שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

הסיוע לנפגעי קתרינה: בוש מבקש 40 מיליארד

חמישה ימים אחרי שביקש יותר מעשרה מיליארד מקדמה, מגיש בוש "חשבון נוסף" למשלם המיסים האמריקני ומבקש מהקונגרס 40 מיליארד. וברקע: הצעות סיוע חובקות עולם - גרמניה תשלח משאבות מים מהירות, ובהולנד מציעים מומחי סכרים

40 מיליארד דולר. זה הסכום שהוריקן "קתרינה" יעלה למשלם המסים האמריקני בימים הקרובים. וזאת, חמישה ימים בלבד לאחר שהקונגרס האמריקני אישר לבקשת הנשיא ג'ורג' בוש מקדמה בסך עשרה מיליארד וחצי דולרים.

 

הנשיא האמריקני הסביר לפני ימים אחדים כי בקשתו למקדמה של עשרה מיליארד וחצי דולרים נועדה לתשלום ראשון עבור משימות הסיוע לתושבים ועבור תחילתן של עבודות השיקום. עתה אומרים מקורות בקונגרס כי הנשיא בוש כבר מוכן להגיש לנבחרים "חשבון נוסף".

 

אולם גם הסכום הזה אינו סוף פסוק. הסנטור הארי ריד, מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט, הבהיר כי העלות תיקון נזקי הסופה הכוללת לממשל האמריקני עלולה לעלות עד כדי 150 מיליארד דולרים. יעדיו הראשונים של הסיוע הפדרלי יהיו לבריאות, דיור וחינוך.

 

לפי שעה סימני השאלה רבים. לא ברור כמה אנשים מתו בסופה, וכמה מתושבי ניו-אורלינס ואיזור המפרץ של מיסיסיפי ואלבמה, יוותרו ללא בית, עסק, או אפילו פת לחם. היקף ההוצאות הוא עצום. "פימה", הסוכנות הממשלתית לניהול מצבי חירום, משלמת מדי יום 750 מיליון דולרים ובקרוב מאוד היא תזדקק למימון נוסף.

 

בנוסף, הנשיא בוש אמר כי בכוונתו "להוביל חקירה כדי לברר מה נעשה כשורה ומה היה שגוי". לדבריו, "אחד הדברים שאנשים רוצים שנעשה זה לשחק משחק של הטחת האשמות, אבל אנחנו מצידנו חייבים לפתור בעיות. יארך עוד זמן רב עד שנקבע מה נעשה כנדרש ומה היה שגוי".

 

מחלקת המדינה הודיעה כי יותר מ-90 מדינות הציעו עד כה עזרה לנפגעי הסופה, ביניהן כווית, קטאר ואיחוד האמירויות - שתרמו כל אחת מאה מיליון דולר במזומן. ארה"ב קיבלה ואימצה גם הצעה גרמנית למשאבות מהירות שיסייעו בשאיבת המים בניו-אורלינס. כמו כן הציעו ההולנדים שליחת מומחים שיסייעו בבנייה מחודשת של הסכר.

 

ממחלקת המדינה נמסר עוד ש"הצעות הסיוע ממדינות שונות ייבחנו בהתאם לצרכים ולא לפי שיקולים פוליטיים". אולם עדיין לא ברור האם יתקבל הסיוע שהציעה קובה - למרות העוינות בין שתי המדינות - לשלוח 1,100 רופאים לטיפול בנפגעים. 

 

בתוך כך, מהנדסים בניו אורלינס הצליחו לסתום את הפירצה הגדולה בסכר שגרמה להצפת 80 אחוז מהעיר, המים החל לרדת. הכוחות פועלים כל העת כדי לשאוב את המים מהעיר, אולם ראש העיר, ריי נגין, העריך שעבודות השאיבה יארכו עוד כשלושה שבועות לפחות. בנוסף, ספינות של משמר החופים עורכות סיורים באזורים שהוצפו וממשיכות לחפש אחר גופות.

 

עוד נמסר לרשת סי.אן.אן מטעם גורם ממשלתי כי ישנו סיכוי גבוה שאיצטדיון הפוטבול שסיפק מחסה ראשוני לאלפי ניצולים בניו אורלינס, ה"סופרדום", ייהרס במהלך עבודות השיקום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
הניצולים. 750 מיליון מדי יום
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
הסכרים. הולנד תסייע
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
הצער
צילום: איי פי
ההרס. כספי שיקום
צילום: רויטרס
מומלצים