה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יעל גולן
שריתה מעוז. "רוצים לגרש אותנו שוב"
צילום: יעל גולן
מומלצים