שתף קטע נבחר

שרון פוזל ימינה: "לא יהיו יותר פינויים"

הקרב הגדול במרכז הליכוד מתקרב, וראש הממשלה שרון מזמר זמירות חדשות, שאולי לא ינעמו לאוזני האמריקנים. אמש נפגש במעונו בירושלים עם יותר מ-100 ראשי רשויות מהליכוד, והבטיח: "לא יהיו יותר פינויים. ירושלים בירת ישראל לנצח נצחים". בהתייחסו לבנייה בהתנחלויות, אמר שרון: "לא צריך לדבר, צריך לבנות, ואנחנו בונים בלי לדבר". הבוקר אומר השר רמון בתגובה: "נדרוש הבהרות"

"לא יהיו יותר פינויים. ירושלים היא בירת ישראל לנצח נצחים", כך הכריז אמש (יום ב') ראש הממשלה, אריאל שרון, בכנס ראשי רשויות וסגניהם מטעם הליכוד במעונו הרשמי בירושלים. בהתייחסו לבנייה בהתנחלויות, אמר שרון: "לא צריך לדבר, צריך לבנות ואנחנו בונים בלי לדבר". ראש עיריית אריאל, רון נחמן, מסר מוקדם יותר ל-ynet שהופשרה בנייתן של 3,000 יחידות דיור, אך בלשכת שרון מיהרו להכחיש.

 

הבוקר אמר השר חיים רמון (עבודה) בתגובה לידיעה: "אבקש הבהרות על הבנייה באריאל, למרות שלדעתי אין חיה כזאת. גם לתל אביב יש תוכנית מתאר שהיא פעם תהיה ניו יורק. לבנות 3,000 יחידות דיור זה לבנות אריאל חדשה, וזאת טעות מפני שזה יעשה נזק בינלאומי".

 

מפגש אינטימי בבית שרון

 

יותר מ-100 ראשי רשויות מרחבי הארץ וחברי ליכוד הגיעו אמש למפגש האינטימי בביתו של ראש הממשלה והביעו בו תמיכה ובמהלכיו וקראו לו להמשיך ולשמור על אחדות הליכוד. שרון אמר, בהתייחס לניסיונות להקדים את הפריימריז: "לא יהיו שום פשרות בנושא הזה. צריך לנהל את המדינה לפי חוקיה. לא מובן לי המהלך הזה של הניסיון להדיח אותי.

 

מטרת שחרור התבטאויות כאלה בעיתוי הזה, פחות משלושה שבועות לפני כינוס המרכז שאמור להכריע לגבי המשך דרכו בליכוד, היא ברורה: שרון חותך ימינה כדי להרגיע את חששם של אנשי הליכוד, ואת הטענות של מתנגדיו כי עזה והנסיגה החד-צדדית היו רק ההתחלה, ולאחריהן יבואו פעולות חד-צדדיות נוספות מצד ישראל ביהודה ושומרון.

 

גם ההתבטאות לגבי המשך הבנייה בהתנחלויות משמעותה אחת: שרון מבקש להזכיר לפעילי השטח של הליכוד את אריק הישן, שבקריצת עין סייע באופן מאסיבי לבניית ההתנחלויות והמאחזים ברחבי השטחים. שרון יודע כי סיכוייו לשרוד את המרכז הקרוב תלויים לחלוטין בהעברת מסר חד וברור, לפיו אחרי עזה העניינים ימשיכו להתנהל בדיוק כמו קודם, כלומר: ממשיכים לחזק את ההתנחלויות, בעיקר ההתנחלויות הגדולות.

 

שרון פועל במהלך הזה בשני מסלולים: לפעילים הוא אומר את הדברים הללו. מול הציבור הרחב הוא שותק, ואפילו אומר דברים הפוכים. כך, בראיון לתוכנית "לונדון וקירשנבאום" בשבוע שעבר, אמר שרון כי "לא כל היישובים שישנם היום ביהודה ושומרון יישארו".

 

"רוצים להדיח אותי"

 

בסביבת שרון אומרים כי שמו של נתניהו לא עלה כלל בשיחה עם ראש הממשלה, אך הדברים שאמר לנוכחים לא הותירו ספק למי הכוונה: "המפלגה בשלטון והם הולכים נגד המפלגה על משהו לא ברור. אין אח ורע לדבר הזה, בעבר אין דוגמה לדבר כזה. זה שהמורדים הצביעו נגד התקציב זה לא עניין אידיאולוגי, הם רוצים להדיח אותי. אני מתמודד בבחירות הבאות".

 

אחד הנוכחים ניסה להעלות לדיון את נושא נתניהו, אבל שרון התעלם מהניסיונות לגרור אותו לדבר על שר האוצר שהתפטר.

 

משתתפים בכנס אמרו ששרון הבהיר שיתמודד בליכוד ואין לו כוונות אחרות. כאשר דיבר על חשיבות אחדות הליכוד, התקבלו דבריו במחיאות כפיים. יחד עם זאת, שרון לא אמר במפורש כי לא יתמודד ברשימה אחרת, או כי יתמודד רק בליכוד.

