שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

הפתעה? הכתובת הייתה בעיתון

אנשי הממשל שהגיעו לבחון את האסון בניו אורלינס השתמשו בביטוי "לא יעלה על הדעת". גם השר לביטחון פנים של ארה"ב אמר שהאסון היה מפתיע "עד אובדן נשימה והיה הרבה מעבר לתחזית שלנו". אבל המומחים לא הופתעו. הכל היה כתוב בכתבות בעיתון ונכלל אפילו בתרגיל גדול של הממשל. בכיר במשרד לביטחון פנים אמר יום לפני האסון שיש תוכנית מוכנה למצבים שכאלה. אז למה מתו התינוקות מרעב על הגגות?

בדיווחים מזירת האסון בניו אורלינס נשמעים הדוברים - אנשי ממשל ועיתונאים - אומרים שהיקף ההרס "לא יעלה על הדעת". גם השר לביטחון פנים של ארה"ב, מייקל צ'רטוף הדף אתמול (יום א') ביקורת על הממשל בו הוא חבר ואמר שגופי ההערכה לא צפו הרס בהיקף כזה בעיר.

 

צ'רטוף אמר שאנשי משרדו לא צפו שהוריקן רב עוצמה יפגע בעיר בעת ובעונה אחת עם אירוע של פריצת הסכרים המגינים עליה מפני הצפות. "'הסופה המושלמת' - שהיא שילוב של שני האסונות - הייתה הרבה מעבר לצפי שלנו, ואולי אפילו מעבר לצפי של כל אחד", אמר.

 

הוא הודה שבין התרחישים היה אירוע של פריצת סכרים בעיר, אולם לא בהיקף הנוכחי, "שלא היה בתחזיות שלנו". הוא אף כינה את האסון "מפתיע עד כדי אובדן נשימה". מומחים בעיר ציינו שמערכת הסכרים של ניו אורלינס תוכננה לעמוד בהוריקן בדרגה 3 בלבד - ולא הוריקן כמו "קתרינה" שהיה בדרגה 4 כשפגע סמוך לעיר.

 

  • הוריקן קתרינה - סיקור מיוחד ב-ynet

 

אבל כמו בהרבה מקרים אחרים, גם כאן הכתובת הייתה על הקיר - או שמא מעל דפי העיתון או שאולי במגירות אותו המשרד בראשו עומד צ'רטוף. האסון היה עלה בהחלט על הדעת. חלק גדול מהמומחים, המדענים ואנשי הממשל כלל לא הופתעו. למעשה הם צפו את האסון הזה - ובדיוק מצמרר.

 

בתרגיל שנערך לפני כשנה ב-40 מדינות ובהשתתפות אלפי מתנדבים, נבחנו שלל תרחישים כתוצאה מפגיעת הוריקן דימיוני בשם "פאם" בחופי ארה"ב. בין השאר נבחן תרחיש של קריסת חלק מהסכרים המגינים עליה מהצפות מי נהר המיסיסיפי ואגם פונטשרטריין. התרגיל של "פאם" כלל תסריט לפיו הסופה הרסה כחצי מיליון מבנים בעיר והצריכה פינוי מיידי של התושבים.

 

"זה רק עניין של זמן"

 

יתרה מזאת: ב-2002 פירסם העיתון המוביל באזור, "טיימס פיקָיוּן", סדרת כתבות שבחנו את מידת הפגיעות של העיר ועמידותה בפני אסונות. העיתון, וכלי תקשורת אחרים כמו העיתון "ניו יורק טיימס", נגעו בדיוק בנקודה הכואבת והצביעו על האפשרות של קריסת חלק מהסכרים המגינים על העיר שתגרום להצפות בקנה מידה רחב במים רוויי כימיקלים ורבבות קורבנות.

 

הכותרת של "טיימס פיקיון" הייתה: "זה רק עניין של זמן עד שהוריקן יפגע פגיעה ישירה בדרום לואיזיאנה". הם הזהירו מפני התסריט שהתממש לנגד עיני העולם בימים אלה, ואמרו שהסכנה רק גוברת נוכח החלטות שהתקבלו להפחית את הקצאת התקציבים לתיחזוק הסכרים סביב העיר. "מיליונים הושקעו בהגנה עלינו אבל אנו נמצאים בסיכון הולך וגובר", נכתב באחת הכתבות, שציינה שהוריקן גדול ימוטט את העיר "אבל יספיק אפילו הוריקן בינוני כדי לגרום להצפות שיהרגו אלפים".

