שתף קטע נבחר

בעקבות ההתנתקות: אזרחות כבוד לשרון בחיפה

אחרי האו"ם והאיחוד האירופי, "אפילו" חיפה האדומה מהללת את ראש הממשלה. חברי המועצה הצביעו ברוב גדול בזכות הענקת התואר לשרון וראש העיר, יונה יהב, אמר: "הוא גילה אומץ לב ציבורי". בחוץ התקיימה הפגנה סוערת של מתנגדי הצעד

היה כדאי. תכנית ההתנתקות אולי לא עשתה חסד עם אריאל שרון בכל הקשור למאבקים הפנימיים בתוך מפלגתו, אבל נראה כי העדנה לה זוכה ראש הממשלה מחוץ לליכוד הולכת ותופסת תאוצה. אחרי התשבוחות להן זכה באו"ם ובאיחוד האירופי, והמסרים החמים מראשי מדינות רבות אחרי פינוי רצועת עזה, מגיע תורה של חיפה, העיר שמזוהה כל כך עם מפלגת העבודה, לעשות כבוד לראש.

 

בישיבת מועצת העירייה אישרו 15 חברים את ההצעה להעניק לשרון אזרחות כבוד של העיר, בעקבות תפקודו ומהלכיו בנוגע לתכנית ההתנתקות. שבעה חברי מועצה התנגדו להצעה ושניים נמנעו.


ההצבעה במועצת העיר, הערב (צילום: צביקה רוגר, דוברות עיריית חיפה)

 

את ההצעה להעניק את התואר לשרון יזם ראש עיריית חיפה, יונה יהב. בדבריו בפני חברי המועצה טען יהב, כי המהלך שהוביל שרון "הצעיד את ישראל צעד ענק לקראת קביעת גבולות קבועים, שיכניסו אותנו למשפחת העמים". לדבריו, "אין מתאימה מחיפה להיות העיר הראשונה בישראל להוקיר, להודות ולהצדיע לראש הממשלה על מנהיגותו ואומץ לבו".

 

יהב הוסיף ושיבח את שרון: "ראש הממשלה גילה אומץ לב ציבורי, יצר תשתית נכונה לעתיד כאן במדינה הזאת ובאזור הזה, עשה מעשה אמיץ מאין כמוהו והותיר את רישומו ההיסטורי להרבה מאוד שנים קדימה".

 

אחד מחברי המועצה שהתנגדו להצעה היה איש המפד"ל, בן-ציון כץ, שבנו התגורר ביישוב שליו בגוש קטיף. "ביום ראשון השבוע הודעתי לראש העירייה בכתב שאני מתנגד להצעתו", אמר. "דיברתי בפני חברי המועצה - לא בהתלהמות אלא באופן ענייני - והסברתי את נימוקי. יש לי נגיעה אישית בעניין ולא אתן ידי להחלטה להעניק תואר כבוד לאיש שהביא לכך שבני נאלץ לעזוב את ביתו.

 

"בני קצין במילואים, כמו כל חבריו ליישוב, והם התפנו ללא צבא וללא סיקור תקשורתי, בידיעה שלמחרת יצטרכו להמשיך ולשרת ולחיות במדינה הזו. אני בכל אופן לא חושב שיש מקום להעניק כבוד לאדם שאחראי לכאב ולשבר שלהם".

 

מחוץ לבניין עיריית חיפה, הפגינו במהלך הישיבה כמה עשרות צעירים תושבי העיר שמחו על כוונת העירייה להעניק את התואר לראש הממשלה. המחאה, כאמור, לא הועילה, והמועצה קיבלה את ההחלטה ברוב גדול. מהעירייה נמסר כי מועד הטקס ייקבע בתיאום עם לשכת ראש הממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ראש הממשלה, אריאל שרון
צילום: רויטרס
צילום: תומריקו
ראש עיריית חיפה, יונה יהב
צילום: תומריקו
מומלצים