שתף קטע נבחר

קרב קשה בכנסת על שינוי שיטת הבחירות

ח"כ ליברמן כינס את ראשי הסיעות התומכות בבחירה ישירה, והצהיר כי לפחות 60 חברי כנסת מתנגדים לשינוי השיטה. לעומת זאת, השדולה למען שינוי שיטת הבחירות, התכנסה היום אף היא והצהירה על 62 תומכים וחבריה הבטיחו למפלגות הקטנות כי אחוז החסימה לא יעלה, אם יעבור החוק

המחלוקת לגבי שינוי שיטת הבחירות תפסה היום (יום ב') את מירב תשומת הלב בכנסת, לצד מאמציו הנמשכים של ח"כ אלי גולדשמיט (מפלגת העבודה) לנהל מגעים עם הליכוד בניסיון להגיע בכל זאת להסכמה על הקמת ממשלת אחדות.

"רוצים להחזיר אותנו לשיטת בחירות גרועה"

החשש שמא תשונה שיטת הבחירות איחד את סיעות שינוי וש"ס. כמו כן הפכו שתי התנועות למטרה לחצים מהליכוד וממפלגת העבודה, בעקבות ההודעה על כך שיצביעו נגד החוק לפיזור הכנסת, אם תשונה שיטת הבחירות.
"הפוליטיקאים מהזן החדש מתגלה כסחטן" אמר ח"כ רובי ריבלין (ליכוד). ח"כ יוסף (טומי) לפיד, יו"ר שינוי, מסביר כי "התניית תנאים אינה סחטנות. הליכוד והעבודה רוצים, במחטף פוליטי, להחזיר אותנו לשיטת בחירות גרועה".
בכנס של ראשי סיעות התומכות בבחירה הישירה, טען ח"כ אביגדור ליברמן, שגם ארגן את הכנס, כי יש לפחות 60 מתנגדים לשינוי השיטה. בכינוס הציע ח"כ מודי זנדברג (שינוי), שהפורום החדש שיצר ליברמן, עם ש"ס, עם אחד, שינוי, המפד"ל ויהדות התורה, יקבע גם את מועד הבחירות כדי לא לאפשר למפלגות הגדולות לקבוע לבד את התאריך.

"רק קללה כמו בחירה ישירה יכולה לאחד קצוות פוליטיים"

בכנס השדולה למען שינוי שיטת הבחירה, טען ח"כ אופיר פינס (העבודה) כי 62 ח"כים הצטרפו ליוזמה, אך סייג את הנתון בכך שסיעות המפד"ל ויהדות התורה, מפעילות לחצים על חברי הכנסת מטעמן, להתנגד לשינוי השיטה. השדולה הקימה מטה פעולה, בראשו עומד ח"כ עוזי לנדאו, ובו חברים בין היתר חברי הכנסת מוחמד ברקה, משה גפני, רחבעם זאבי, נעמי חזן ודן מרידור.
"אם החוק הזה עובר, לא נגדיל את אחוז החסימה", הבטיח ח"כ פינס לסיעות הקטנות. "הרב מרדכי אליהו הודיע שהוא נגד בחירה ישירה", ניסה לנדאו לשכנע את חברי המפד"ל.
"רק קללה כמו שיטת הבחירות הישירה יכולה לאחד קצוות פוליטיים", אמר השר יוסי ביילין והציע שבקדנציה הנוכחית תוחזר שיטת הבחירות הקודמת, ובקדנציות הבאות ייערכו בחוק שינויים, כפי שדורשים חלק מחברי השדולה.
השר שמעון פרס שהתבקש לסיים את הדיון, השווה את מצב הכנסת לבחירות לנשיאות המדינה. "בחירות לנשיא זה אותו הדבר בדיוק: העמדת פנים ותרגילים מסריחים, אני מכיר את כל הנפשות, החיות והמתות שפעלו בעניין הזה, אותו הדבר בדיוק".לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
ליברמן. ארגן את כנס התמיכה בבחירה ישירה
צילום: גלי תיבון
צילום גלי תיבון
פינס. הקים מטה פעולה לשינוי שיטת הבחירות
צילום גלי תיבון
מומלצים