שתף קטע נבחר

פסק דין: סבא וסבתא ישלמו מזונות לנכד

בן להורים גרושים, שהתקשה להתקיים מכספי אביו, תבע דמי מזונות מהורי אמו. בית-המשפט חייב את הסבים לשלם לו 250 שקלים בחודש

בפסק דין נדיר קבע בית המשפט לענייני משפחה בחדרה, כי על סב וסבתא לשלם לנכדם דמי מזונות בסך 250 שקלים בחודש, בעקבות תביעת מזונות שהגיש הנער.

 

את התביעה למזונות, בסך 2,850 שקלים, הגיש הנכד, בגיל העשרה, באמצעות אביו נגד סבו וסבתו מצד אמו. מהתביעה עולה סיפור עצוב לפיו בעקבות משבר שהוביל לגירושים ומחלת נפש שבה לקתה האם, נאלץ הנער לגדול בבית סבתו בחדרה, בעוד אביו התקשה לפרנס אותו ולהעניק לו את התנאים הראויים. האם עצמה, בעקבות הגירושים, נותרה להתגורר בבית הוריה בפתח תקווה.

 

בתביעה נטען כי האב, שלא מסוגל לצאת לעבודה בשל מחלה ממנו הוא סובל, אינו מסוגל לפרנס את בנו מכיוון שהוא מתקיים מקיצבת ביטוח לאומי בסך 2600 שקלים וקיצבת ילדים בסך 150 שקלים. בבית המשפט טען האב כי הוריו גרושתו - בני 74 ו-64 - מתפרנסים בכבוד בזכות עבודת הסבתא ודוכן למכירת מוצרי חשמל של הסבא.

 

זוג הסבים טענו להגנתם כי לפני נישואיו לבתם ידע חתנם שהיא חולת נפש ולאחר לידת הבן הוצע לאב למסור אותו לאימוץ אך הוא סירב. הסבא והסבתא הוסיפו כי הם רוצים לסייע לנכדם אך בשל מצבם הכלכלי הם אינם יכולים לעשות זאת.

 

בפסק הדין קבעה השופטת שיפרה גליק, כי לא הוכחו טענות האב שיש בידי הורי אשתו די כספים כדי לדאוג למזונות לנכדם. "למעשה, הוכח בפני שאין בידי הסבא והסבתא אפילו לכלכל את עצמם", כתבה השופטת בפסק הדין והוסיפה: "אכן, תבעו החלכאים את הנדכאים, ובתווך ביניהם ניצב הקטין, וספק אם יש בידי כדי להושיעו".

 

השופטת גליק קבעה כי לאור הכנסת האב, הגדולה מהכנסות הסבא והסבתא, הוא יישא ב-60 אחוזים מההוצאות על בנו, ובהוצאות חינוכו במלואן. 40 האחוזים הנותרים יתחלקו באופן שווה בין הסבים מצד האם לבין הסבים מצד האב, אשר בביתם כאמור מתגורר הנער. הסכום הנחוץ למחייתו של הנער, על פי השופטת, הוא 1250 שקלים לחודש, הכוללים גם מזונות וגם דיור ועל כן חייבה את הסבים לשלם 250 שקלים כדמי מזונות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית המשפט קבע - הסבים ישתתפו במזונות
מומלצים