 

עוד כתב העיתון: "... פינוי הוא הדרך היחידה להביא אנשים למקום מבטחים אבל זה יהיה סיוט. מאה אלף איש יישארו מאחור... מאות אלפים יישארו חסרי קורת גג וייקח חודשים לייבש את האזור ולהתחיל להפוך אותו לראוי למחיה. אבל לא יהיו לתושבים סיבות רבות לחזור. הכלכלה באזור תקרוס".

 

בעיתון "ניו יורק טיימס" נכתב שניו אורלינס היא אולי פנינת ארכיטקטורה "אבל היא אסון שממתין להתרחש... אם הוריקן גדול יכה בה היא תתמלא כמו קערת מרק, תהרוג אלפים ותהרוס את המורשת של העיר. אם יהיה זה הוריקן גדול ממש, העיר תעלם".

 

"זה מה שאמרנו שיקרה"

 

רק כיומיים לפני פגיעת הסופה הזהיר מומחה מקומי מפני קטסטרופה. איבור ואן הירדן, מנהל מכון המחקר לרפואה ציבורית באוניברסיטת לואיזיאנה הזהיר שהאגן בו שוכנת העיר עלול להתמלא במים רוויי דלקים ולגרום לאלפי קורבנות. "זה מה שאמרנו שיקרה במשך שנים ולמרבה הצער זה עומד להתממש", אמר.

 

צ'רטוף אמר שבשנים האחרונות היו כמה דו"חות שדיברו על אפשרות של פגיעה קטלנית בעיר, עם גשמים עזים וגלישה של המים מהתעלות, "אבל מדובר היה באירוע קטסטרופלי, ולמרות שהיו כמה תרחישים כאלה, הם לא היו מושלמים ולא התייחסו לאפשרות ספציפית הכוללת שני אירועים בעת ובעונה אחת. צפינו גלישה של המים ולא התמוטטות של חלק מהסכר". הוא הוסיף ואמר שהרשויות לא השקיעו תשומת לב לעובדה שהסופה עלולה להיות כה חזקה ולהכות בניו אורלינס.

 

אבל מומחים טוענים שההפתעה עליה מדבר צ'רטוף מפתיעה כשלעצמה משום שהוריקנים אינם נדירים באזור זה של החוף ושעוצמתם ידועה מראש וניתנת לחיזוי, או לפחות למעקב. "זה לא כמו פיגוע טרור", הם אמרו.

 

מי שמסתמן כשעיר לעזאזל הוא מייקל בראון, ראש FEMA, הסוכנות הפדרלית למקרי חירום, הכפוף לצ'רטוף. בשבוע שעבר, בטרם פגעה" קתרינה" בניו אורלינס, הוא התראיין ללארי קינג ב-CNN ואמר שהסוכנות בראשה הוא עומד צפתה, תיכננה ואפילו תירגלה פגיעה של הוריקן בדרגה 4 בעיר.

 

בראון, על פי הודאתו, אמור היה לפיכך לפעול כיום על פי תוכנית מוכנה מראש, ולא מתוך אילתור. כעת הוא יידרש לתת תשובות ברורות לתושבי ניו אורלינס שהמתינו במשך יומיים לאוטובוסים במרכז הכנסים, ללא מים, מזון וחשמל. הוא יידרש להשיב גם לכל התושבים שמיהרו להתפנות ל"סופרדום", וסבלו שם מצפיפות, מחנק, אלימות ואונס. הוא יידרש בעיקר להשיב לבני משפחות הנספים, ולהורי התינוקות והקשישים, שמתו ברעב על הגגות של ניו אורלינס, בעודם ממתינים להצלה שלא הגיעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
"מפתיע עד אובדן נשימה". באמת?
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
אם הייתה תוכנית למה היה צריך להמתין לפינוי?
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
המומחים: הזהרנו שהוריקן גדול ימחק את העיר
צילום: איי פי
מומלצים