שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

בוש: "אמריקה יכולה להיות גאה במאמצי השיקום"

נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, הגיע לביקור בלואיזיאנה ובמיסיסיפי. זהו ביקורו השני באזור במהלך שלושת הימים האחרונים. במהלך הלילה הורה הנשיא על הורדת דגלי האומה לחצי התורן לאות אבל

"אמריקה יכולה להיות גאה במאמצים של הכנסיות, המסגדים, בתי הכנסת והארגונים הקהילתיים לשיקום האסון. זה פרויקט לטווח ארוך, והמדינה תעזור לאנשים לחזור לעמוד על הרגליים. בגלל זה חזרתי למדינה הזאת, ובגלל זה אני נוסע למיסיסיפי".

 

כך אמר הערב (יום ב') נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, בבירת לואיזיאנה, באטון רוז'. הביקור, השני מזה שלושה ימים, נערך בעוד הנשיא ואנשיו מתמודדים עם ביקורת עזה על תפקודם בעת המשבר.

 

 

כבר הלילה הורה בוש להוריד את כל הדגלים ברחבי ארצות הברית לחצי התורן לאות אבל על קורבנות "קתרינה" ועל מותו של נשיא בית המשפט העליון, וויליאם רנקוויסט. בתוך כך נמסר לתושבי אחת הקהילות של ניו אורלינס כי יוכלו לשוב לבתיהם על-מנת לאסוף חפצים ולאמוד את הנזקים. עם זאת, הם יידרשו להציג תעודות מזהות וייאסר עליהם להישאר בבתים אחרי רדת החשיכה.

 

בינתיים ממשיכים מבצעי חילוץ הגופות והחיפוש אחר ניצולים. משמר החופים האמריקני הופקד על החיפוש האווירי, ואנשיו הודיעו בכלי התקשורת לתושבים שאולי מאזינים לרדיו, שעליהם לתלות סדינים או שלטים בולטים על הגגות כדי שניתן יהיה לאתרם בנקל. עד כה חולצו עשרות אלפי תושבים מגגות הבתים בניו אורלינס ובערי החוף של מפרץ מכסיקו, אך גורמים רשמיים סיפרו כי בין הניצולים היו גם כאלה שלא רצו להתפנות והעדיפו להישאר בבתיהם.

  

במקביל, צוותים של חיילים ושוטרים החלו להתפרש בשכונות העיר ולעבור מבית לבית עם סירות ומסוקים, בחיפוש אחר גופות. ההערכות הן שמשימתם תארך שבועות שכן בחלקים של העיר שהוצפו ישנם כ-60 אלף בתים שטרם בוצע בהם חיפוש שיטתי. "זו תהיה משימה קשה ואיומה יותר מכפי שניתן לשער", אמר השר לביטחון פנים מייקל צ'רטוף לרשת פוקס. "אנו צריכים להכין את האומה לחדשות קשות שבוודאי יגיעו". 

 

ראש העירייה, ריי נאגין, אמר לתוכנית "טודיי" של רשת NBC כי לא יתפלא אם מניין הגופות יגיע לכדי 10 אלף.

 

גורם רשמי בעיר אמר שאת הגופות שייאספו יעבירו למשאית קירור ולחדרי מתים מאולתרים שהוקמו דרומית לבאטון רוז'. גורמי זיהוי פלילי ינסו שם לזהות את הגופות באמצעות דגימות DNA, צילומי שיניים, טביעות אצבע ותצלומים.

 

סיוע ישראלי

 

בתוך כך קרא משרד החוץ לחברות ישראליות ולארגונים חברתיים לתרום מצרכים וציוד חיוני שישוגרו במטוס מיוחד שייצא לאזור שנפגע בסופה בארה"ב בהקדם.

 

משרד החוץ מסר כי לבקשת שלטונות ארה"ב, יש צורך בציוד כגון מזון לתינוקות, חיתולים, אוהלים גדולים, ציוד רפואי שאיננו תרופות, מים, אספקה וטרינרית, מזון עמיד ומוכן לאכילה וכן יריעות פלסטיק. בשלב זה לא ניתן יהיה לקבל תרומות בכמויות קטנות מאנשים פרטיים.

 

המעוניינים מתבקשים לפנות לחדר המצב במשרד, במספר 02-5303155.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
מבקר בשטח. בוש
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
פינוי הניצולים
צילום: רויטרס
מומלצים