שתף קטע נבחר

נתניהו במעלה אדומים: החל הקרב על ירושלים

המועמד הטרי לראשות הליכוד לא מבזבז זמן: הבוקר פתח את מסע הבחירות שלו הבוקר בסיור בשטח השנוי במחלוקת E1 ליד מעלה אדומים והמשיך במתקפה התקשורתית על שרון: "ירושלים נמצאת בסכנה מפני ששרון קידש את העקרון כשבחר לעקור יהודים עד לגבולות 67". מקורביו נערכים לכך שהבחירות הכלליות יתקיימו בפברואר או במארס. סקר "ידיעות אחרונות": 51% ממצביעי הליכוד בעד שרון לעומת 26% שתומכים בנתניהו

בנימין נתניהו לא מבזבז זמן. הבוקר (ד') פתח המועמד הרשמי והטרי נתניהו את מסע הבחירות שלו לראשות הליכוד ולראשות הממשלה בסיור במעלה אדומים ובאזור E1 השנוי במחלוקת. חבר הכנסת בנימין נתניהו אמר בסיורו כי החל הקרב על ירושלים. לדבריו, "ירושלים נמצאת בסכנה מפני ששרון קידש את העקרון כשבחר לעקור יהודים עד לגבולות 67', ובכך העצים את הסכנה". נתניהו הסביר כי "שרון מעכב בנייה יהודית בין ירושלים למעלה אדומים ולכן הפלסטינים גוברים עלינו בעניין זה. הם רוצים ליצור רצף פלסטיני מצפון לדרום ואסור לנו לתת לזה לקרות".

 

ובצל הכרזת נתניהו קובע סקר מינה צמח המתפרסם ב"ידיעות אחרונות" כי 54% מכלל הציבור תומכים במועמדות שרון כראש הממשלה מול 21% בלבד שתומכים בנתניהו. גם בקרב מצביעי הליכוד ניכר יתרון ברור לראש הממשלה. 51% תומכים בשרון מול 26% בנתניהו.

 

 

על גבעותיה הקרחות של E1, שטח אדמה המפריד בין דרום הר הצופים והגבעה הצרפתית, לבין העיר מעלה אדומים הנמצאת במבואותיה המזרחיים של העיר החל שר האוצר לשעבר בנימין נתניהו את מסע בחירתו מחדש לראשות תנועת הליכוד.

 

כצפוי, האשים נתניהו את ראש הממשלה שרון בעצימת עין ממהלכים פלסטינים המובילים בפועל לדבריו לחלוקה עתידית של ירושלים ולבידודה של מעלה אדומים. "הפלסטינים רוצים לבודד את ירושלים ולבודד את מעלה אדומים, הם רוצים לבנות רצף טריטוריאלי צפון – דרום מרמאללה לבית לחם. אנחנו רוצים ליצור רצף טריטוריאלי מערב – מזרח בין ירושלים למעלה אדומים. בזמן ששרון עקר אלפי יהודים מגוש קטיף הוא מונע את הבנייה של המשך מעלה אדומים. השטח פשוט מוקפא, אין שום בניה אחת של בתים ישראלים ובה בעת ישנן אלף התחלות בניה בלתי חוקיות של פלסטינים. שרון מפקיע את השער המזרחי של ירושלים ואת הצוואר המחבר אותה למעלה אדומים", אמר נתניהו.

 

נתניהו הוסיף כי בימיו כראש ממשלה דווקא פעל רבות על מנת להפשיר את אזור הבניה הקרוי E1 וכי ראש הממשלה שרון מונע היום את מה שלדבריו איש ליכוד אמיתי אסור שימנע. לחיזוק עמדתו מביא נתניהו את שכונת "הר חומה" אותה בנה בדרום העיר, גם כן על שטח פלסטיני וזאת על מנת להרחיב את ירושלים: "כשהייתי ראש ממשלה בניתי בהר חומה, מאותה הסיבה והטעם שאני מדבר עלי ו היום. בניתי כי הפלסטינים ניסו לזלוג מבית לחם לחלק הדרומי של ירושלים ואת זה מנעתי בהר חומה. היום מתגוררים שם אלפי יהודים. אין לנו שום מגבלה לבנות בבירתנו".

 

נתניהו טען כי שום לחץ בינלאומי לא יכול לשנות זאת, "בניתי בהר חומה חרף לחץ גדול, אני לא מקבל היום את הטענה ללחץ. בבירת ישראל בונים, זה מה שממשלה יהודית ריבונית עושה. מי שמתיימר להיות חסיד של ירושלים בל יתקפל ללחצים בינ"ל, אני לא נכנעתי, שרון נכנע", סיכם נתניהו.

