שתף קטע נבחר

מקורבי שרון מזהירים מ"ליכודיסטן"

אנשי שרון מביעים אופטימיות לקראת ההצבעה במרכז הליכוד על הקדמת הפריימריז, אך מזהירים: "אם נפסיד תהיה פה מדינה בתוך מדינה: מדינת ישראל ומדינת ליכודיסטן". ח"כ נתניהו כינס בצהריים את תומכיו, שפרסמו הודעה: אין כוונה להחליף את שרון כראש הממשלה, אלא רק כיו"ר התנועה. היום סייר המועמד השלישי, עוזי לנדאו, בשוק מחנה יהודה בי-ם והתקבל ב"אדישות מנומסת", אך מקורביו מודים: לא נצליח להקדים את הבחירות

אופטימיות זהירה שוררת היום (ג') בסביבתו של ראש הממשלה, אריאל שרון לקראת כינוס מרכז הליכוד בסוף החודש, שאמור להכריע האם להקדים את הפריימריז לראשות התנועה.

 

גורמים בסביבתו של שרון אמרו היום ל–ynet כי "אפשר לעשות את זה. יש מספיק כוחות בליכוד שהם נגד הקדמת הפריימריז, ולכן אפשר לדחות את ההצעה, אבל ללא ספק תהיה מלחמה-מלחמה על כל קול". הגורמים הוסיפו: "זהו מאבק קשה מאוד, שעל פי ההגיון אנחנו צריכים להצליח בו. אם לא, תהיה פה מדינה בתוך מדינה: מדינת ישראל ומדינת ליכודיסטן. זה לא הגיוני".

 

אמש כינס ראש הממשלה כ–100 ראשי רשויות מטעם הליכוד, מרחבי הארץ וביקש את סיועם במאבק נגד הדחתו. שרון "משך ימינה" בדבריו והכריז: "לא יהיו פינויים נוספים. ירושלים היא בירת ישראל לנצח נצחים, בהתנחלויות צריך לבנות ולא לדבר, ואנחנו בונים בלי לדבר".

 

הבוקר פורסם בעיתון "הארץ" סקר על פיו הפער בין נתניהו ושרון בקרב מתפקדי הליכוד מצטמצם, ובמקביל עולה מספרם של אלה המתנגדים להקדמת הפריימריז. בסביבתם של שרון ונתניהו אמרו כי הם לא מתרגשים מסקרים, ואולם נתניהו יודע טוב מאוד כי השטח בליכוד מתחיל להבין כי מהלך של הקדמת הבחירות יכול להביא לקץ שלטון הליכוד.

 

יועציו של שרון העריכו בימים האחרונים, בשיחות עם ynet, כי בסופו של דבר הפער בהצבעה על הקדמת הפריימריז יהיה של כ–200 קולות לטובת שרון, כלומר בעד אי-הקדמת הבחירות.

 

בלשכת ראש הממשלה ביקשו הבוקר להבהיר כי בדבריו אמש בכנס ראשי הרשויות, התכוון לכך כי לא יהיו עוד פינויים חד-צדדיים מול הפלסטינים. לדבריהם, ראש הממשלה לא שינה את עמדתו והיא "שלא יהיו שום ויתורים לפלסטינים שלא במסגרת מפת הדרכים".

 

ובגזרת שר האוצר לשעבר: ח"כ בנימין נתניהו כינס בצהריים התייעצות עם כמה חברי כנסת התומכים במועמדותו, בהם חברי הכנסת דוד לוי, יובל שטייניץ, אהוד יתום ונתן שרנסקי.

 

חברי הכנסת החליטו להמשיך לפעול להקדמת הפריימריז בליכוד לקראת כינוס המרכז בסוף החודש. כמו כן, הוחלט לשנות כיוון הסברתי ולהסביר שהחלפת יו"ר התנועה לא נועדה להפיל את הממשלה וכי היא פעולה נפרדת.

  

"מחנה יהודה": פתחו שולחן לעוזי לנדאו

 

בתוך כך הזכיר היום ח"כ עוזי לנדאו "מניירות" של מועמד לראשות ממשלה, והגיע לסיור מתוכנן מראש בשוק מחנה יהודה בירושלים, שוק שראה עשרות, אם לא מאות, סיורים של מועמדים לראשות הממשלה ופוליטיקאים המבקשים לשדרג עצמם בציבור.

 

לנדאו התקבל בחמימות בתחילת הסיור, שכאמור הוכן מראש על ידי אנשיו, והנקודה המרכזית אליה התייחסו הרוכלים והעוברים והשבים הייתה יושרו של לנדאו. באחת החומוסיות "פתחו" לכבודו שולחן עמוס כל טוב, ואף נפתח בקבוק קוניאק משובח.

