שתף קטע נבחר

"הרשות דחתה בבוז הבקשה לשימור בתי הכנסת"

אתמול ביקש בג"ץ מראש הממשלה לשקול פנייה מחודשת לרשות כדי לבחון את אפשרות שימור בתי הכנסת. יועצו של שרון, דב וייסגלס, פנה היום בשמו לרשות ונענה בשלילה: לא מתחייבים שבתי הכנסת יעמדו בשלמותם

"כיבדנו את החלטת בג"ץ ופנינו היום שוב לרשות הפלסטינית. זו דחתה בבוז את הפנייה שלנו והשיבה שיש לפרק את בתי הכנסת". כך אמר הערב (יום ד') ראש הממשלה, אריאל שרון, בוועדת השרים לענייני התנתקות. שרון התייחס בדבריו להחלטת בג"ץ אתמול, שקבעה כי על ראש הממשלה לבחון האם יש מקום לפנייה רשמית לגורמים פלסטינים ובינלאומיים, במטרה למנוע את הרס בתי הכנסת ברצועה.

 

בעקבות הפנייה הגישה המדינה תשובה לבג"ץ ממנה עלה כי יועצו המיוחד של ראש הממשלה, דב וייסגלס, פנה לחסן אבו ליבדה, ראש לשכתו של יושב ראש הרשות אבו מאזן, וביקש לבחון את אפשרות שימורם של בתי הכנסת בגוש קטיף. וייסגלס נענה בשלילה.

 

מהתשובה עולה כי הרשות אינה יכולה ואינה מוכנה להתחייב שבתי הכנסת יעמדו בשלמותם, וכי לצד הפנייה לרשות הפלסטינית אין מקום לפנות לגורמים בינלאומיים בעניין, כפי שביקש בג"ץ.

 

בג"ץ אמנם כבר פסק כי בתי הכנסת ייהרסו וכי חלקים סמליים מתוכם יילקחו וישולבו בבתי כנסת חדשים שיוקמו בשטח ישראל, אולם הדיון המחודש כונס לאור העמדה ההלכתית שהציגה מועצת הרבנות הראשית, ולפיה חל איסור מוחלט להרוס את בתי הכנסת. העותרים טענו כי ישראל לא פנתה לגורמים רשמיים ולא עשתה די כדי לנסות ולשמר את בתי הכנסת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רוני סופר
בית הכנסת בכפר דרום. ייהרס
צילום: רוני סופר
מומלצים