שתף קטע נבחר

ארה"ב: 42% מאמינים שאלוהים ברא את האדם

מסקר שערך מכון מחקר עולה כי רק 48 אחוזים מהאמריקנים מאמינים בתיאוריית האבולוציה, וגם הם משאירים לרוב מקום ל"התערבות אלוהית"

מוצא האדם מן הקוף? באמריקה מתקשים להחליט. 42 אחוזים מהאמריקנים מאמינים ב"תורת הבריאה", לפיה תהליך האבולוציה מעולם לא התרחש ובני האדם נבראו בדיוק כפי שהם כיום. כך עולה מנתוני סקר שערך מכון המחקר האמריקני "פיו". 48 אחוזים מהנשאלים אמרו כי הם מאמינים בתהליך האבולוציה, אך רק 26 אחוזים מהם טענו כי האבולוציה התרחשה עקב תהליכים ביולוגיים. לטענת השאר, תהליך האבולוציה אומנם התרחש, אך כתוצאה מ"התערבות אלוהית כלשהי".

 

נתוני הסקר מצביעים על התחזקות המגמה הדתית בארצות הברית. הוויכוח על בריאת האדם, והשאלה האם מדובר בהליך אבולוציוני או בבריאה, כפי שהיא מתוארת בספר "בראשית", מהווה את אחת המחלוקות העיקריות בארה"ב. שאלת בריאת האדם, ויכוח תיאולוגי-פילוסופי על-פי רוב, הגיעה אף לבתי המשפט, כאשר המושבעים והשופטים התבקשו להכריע בשאלה האם על בתי הספר, במדינה בה החוקה קובעת כי יש להפריד בין דת למדינה, ללמד גם את הגישה הדתית, לצד זו האבולוציונית.

 

נשאלי הסקר התייחסו גם לשאלה זו, ו-64 אחוזים מהם טענו כי על המורים בבתי הספר הציבוריים ללמד את שתי הגישות. עורך הסקר, לואיס לוגו, הסביר כי נמנע משימוש במונח "יצירה תבוּנית", המשלב בין שתי התיאוריות, על-מנת לבדוק את עמדות הנשאלים ביחס לשני קצוות הדיון. לדברי לוגו, "מהנתונים אנחנו למדים שרוב האנשים רוצים פשרה, גם אם היא לא מוצעת להם באופן ישיר. הם רוצים שהילדים ילמדו על שתי הגישות ויחליטו בעצמם".

 

"יצירה תבוּנית" היא תיאוריה הרווחת בקרב אנשי אקדמיה במהלך 15 השנים האחרונות. לפי גישה זו, תיאוריית האבולוציה של צ'רלס דארווין, לפיה בני האדם התפתחו עם הזמן, אינה מספקת הסברים מלאאים לשאלות כגון "איך הכל התחיל" ו"עד כמה מורכב האורגניזם האנושי". לכן, טוענים האוחזים בגישה זו, על-אף נכונותה המדעית של תיאוריית האבולוציה, לא ניתן לקבל אותה ללא הסבר משלים על התערבות של כוח עליון כלשהו.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא מאמינים: דארווין
צילום: איי פי
מומלצים