שתף קטע נבחר

סוף דבר: הושלמה הריסת הבתים ברצועת עזה

פינוי הרצועה מתקרב אל קצו: היום נהרס הבית הפרטי האחרון בנווה דקלים, מוקדם יותר פינתה הרבנות הצבאית את הקברים מבית העלמין שבגוש וכ-95% מהציוד הצבאי הועברו לישראל. מנהל אגף הבינוי במשרד הביטחון: "אני שומע מעין מוזיקה של כלי מכני כבד הורס בית, לא אשכח את המנגינה הזו זמן רב"

רואים את הסוף. היום (ה') בשעה 15:15 נהרס הבית הפרטי האחרון בנווה דקלים ובכך הסתיימה עבודת אגף הבינוי של משרד הביטחון בגוש קטיף, במסגרת תכנית ההתנתקות. במקביל סיימה הבוקר הרבנות הצבאית את פינוי כל 48 הקברים מבית העלמין בגוש. צה"ל כבר פינה 95% מכלל הציוד הצבאי ששימש את הכוחות ברצועת עזה, ובימים הקרובים ישלים את העברת יתר הציוד לתחומי המדינה.

 

 

בשבוע הבא אמורה להתבצע הריסת בית המלון שבשירת הים ומספר עבודות פינוי נוספות, ובכך למעשה תושלם מלאכת הפינוי. בסך הכל הושלמה היום הריסתם של 2,530 בתי מגורים פרטיים בגוש קטיף ומוקדם יותר במהלך השבוע הסתיימה גם הריסת 270 מבנים פרטיים בצפון השומרון. ב-15 בספטמבר אמור צה"ל להעביר את השטח לשליטת הפלסטינים.

 

מלבד פינוי הקברים פירקו הבוקר אנשי משרד הביטחון גם חלקים מבית העלמין, כמו למשל את סככת הטוהרה. העבודות בוצעו תחת אבטחה מפני ירי אפשרי מכיוון חאן יונס.

 

מנהל אגף הבינוי במשרד הביטחון, לוי גולן, אמר ל-ynet כי מלאכת הריסת המבנים הסתיימה מוקדם מהצפוי. לדבריו, העובדה שצה"ל והמשטרה סיימו את מלאכת פינוי התושבים בצורה מהירה הביאה גם לזירוז תהליך ההריסה, אשר תוכנן להתבצע בכל יישוב בנפרד אולם לבסוף בוצע במקביל במספר יישובים.


הריסת הבתים ברצועה. חלק מהבניינים גילו התנגדות (צילום: איי אף פי)

 

"אנחנו, באגף הבינוי, עוסקים בדרך כלל בבנייה והפעם הייתה לנו משימה לבצע הריסה", אומר גולן ומתאר את תחושותיו הפרטיות: "בימים האחרונים אני שומע באוזניים מעין מוזיקה כזאת של כלי מכני כבד שפוגע בגג בית והורס אותו, ולדעתי לא אשכח את המנגינה הזו זמן רב".

 

גולן סיפר כי בבתים רבים בגוש קטיף התגלו טרם ההריסה כתובות מחאה ומסרים שונים שהשאירו המשפחות המפונות, ולדבריו התחושות הקשות ביותר התעוררו נוכח ציורים של צלבי קרס. הוא הוסיף עוד כי במהלך הריסת הבתים הפרטיים התגלו מבנים שהריסתם היתה קלה יחסית בגלל צורת הבנייה, כמו בפאת שדה למשל, לעומת בתים בדוגית ובאלי סיני שנבנו מבטון מזוין והיוו קושי מסוים לכלים הכבדים בביצוע ההריסה.


פינוי הקברים מגוש קטיף. גם בית הקברות פורק (צילום: אמיר כהן) 

 

אנשי אגף הבינוי ימתינו להחלטה כיצד לנהוג ב-22 בתי הכנסת שבגוש קטיף. לדברי גולן, שניים מבתי הכנסת ניתן להעביר במלואם, אולם את היתר ניתן רק להרוס. "נבצע כל משימה שתוטל עלינו במלאכה הרגישה הזו", אמר.

 

במהלך עבודות ההריסה בנווה דקלים בוצעה חבלה ב-12 כלים כבדים של אחד הקבלנים וחול שהושלך לתוך מערכת הדלק גרם לנזק בחלק מהם, אם כי לדברי גולן הקבלן התגבר על הבעיה. גם במהלך הלילה נפגעו כלים בגוש קטיף על ידי אנשים שאושרו להיכנס לאיזור, אשר בין היתר חתכו את צמיגיהם של מספר ניידות של המשטרה הצבאית ומשרד הביטחון.

 

כאמור, גם צה"ל נערך להשלמת יציאתו מרצועת עזה עד אמצע חודש ספטמבר. הפינוי הלוגיסטי החל כבר לפני ארבעה חודשים כאשר תחילה הוצא ציוד שאינו משמש את מערך ההגנה. בצה"ל הוחלט לבצע פינוי איטי ומסודר על מנת לא ליצור מצג של יציאה חפוזה מהמקום ובכך לאפשר לגורמים פלסטינים עויינים לנצל זאת לטובתם. בזמן ביצוע פינוי התושבים נותר ברצועה כ-20 אחוז מהציוד הצבאי וכיום נשארו במקום רק 5 אחוזים, זאת למרות שכוחות רבים עדיין נמצאים ברצועת עזה ומאבטחים את עבודות משרד הביטחון.

 

כ-150 מנופים פעלו ברצועה בחודשים האחרונים כדי להעביר כ-430 מבנים צבאיים; 600 משאיות הוציאו 300 מכולות והעבירו אותן למקומם החדש בשטח ישראל. כ-20 עמדות בטון (פילבוקסים) הוצאו מהמוצבים ובמקומם הוצבו לפי שעה עמדות ניידות כגון טנקים וכלים משוריינים אחרים. כמו כן, שבעת מעברי הפועלים בתוך הרצועה פורקו. בשבועות הקרובים יימשך תהליך העברת הציוד, עד יום הפינוי הסופי.

 

בין היתר הוצאו גם למעלה מ-17 אלמנטים הנדסיים שונים שהיו ברצועת עזה, וכן כ-90% מחדרי הביטחון. בצה"ל הוחלט להשאיר ברצועה רק ציוד שעלות פירוקו גבוהה מהתועלת שניתן להפיק ממנו, כמו למשל כמה גדרות תיל. כל מוצבי צה"ל יפורקו או יועברו: "בסופו של דבר יישאר ברצועה מספר מועט של חיילים עם ציוד מינימלי. הם יוכלו לעזוב את רצועת עזה תוך מספר שעות. לתמיד", סיכמו גורמים צבאיים העוסקים בנושא.

 

תת אלוף אורנה ברביבאי, קצינת השלישות הראשית, אמרה הערב ל-ynet כי "ההחלטה שהרבנות הראשית ומערך הנפגעים יעסקו בכל הקשור בפינוי בית העלמין ולקשר עם המשפחות הוכיחה את עצמה". תת אלוף ברביבאי אמרה עוד כי צה"ל ומדינת ישראל עשו הכל על מנת לסייע למשפחות הנפטרים, וטיפלו בבקשות מיוחדות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רוני סופר
הריסות הבתים. המשימה הושלמה
צילום: רוני סופר
צילום: ירון ברנר
פינוי גוש קטיף. בקרוב גם הצבא ישלים יציאתו
צילום: ירון ברנר
מומלצים