 

בכנס השתתפו בין היתר גם ראשי הערים ממגדל העמק, טבריה, סגן ראש עיריית תל-אביב ורבים נוספים. 

 

מוקדם יותר נפגש שרון עם שרת החינוך, לימור לבנת, המנסה לתווך בין שרון לבין נתניהו ולנדאו כדי לקבוע תאריך מוסכם לבחירות מקדימות. לבנת, יחד עם סילבן שלום וצחי הנגבי, גיבשו הצעת פשרה לפיה הפריימריז יתקיימו בפברואר ולא מוקדם יותר, אך שרון הבהיר שוב שאין בכוונתו לתת ידו לשום מהלך של פשרה בעניין הפריימריז, כלומר הן צריכות להתקיים במועדן.

 

המפגש עם ראשי הערים במעונו של ראש הממשלה מסמן התחלה של סדרת פגישות עם פעילי שטח. במהלך השבוע ייפגש שרון שוב עם פעילים נוספים, ככל הנראה במצודת זאב, במסגרת המאמצים שהוא עושה כדי להביא לדחיית ההצעה להקדים את הפריימריז בליכוד. מנגד, גם המתמודדים האחרים על הנהגת הליכוד אינם שוקטים על שמריהם. ח"כ עוזי לנדאו יסייר היום בשוק מחנה יהודה בירושלים. 

 

גם לבנת פוזלת ימינה?

 

ובתוך כך, קראה אמש גם השרה לימור לבנת בפגישה עם ראשי ערים ליצור רצף של התיישבות בין מעלה אדומים לירושלים גם במחיר עימות עם האמריקנים. לבנת אמרה בכנס כי "חובה לחזק את הבניה ב'עוטף ירושלים'; לא נקבל תכתיבים אמריקנים".

 

לבנת, שנפגשה עם ראשי ערים הסמוכות לירושלים, קראה לראש הממשלה לנצל את חלון ההזדמנויות שיצרה תוכנית ההתנתקות ולקבל כעת החלטה על חיזוק ירושלים והבנייה סביבה. לבנת אמרה כי קיימת חובה לשמור על ירושלים באמצעות חיזוק הבניה ורצף הבניה בין ירושלים רבתי לבין הבירה, ובין רצף היישובים העוטפים את ירושלים לבין ירושלים עצמה.

 

לדבריה, "כבר בממשלה הזו, אנו חייבים לקבל החלטה, שעיקרה שמירה על ירושלים וחיזוק הבניה סביבה. יש בימים אלה חלון הזדמנויות שאינו מותיר מקום ללחץ אמריקני".

 

אולמרט בכנס פעילים: "ביבי היה מוכן לגרום נזק אדיר"

 

ובשעה שראשי רשויות מהליכוד היו אצל שרון, שר האוצר, אהוד אולמרט, כינס חברי מרכז באשקלון. בכנס השתתפו מספר תומכים של נתניהו שניסו להפריע לו לדבר, אך ללא הצלחה רבה. אולמרט תקף את נתניהו, "אני לא מזפזפ כמו ביבי, ואני לא דאווינר. ביבי ניסה להפיל את ממשלת ישראל. הוא היה מוכן להקריב לשם כך את כל כלכלת ישראל. הוא היה מוכן להסב נזק גדול למדינת ישראל.

 

"הוא הרי יכול היה להתפטר בפברואר, שכחוק פינוי-פיצוי עבר. כשר אוצר הוא בעצמו העביר את כל ההחלטות הקשורות לפינוי, ואז לא הייתה לו שום מצוקה

אידיאולוגית. הוא השתתף בכל הישיבות - אפילו בשבוע לפני הפינוי. הוא התפטר 36 שעות לפני הגשת תקציב המדינה לממשלה, וזה התקציב שלו, שהוא רצה. ביבי יכול היה לגרום לזעזוע ענק, הוא היה יכול לגרום נזק אדיר, ונגרם נזק אדיר לבורסה, אך הצלחנו ברגע האחרון למנוע את הנזק הזה.

 

אולמרט קרא לנוכחים להצביע נגד הקדמת הפריימריז והזהיר: "כשביבי עמד בראש הליכוד סיימנו עם 19 מנדטים, ואנחנו עלולים לחזור ל-19 מנדטים, ואולי אפילו פחות מזה אם הוא יתמודד לראשותו. אני רוצה לומר שאם הליכוד יחליט על פריימריז בנובמבר, הליכוד לא יהיה ליכוד. המשמעות היא רק אחת. שהליכוד לעולם לא יחזור להנהגה".


פורסם לראשונה 05/09/2005 23:23

 

בהכנת הידיעה השתתפו דיאנה בחור-ניר ושמוליק חדד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
אין יותר נסיגות. שרון
צילום איי פי
צילום: רויטרס
השם לא הוזכר. נתניהו
צילום: רויטרס
צילום: באובאו
לבנת. "בלי תכתיבים אמריקנים"
צילום: באובאו
צילום: ישראל הדרי
אני לא דאווינר. אולמרט
צילום: ישראל הדרי
צילום: אטילה שומפלבי
רמון. דורש הבהרות
צילום: אטילה שומפלבי
צילום: איי אף פי
בונים באריאל
צילום: איי אף פי
מומלצים