שתף קטע נבחר

הרשות מודה: הוברח נשק ברפיח; מופז: "זה לא יכול להימשך"

הרשות הודתה היום כי הוברח נשק ברפיח. "נעשו שגיאות", הודה יו"ר הרשות בסיור במעבר הגבול עם מצרים, אך הבהיר: "הן תוקנו, עכשיו הכל בשליטה". ברשות הודו היום כי במהלך ימי הכאוס הוברחו גם סמים ואמצעי לחימה. מופז דורש פעולה מצרית ופלסטינית מיידית, ומאיים: "ישראל תגיב בחומרה רבה על האירוע הראשון שייצא מהרצועה, כדי ליצור הרתעה"

"גבול עזה-מצרים סגור", בישר בצהריים (יום ה') חגיגית יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו-מאזן. בסיור שערך במעבר הגבול ברפיח, הודה אבו-מאזן באוזני כתבים: "בוצעו כמה שגיאות בשל אווירת השמחה, ועכשיו השגיאות הללו תוקנו והכל בשליטה".  

 

שר הביטחון שאול מופז קיים בלשכתו הערכת מצב עם בכירי מערכת הביטחון, והתייחס לכאוס ברצועת עזה ולחוסר היכולת לאכוף חוק וסדר. לאור זאת הנחה להגביר את המגעים עם הפלסטינים והמצרים, ולהעביר להם מסרים חד-משמעיים שעליהם לפעול באופן מיידי משום שהמצב, לדבריו "לא יכול להימשך כך אפילו יום אחד נוסף".

 

עוד הנחה מופז להגביר את הבידוק הביטחוני במעברים קרני וארז סביב הרצועה, ולהגדיל את אזור החיץ הביטחוני בצפון הרצועה על מנת להרחיקו מהיישובים הישראלים הנמצאים סמוך לגבול עם עזה. מופז אמר עוד כי ישראל תפעיל מדיניות הרתעתית כבר מהאירוע הראשון שיצא מהרצועה: "אנו נגיב בחומרה רבה, על מנת ליצור הרתעה".

 

הרשות הפלסטינית אישרה היום כי נשק, סמים וסחורות אחרות הוברחו דרך גדר הגבול עם מצרים באזור רפיח, שנפרצה מיד לאחר נסיגת צה"ל מהאזור. בהודעת

משרד הפנים והביטחון הלאומי הפלסטיני נאמר כי "אירועים מצערים של הברחות סמים, נשק ומזון התרחשו תוך ניצול של השמחה הגדולה של התושבים באזור הגבול". הרשות מזהירה את התושבים שיצאו למצרים או נכנסו ממנה לשוב מיד למקום מגוריהם ולא להתקרב עוד לגדר הגבול, כדי שלא להפריע למאמצים לסכל הברחות.

 

גורמים בצה"ל העריכו כי רוב אמצעי הלחימה שהועברו בימים האחרונים ממצרים לרצועה דרך הציר הם כלי נשק קלים. לפי שעה אין מידע על אמצעי לחימה "שוברי איזון" כגון טילים ארוכי טווח. הגורמים ציינו כי ישנו גם מעבר של מבוקשים החיים ברצועת עזה, שבחרו לעבור למצרים מחשש שישראל תעצור אותם בעתיד.

 

מפקד מג"ב רמון, ניצב משנה אבשלום פלד, אמר ל-ynet כי הוא צופה שטף של מסתננים שעשויים לנצל פתח זה ולא מן הנמנע שהדבר עשוי גם להוביל להברחות אמצעי לחימה ומחבלים.

 

מאז נסוג צה"ל מציר פילדלפי, הפך הגבול בין רפיח הפלסטינית לזו המצרית לפרוץ לחלוטין. בני משפחות עברו מצדה האחד של החומה לשני, כשחלקם נפגשים עם יקירהם לאחר פרידה בת כמה עשרות שנים. בחסות הכאוס, חוששים בישראל, הוברחו אמצעי לחימה רבים. בכירים בירושלים, כמו גם ראש הממשלה בפגישותיו המדיניות באו"ם, הבהירו כי "המצב לא יכול להימשך", ואיימו להטיל סנקציות שונות על הרשות. לפי שרון, גם הנשיא בוש "הביע דאגה מן המצב".  

 

גם למצרים הועברו מסרים חריפים. בצד המצרי הגיבו בהסבירם כי על פי ההסכם שנחתם, השוטרים המצרים אמורים היו להתחיל באופן רשמי בעבודתם רק הבוקר, ה-15 בחודש (הנסיגה, כזכור, הוקדמה במספר ימים). כן טוענים שם כי כמה פרצות כבר היו בחומה כאשר עזבה ישראל את האזור.

 

בשטח, המשיכו היום אנשי הביטחון הלאומי, בשיתוף המצרים, לסגור את כל הפרצות במעבר הגבול. היועץ לביטחון לאומי, ג'יבריל רג'וב, המשיך במהלך היומיים האחרונים בסדרת התייעצויות עם המצד המצרי, כדי להסדיר את עניין מעבר הגבול ששני הצדדים הבטיחו כי יישאר סגור. במסגרת הצעדים עליהם הוחלט, הובאו כתגבור לאזור כוחות פלסטיניים השייכים לכוח 17 - הוא המשמר הנשיאותי.

 

הלילה תפסו כוחות של מג"ב רמון 21 פלסטינים שחצו את הגבול ממצרים לישראל, על פי ההערכות דרך ציר פילדלפי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מופז. "נגיב בחומרה רבה"
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי אף פי
הכל בשליטה: אבו-מאזן בשטח
צילום: איי אף פי
הגבול הפרוץ: פילדלפי לשעבר
צילום: איי פי
מומלצים