 


עושים שוק עם עוזי לנדאו. צילום: גיל יוחנן

 

עם זאת, קשה היה להתרשם במהלך הסיור שלנדאו התקבל כמו מועמדים אחרים לראשות ממשלה. ההמולה הייתה קטנה יחסית, וכך גם התגובות של באי השוק. "מי זה?", התעניין צעיר חובש כיפה בזהותו של האיש שאותר על ידי הצלמים והמצלמות באחת מחנויות השוק. "לנדאו, עוזי לנדאו", ענו לו ופניו של הצעיר נפלו. "זה משעמם", הוא השיב ושם פעמיו למקום אחר, כנראה מעניין יותר. "הוא שקט", אמר מנשה בנימין, בסטיונר ותיק שחווה אינספור סיורי שוק של פוליטיקאים. "אבל הוא בא ביום רע. אין פה הרבה אנשים. צריך לבוא ברביעי-חמישי. היום שקט".

 

קשיש וקשישה שחלפו על פניו של לנדאו ולחצו את ידו נעמדו לאחר מכן בצד ופתחו בדיון פוליטי. "הוא ישר מדי", אמר הקשיש, ובת שיחתו משכה בכתפיים. "אנשים לא רוצים ישר מדי", המשיך.

 

בסטיונר אחר מצא לנכון להזכיר ללנדאו דווקא את יריבו הגדול, אריק שרון. "עוזי", הוא צעק לו, "אל תשכח את אריק שרון. שים אותו שר הביטחון". לנדאו חייך והמשיך הלאה אל בסטה אחרת, שם פגש באישה, שאמנם עודדה אותו, אבל אולי במשפט אחת סיכמה בצורה הטובה ביותר את מה שמרגיש היום הציבור הישראלי כלפי המאמצים הפוליטיים של מנהיגיו: "תהיו כולכם ביחד", היא אמרה לו. "די, מספיק עם המריבות, נמאס".

 

ובסך-הכל, אם מתעלמים מההפקה ומלהקת המעודדים הקטנה שליוותה את לנדאו וצעקה את משפט המפתח "הו אה מי זה בא, ראש הממשלה הבא", הרי שהביקור של מנהיג המורדים לשעבר התקבל באדישות מנומסת. או שלאנשים אין כוח יותר לפוליטיקאים ולפוליטיקה, או שלנדאו באמת לא נתפס כמועמד ממשי לראשות הממשלה.

 

חבר הכנסת היחיד שליווה את לנדאו בסיור היה מקורבו וחברו הוותיק, ח"כ משה כחלון. "הופתעתי", אמר כחלון, "מקבלת הפנים הזאת. לא ציפיתי שיקבלו אותו בחום כזה ומה שחשוב זה שמול שרון יהיה מועמד נוסף, ועוזי הוא המתאים ביותר".

 

גם לנדאו עצמו הביע בסוף הסיור ביטחון כי מהלכיו הפוליטיים ודרכו יצליחו ויובילו אותו לראשות הליכוד. "זה קהל שרוצה פוליטיקה נקייה", אמר לנדאו לעיתונאים, "רוצים פוליטיקה נקייה ואחרת ואני מתכוון לרוץ במרוץ הזה עד הסוף. אני מציע לכולם ללכת בדרך שלהם ולא לזגזג. היום רוב הליכוד רוצה להקדים את הפריימריז".

 

כך לנדאו, אבל בכירים במטהו מודים היום בשיחה עם ynet בשני דברים מענייניים: האחד, שמתפקדי הליכוד לא באמת רוצים עכשיו בחירות וה"שטח" מאותת את זה בעוצמה רבה, והשני, שאפילו הם, האנשים המקורבים ביותר ללנדאו מעריכים היום כי שרון ככל הנראה יצליח לעבור את המשוכה ששמה מרכז הליכוד, ולהביא לדחיית ההצעה להקדמת הפריימריז.

 

בכיר במטהו של לנדאו, אמר ל-ynet: "לי זה ברור היום ששרון ינצח והפריימריז לא יוקדמו. אבל מבחינתנו, מה שחשוב ביותר זה 'לדפוק' את ביבי עד הסוף על מה שהוא עשה ועל ההתנהגות שלו. אפילו חברי הכנסת שהביעו בו תמיכה מצטערים היום ונעלמו מן התמונה הכוללת. ההסתכלות שלנו היום היא קדימה, לתקופה שאחרי המרכז, שכן כאמור רוב הסיכויים שאת ההצבעה במרכז כבר איבדנו".


פורסם לראשונה 06/09/2005 13:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שרון. מושך ימינה
צילום: איי פי
צילום: גיל יוחנן
לנדאו במחנה יהודה. "באת לשוק ביום רע"
צילום: גיל יוחנן
התקבל בחמימות
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי פי
נתניהו. הבחירות יוקדמו?
צילום: איי פי
מומלצים