שתף קטע נבחר

ח"כ טיבי: "על הרשות להרוס כל סמל לכיבוש"

הכנסת קיימה דיון טעון על שריפת בתי הכנסת בגוש קטיף. ח"כ ישי קרא לכל יהודי לזעוק על הרס בתי הכנסת וח"כ אורי אריאל אף ביצע קריעה. ח"כ טיבי: "הרשות מחוייבת להרוס כל סמל של הכיבוש". סגן שר הביטחון בוים: "הייתי מעדיף שהחלטה כזאת תיפול בנוהל יותר מסודר, אבל בסופו של דבר אי אפשר לבוא בטענות"

דיון טעון וסוער היום (ג') בכנסת בעקבות הרס ושריפת בתי הכנסת ביישובים שפונו בגוש קטיף, זאת על פי בקשת 75 חברי כנסת. יו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי, שיזם את הדיון אמר כי על היהודים לזעוק על הרס בתי הכנסת "כדי שכל העולם ישמע את זעקתנו. אני מצפה מחברי הכנסת הערבים לקום ולגנות את המעשים הברבריים שהתרחשו ומתרחשים בבתי הכנסיות בגוש קטיף".

 

ח"כ דהאמשה (רע"מ) ביקש להגיב ואמר כי "בתי כנסיות בכל רחבי העולם הערבי נשמרים אבל פה מדובר במקרה אחר. הרב הראשי, יונה מצגר, נתן לממשלה הוראות מפורשות כיצד ליטול את קדושת בתי הכנסיות ולא נשארו שם מקומות קדושים. אל תהפכו את העניין לפוליטי". יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, לא נשאר אדיש לטענה כי מדובר בעניין פוליטי ואמר: "בן בליעל יהיה מי שיאמר כי הרס מסגדים הוא עניין פוליטי".

 

ח"כ אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל) נשמע ביקורתי כלפי הפלסטינים שהחריבו את בתי הכנסת ואמר: "אני לא אוהב לראות תמונות של מבנים שעולים באש, לרבות אלה שהיו להם ערך קדושה כלשהו. ממשלת ישראל החליטה להרוס את 'המבנים ששימשו בתי כנסת', כפי שכינה אותם ראש הממשלה, אבל אחר כך עשתה 'פליק-פלאק' לאחור ושינתה את עמדתה וכל זה מחמת הפחד ממרכז הליכוד. אני מצדיק את הריסת בתי הכנסיות ברצועה אך לא את שריפתם. הבעיה היא שאתם מבקשים מהפלסטינים שיהיו יותר יהודים מיהודים. כל סמל של כיבוש הרשות מחויבת להרוס".

 

ח"כ טיבי ציין כי הוא תומך גם בהריסת המסגד בדהניה בו התפללו משתפי פעולה עם ישראל. "אני תומך בהריסתו כי אין לו ערך של האיסלאם, הוא סמל של הכיבוש", אמר ח"כ טיבי במהלך דיון במליאה.

 

סגן שר הביטחון, זאב בוים (ליכוד) השיב לו: "במערכת הביטחון בכל תהליך פינוי גוש קטיף, תמיד כשהגיעו לנושאים האלה היתה רגישות גדולה במיוחד. שר הביטחון גילה רגישות, תמיד כשהגיעו לנקודה הזאת היתה רגישות יתר. לכן עם כל הביקורת של 'פליק פלאק' לאחור, אני חושב שמותר לנו כיהודים להעריך ולשבח את ההתלבטות שהיתה בעניין הזה.

אני הייתי מעדיף כמו כולנו שהחלטה כזאת תיפול באיזשהו נוהל יותר נכון ומסודר, אבל בסופו של דבר אי אפשר לבוא בטענות בנושאים האלה". 

ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) ביצע מעל בימת הכנסת קריעה על חורבן בתי הכנסת ברצועת עזה. לדבריו, "היות והדין בהלכה אומר כי כאשר רואים את ערי יהודה בחורבנן, יש לבצע קריעה ואני בוחר לעשות זאת פה בכנסת על חורבן בתי הכנסת". "אינני חושד באיש שהוא שמח ביום הזה, אבל נדמה לי שיש כאלה שאינם אבלים, וחבל. יש כאלה שיאמרו לא נשכח ולא נסלח, אבל המינימום הוא שלא נשכח", הוסיף. 

 

ואילו התנועה האיסלאמית בישראל טוענת היום כי השארת בתי הכנסת ברצועת עזה הינה תירוץ שנועד להכשיר את הקרקע כדי להרוס את מסגד אל-אקצה. "מדובר בהסתה על המקומות הקדושים לאיסלאם ולנצרות ובראשם מסגד אל-אקצה. כבר נפוצו פרשנויות רבות הקובעות כי יש לישראל את הזכות להרוס את מסגד אל-אקצה כתגובת נגד", נאמר בהודעה שפירסמה התנועה.

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלעד קוולרצ'יק
ח"כ ישי. שכולם יזעקו
צילום: גלעד קוולרצ'יק
צילום: אלכס קולומויסקי
ח"כ טיבי. להרוס גם את המסגד בדהניה
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: דן בלילטי
ח"כ אריאל. קרע קריעה
צילום: דן בלילטי
שריפת בתי הכנסת בגוש קטיף
צילום: איי אף פי
מומלצים