 

מקורבים לנתניהו בליכוד אומרים כי בשבועות הקרובים אנשיו ישימו את הדגש על ההכנות לקראת כינוס מרכז המפלגה, שיקבע ב-26 בספטמבר האם להקדים

את הפריימריס לראשות התנועה. בסביבתו של נתניהו העריכו כי מספר התומכים של שר האוצר לשעבר במרכז הליכוד עומד על כ- 1,500 פעילים. "אנחנו נערכים לזה שהבחירות הכלליות יהיו בפברואר-מרץ", אמר גורם המקורב לנתניהו.

 

כמו כן, ימשיכו מקורביו ותומכיו של נתניהו להפעיל לחץ אטי אך מתמיד על עוזי לנדאו, כדי שזה יסיר את מועמדותו: "עוזי הוא פרח מוגן", אומר אורי פרג', יו"ר סניף פתח תקווה ומראשי מטהו של נתניהו, "צריך לבוא אליו בעדינות, לתת לו כסא של כבוד. צריך לראות איך מביאים והופכים אותו לאחד האנשים הכי קרובים לביבי נתניהו".

 

בשבוע הבא יסייר נתניהו באזור הצפון, שם ייפגש עם פעילים מקבוצות שונות.

 

נושא הבנייה ב-E1 מעסיק לא רק את נתניהו, אלא גם את אהוד ברק. שניהם מנסים לשכנע את הציבור כי תחת הנהגתם, גושי ההתנחלויות הגדולים יישארו בשליטת ישראל, וכי הם מוכנים לקחת סיכונים ואף להתעמת עם האמריקנים, על מנת לחזק את הגושים האלה. באמצעות הסיור, מקווה נתניהו לפנות הן לציבור המתנחלים והן לציבור הכללי, שרואה בגושי ההתנחלויות נכס שיישאר בידי ישראל גם אם ייחתם הסכם שלום כלשהו עם הפלסטינים.

 

בעבודה מעריכים: פרס יוביל המפלגה לבחירות 

 

בעקבות המהלך אמש של אהוד ברק, שקרא לכל המועמדים לראשות העבודה להתלכד סביב פרס ולאפשר לו לעמוד בראש המפלגה בבחירות הבאות, מעריכים בכירים בעבודה, שהמהלך של ברק יוביל לזה שפרס אכן יוביל את המפלגה לבחירות הבאות, במיוחד אם לוח הזמנים יתקצר.

 

ברק, מבחינתו, ביצע תרגיל פוליטי חכם: הוא מבין היטב כי סיכוייו להבחר בשלב זה לראשות העבודה קלושים, וכך גם סיכוייו לחסל את ספר הבוחרים הבדוק של השופטת בדימוס שרה פריש. הוא מוביל כבר שבועות ארוכים מאבק נגד המפקד וספר הבוחרים, אולם נכשל עד כה במאמציו, וההערכה היא כי גם מרכז המפלגה, שצפוי להתכנס ב-11 בספטמבר, לא ייתן ידו לביטול ספר הבוחרים.

 

ברק הבין כי סיכוייו להצליח בפריימריז קלושים, והחליט להוביל מהלך שמבחינה אסטרטגית עשוי להעניק לו נקודות רבות: הוא קרא בפומבי לכל המועמדים

לעמוד מאחורי פרס, ולמנוע התמודדות. מבחינת ברק האירועים הפוליטיים הסוערים בתוך הליכוד היוו עילה טובה מספיק כדי לבצע את המהלך, בטענה כי הוא דואג לטובת המפלגה ולאחדותה.

 

ברק גם מלכד במהלך זה את שאר המועמדים, שעל אף ההודעות שפרסמו הערב, לפיהן הם ממשיכים במירוץ, צפויים בקרוב לחזור בהם מהדברים.

 

ההערכות בעבודה הן שהדינמיקה תוביל לכך שכל מי שיבקש להתמודד מול פרס - ייראה כעת הזו מגוחך, מה עוד שמי שיעמוד לצד היושב ראש הנצחי יהיה לא אחר מאשר ברק עצמו, שיגן עליו. מי שיכול להפסיד מאי הסרת מועמדותו הוא בעיקר עמיר פרץ: אם יו"ר ההסתדרות ימשיך להתעקש על התמודדות - הוא צפוי להיות מובס על ידי פרס, ולאבד נקודות רבות בתוך המפלגה.


פורסם לראשונה 31/08/2005 00:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
נתניהו בסיור. לא מבזבז זמן
צילום: איי פי
צילום: טל שחר
לנדאו. "כמו פרח מוגן"
צילום: טל שחר
צילום: תומריקו
פרס. יוביל את המפלגה?
צילום: תומריקו
צילום: אטילה שומפלבי
ברק. תרגיל חכם
צילום: אטילה שומפלבי
מומלצים