שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מאמץ בינלאומי למנוע האמרת מחיר הנפט

  יפאן ומדינות באירופה יפעלו כמו ארה"ב, המוכרת נפט מתוך מאגרי-החירום

  ממשלת ארצות-הברית מתכוונת למכור 2.0 מיליון חביות-נפט מתוך מאגרי-החירום האסטרטגיים - אמרו היום (ו') פקידים בכירים משרד-האנרגיה הפדראלי. בכך הולכת והופכת למעשית ההחלטה שהתקבלה שלשום (ד'), בדבר פתיחת מאגרי-החירום.

   

  פרשנים אמרו כי הדבר מרחיב את הגדרת "מצב-החירום", כך שהממשל יוכל להשתמש במאגרים לא רק בעת מלחמה או בעת הפרעה חמורה - מדינית, צבאית - לאספקת הנפט הגולמי; שימוש כזה יוכל להיעשות גם במקרה שהמחירים עולים לרמה המתחילה להיות בלתי-נסבלת מבחנת הצרכנים ומבחינת יכולת הצמיחה של המשק.

   

  עד כה, המאגרים נפתחו רק כדי להשאיל נפט גולמי לבתי-זיקוק. לפי הסכמים בינלאומיים, שימשו במאגרי-החירום האסטרטגיים חייב להתבצע רק על-פי הסכמה בין המדינות החברות בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה שהיא מנגנון להשגחה על שוק הנפט במסגרת הארגון לשיתוף-פעולה כלכלי ולפיתוח (ובו 30 מדינות מהעשירות והמתועשות).

   

  עוד צעדים כאלה

   

  גם ממשלת יפאן הודיעה היום על שימוש במאגרי-החירום שברשותה, והבהירה כי המטרה הינה, למנוע את האמרת המחירים. מדינה זו מחזיקה במאגרי-החירום הגדולים ביותר בעולם: לפי נתונים 30 ביוני השנה, היו בהם 320.7 מיליון חביות-נפט.

   

  נציב האיחוד-האירופי לענייני ביטחון דיווח כי הממשל האמריקני פנה אל מדינות החברות באיחוד וביקש מהן סיוע למצב הקשה שנוצר עקב העובדה שההוריקן קטרין גרם להפסקה לא-קצרה בתיפעול בתי-הזיקוק שבדרומה של ארה"ב ותשתית הזרמת הנפט באיזור ההוא וממנו אל שאר הארץ. הנציב, חאווייר סולאנה, אמר: "מה שהם (האמריקנים) יבקשו, יינתן להם מתוך המאגרים אשר מדינות שונות (באיחוד-האירופי) מנהלות".

   

  נמסר כי מתוך 25 המדינות שחברות באיחוד, 17 מנהלות מאגרים כאלה: אוסטריה, איטליה, אירלנד, בלגיה, בריטניה, גרמניה, דנמרק, הולנד, הונגריה, יוון, לוקסמבורג, ספרד, פורטוגל, פינלנד, צרפת ושוודיה.

   

  לאחר שגרמניה וספרד, ועוד 24 מדינות, הודיעו הערב על מכירת נפט מהמאגרים שלהן - מומחים העריכו כי ייתוספו לשוק בערך 60 מיליון חביות-נפט, כמעט בבת-אחת; זה קרוב-לוודאי יספיק למנוע התייקרות נוספת, ואולי אף יוריד את המחיר.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  מאגיר-החירום של ארה"ב
  צילום: איי אף פי
  מומלצים