שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מחקר חושף: רופאים מתמחים מתפקדים כמו שיכורים
  חוקרים בארה"ב מצאו כי שעות העבודה הארוכות של המתמחים באות לידי ביטוי בטיפול שהם נותנים, וכי למעשה, תפקוד הרופאים לאחר מחסור בשעות שינה זהה לזה של שיכורים. השנה קוצצו שעות העבודה של המתמחים באירופה בכמחצית, אך בארץ המתמחים עדיין עובדים כמאה שעות בשבוע. וזה משפיע עלינו

  נלחצתם כשהרופא שטיפל בכם פיהק? זה עוד כלום: מחקר חדש מגלה שהמחסור החמור בשעות השינה של הרופאים המתמחים גורם לכך שהם מתפקדים כאילו היו במצב של שכרות. המחקר פורסם בגיליון האחרון של כתב העת היוקרתי JAMA של ההסתדרות הרפואית האמריקנית.

   

  החוקרים מאוניברסיטת מישיגן בדקו את תפקודם של 34 רופאים מתמחים.

  הנבדקים התבקשו לתעד את שעות השינה והערות, ובמקביל ענדו תגים על היד, שהגיבו לכל תזוזה של גופם. הצמידים סייעו לחוקרים להעריך בכמה שעות מנוחה זכו הרופאים.

   

  תחילה נבדקו הרופאים לפני ואחרי חודש עבודה במרפאות, הכולל 44 שעות עבודה בשבוע ללא משמרות לילה. במהלך הבדיקות קיבלו המשתתפים כוסיות וודקה וטוניק, ותפקודם נמדד לפני ואחרי שתיית האלכוהול.

   

  בחלק השני של המחקר, נבדקו רופאים מתמחים בחודש עמוס בבית החולים, הכולל 90 שעות עבודה, לצד תורנויות של 26 שעות רצופות פעמיים בשבוע. תורנויות אלה דומות לתורנויות המתמחים בישראל. הפעם נבדקו הרופאים מבלי ששתו אלכוהול.

   

  החוקרים מצאו כי רמת הריכוז והערנות בבית החולים, כמו גם מיומנויות הנהיגה של הרופאים על הכביש, לאחר חודש עבודה בן 90 שעות הכולל תורנויות ממושכות, היו דומים לתפקוד תחת השפעת אלכוהול: מיומנויות הביצוע היו שוות ערך לרמת אלכוהול בדם של 0.4%. רמת אלכוהול כזו נחשבת ברוב מדינות העולם המערבי למחצית מהתקן החוקי.

   

  בשנה שעברה האיחוד האירופי החליט להגביל את עבודת הרופאים ל-16 שעות ברציפות. מחקרים רבים שנערכו בשנים האחרונות גילו כי עייפות המתמחים מביאה לטעויות במינוני תרופות ולהליך שגוי של קבלת החלטות, ואף מעלה את הסיכון לתאונות דרכים בקרב המתמחים, במיוחד לאחר תורנות ממושכת.

   

  אלא שבישראל ממשיכים הרופאים המתמחים לעבוד 26 שעות ברציפות בכל תורנות, כמה פעמים בשבוע, בנוסף על חמישה ימי עבודה שגרתיים במחלקה. חלק מהרופאים, במיוחד אלה העוסקים במקצועות הכירורגיים, נאלצים להישאר גם יותר מ-30 שעות ברציפות בתורנות, תוך שהם נדרשים לפעולות מצילות חיים, ניתוחים ושחרורי חולים לביתם.

   

  בחודש יוני השנה דחתה הכנסת את הצעת החוק של ח"כ דוד אזולאי בדבר הגבלת שעות עבודת הרופאים. בין המתנגדים להגבלת שעות עבודת המתמחים היה גם שר הבריאות דני נוה, שטען כי חקיקה לא תביא לשינוי במצב.

   

  יש לכם מה לומר? היכנסו לפורום הרופאים המתמחים של ynet

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים