שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מש' השיכון: "ההתאוששות בנדל"ן - פאטה מורגנה"

  מנכ"ל משרד השיכון: "ההתאוששות המדומה של ענף הנדל"ן היא שמחה מוקדמת. הענף מצוי במשבר עמוק. מי שיעיין היטב בנתונים, יגלה שגם תל אביב ואזור המרכז נכנסו למיתון במכירות"

  "ההתאוששות בענף הנדל"ן היא אשליה, פאטה-מורגנה". כך אומר היום מנכ"ל משרד השיכון, שמואל אבואב, בתגובה לנתוני הלמ"ס על שינוי המגמה במכירת הדירות ולפרסומים על העלאת מחירי הדירות. "מדובר ב-415 דירות זולות שנמכרו בבית שמש ויוצרות אשלייה של מכירה דרמטית במחוז ירושלים", אומר אבואב.

   

  לאחר שנים של נתוני שפל בענף הנדל"ן, המוצאים את ביטוים באופן עקבי בדו"חות הלמ"ס, הציג אתמול הלמ"ס שינוי מגמה חד ברכישת הדירות במגזר הפרטי.

  דו"ח סיכום חודש יולי וסיכום המחצית הראשונה של השנה ברכישת הדירות במגזר הפרטי הצביעה על מגמת עלייה של 6% בחישוב שנתי, החל מפברואר השנה. לכך נוספו גם הצהרות מצד חברות גדולות כמו אפריקה-ישראל וחפציבה על העלאת מחירי הדירות בשיעור של 2%-5%.

   

  במשרד השיכון טוענים: "לא דובים ולא יער". בעקבות הפרסומים האופטימיים המבשרים, לכאורה, על ניצני התאוששות בענף הבנייה אומר היום מנכ"ל המשרד: "התאוששות המדומה של ענף הנדל"ן היא שמחה מוקדמת. הענף מצוי במשבר עמוק ומי שיעיין היטב בנתונים יגלה שגם תל אביב ואזור המרכז נכנסו ב-2005 למיתון במכירות מול 2004",  

   

  לדברי אבואב, ירידה במכירת הדירות נרשמה בינואר-יוני 2005 לעומת התקופה המקבילה אשתקד במחוזות הצפון ותל אביב - ירידה של 21% בכל אחד מהם. בתל אביב נמכרו בינואר – יוני 2004 2,468 דירות. ב-2005 הירידה היא משמעותית וברורה: רק 2,002 דירות נמכרו במחוז המרכז (ירידה של 19%) ובמחוז חיפה (ירידה של 4%).

   

  "המקום היחיד שבו אנו רואים עלייה במכירות הוא במחוז ירושלים, שם ישנה קפיצה של 51%. בדיקה מעמיקה תגלה שמדובר במכירת דירות זולות בבית שמש עבור האוכלוסייה החרדית", אומר אבואב. "בתקופה של ינואר-יוני 2005 נמכרו שם 415 דירות לעומת 89 דירות ב-2004. לקחת פרוייקט לחרדים, ובמיוחד כשמדובר בדירות זולות, ולהציג את זה כמפנה בענף, זה מניפולציה מספרית. זה אפילו לא 'פוטו מורגנה'".

   

  לדעת אבואב, סקטור הנדל"ן בישראל לא יחזור לתקופת השיא של שנות ה-90 כיון שהעלייה ארצה נבלמה. "אנשים לא גרים ברחובות, והרכישות נעשות בהתאם לצרכים. העלאת מחירי הדירות, כפי שפרסמו הקבלנים, תתברר כאיום בלבד. הציבור לא ירכוש דירות במחירים מפולפלים".

   

  בצד זה מדגיש אבואב, כי על מדינת ישראל להחזיר את המענקים לזכאים כפי שהדבר היה קיים לפני שלוש שנים: "רק תמריץ משמעותי יאפשר לציבור רוכשי הדירות לממש את חלומם לרכוש דירה. החזרת המענקים תחזיר את הצבע לענף הנדל"ן, ותגדיל את ההכנסות ממיסים לקופת המדינה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גדי קבלו
  האם התאוששות בנדל"ן אמיתית?
  צילום: גדי קבלו
  צילום: ששון תירם
  אבואב: מדובר באשליה הענף במיתון עמוק
  צילום: ששון תירם
  מומלצים