שתף קטע נבחר

קתרינה עלולה לפגוע בכלכלה העולמית ב-2006

תחזית הצמיחה של ארה"ב לרבעון הרביעי הונמכה מ-3.5% ל-2.5%. הסופה גרמה למחיקה של כחצי מיליון משרות בניו-אורלינס ובאזורים אחרים במפרץ מקסיקו

הנזקים, גם הפסיכולוגיים, שגרמה סופת ההוריקן "קתרינה" עלולים לפגוע בכלכלה העולמית ב-2006. כך אומרים כלכלנים. לאחר הסופה הונמכו תחזיות הצמיחה של ארה"ב לרבעון הרביעי מ-3.5% ל-2.5%. הערכה היא שהתוצר המקומי הגולמי האמריקני יעמוד על 2.5% גם בשנה הבאה.

 

מנהל קרן המטבע הבינלאומית, רודריגו דה ראטו, אמר כי בראש רשימת הסיכונים לכלכלה הגלובלית נמצאת עלייה נוספת במחירי האנרגיה הגבוהים גם כך.

 

ההוריקן קתרינה גרמה לסגירה של מתקני ייצור נפט וגז רבים באזור מפרץ מקסיקו. טרם ידוע היקף הנזק שנגרם לתשתית הנפט והגז הטבעי במפרץ מקסיקו, אך מתקני הייצור והזיקוק צפויים לחזור לתפקוד במקרה הטוב בתוך כמה שבועות. בינתיים, עלו מחירי הנפט והדלק לרמות שיא בארה"ב ומחוצה לה, דבר שמפעיל לחצים על הצרכנים גם באירופה ובאסיה, ופוגע בתחומים רבים - מנהגי משאיות ודייגים ועד לחברות תעופה. 

 

מחירי הדלק הגבוהים והחששות לגבי מחסור באספקת הנפט והדלק גרמו לקיצוץ בתיירות הפנים בסוף השבוע של "יום העבודה" בארה"ב, שמתאפיין בדרך כלל בתנועה ערה במיוחד. כלכלנים טוענים כי צפויה ירידה גם באמון הצרכנים. 

 

הסופה גרמה למחיקה של כחצי מיליון משרות בניו-אורלינס ובאזורים אחרים במפרץ מקסיקו, וכלכלנים מעריכים כי נזקיה צפויים להגיע ל-100 מיליארד דולר, כאשר רק כרבע מסכום זה מבוטח. ממשלת ארה"ב התחייבה להעביר מיליארדי דולרים לקרנות שיקום, אך הכסף יתחיל לזרום רק אחרי שיסתיימו מאמצי השיקום הראשוניים, דבר שעשוי להימשך חודשים.

 

מחירי הנפט דווקא יורדים

 

לאחר שסוכנות האנרגיה הבינלאומית החליטה לשחרר במהלך החודש הקרוב 2 מיליון חביות נפט ממאגרי החברות המאוגדות בה, החל מחיר הנפט בימים האחרונים לרדת, וחזר לרמתו לפני הסופה.

 

בארה"ב לא התקיים היום מסחר בשל החג ("יום העבודה"), אך ביום שישי ירד מחירי הנפט ב-2.7% ל-67.57 דולר לחבית (ב-30 באוגוסט הגיע מחיר הנפט הגולמי בניו-יורק לשיא של 70.85 דולר לחבית). בלונדון ירד מחירי של הנפט הגולמי מסוג ברנט (הים הצפוני) ב-2%, ונסגר על 64.75 דולר לחבית. הברנט הגיע לשיא של 68.89 דולר לחבית ב-30 באוגוסט.

 

שוק המניות: מחכים לפד

 

השפעת ההוריקן קתרינה על השווקים אינה ברורה עדיין. בשבוע האחרון נרשם בשוק המניות בארה"ב מסחר בנפחים גדולים מהממוצע לאוגוסט, ובוול-סטריט נרשמה דווקא אופטימיות - הדאו עלה ב-0.48%, ה-S&P500 רשם עלייה של 1.07%, והנאסד"ק עלה ב-0.96%.

 

אנליסטים סוברים כי הסופה תגרום לפדרל ריזרב להפסיק את רצף העלאות הריבית מחשש למיתון. כיוון השוק תלוי בהחלטת הפד, שצפויה להתקבל ב-20 בספטמבר. הפד אמור לפרסם ביום רביעי השבוע את הערכתו לגבי הכלכלה, המתפרסמת שמונה פעמים בשנה וידועה בכינוי "ספר הבז'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מחירי הדלק עולים
צילום: איי פי
מומלצים