שתף קטע נבחר

הערב באום אל-פאחם: פסטיבל "אל-אקצה בסכנה"

עשרות אלפים צפויים להשתתף בפסטיבל ה-10 שיעמוד בסימן שיחרורו של השייח' ראאד סלאח. על הפרק גם אזהרה מפגיעה במסגד אל אקצה על רקע תוכנית ההתנתקות

השייח ראאד סלאח חוזר: הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית יקיים הערב (יום ו') באום אל פאחם את הפסטיבל ה-10 של התנועה האיסלאמית - "אל-אקצה בסכנה". הפסטיבל מתקיים מדי שנה, אולם השנה הוא יעמוד בסימן שיחרורו של מנהיג התנועה, השייח' ראאד סלאח מהכלא לפני כחודשיים, וכן הוא נועד להזהיר מפני פגיעה במסגד אל אקצה. ההערכה היא כי בשל כך האירוע יהיה תוסס יותר ובהשתתפות עשרות אלפי משתתפים.

 

מדי שנה משתתפים קרוב ל–70 אלף מוסלמים מרחבי ישראל בפסטיבל, שהפך למפגן הכוח השנתי של הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית. אוטובוסים יוצאים מכל היישובים במגזר הערבי ומובילים תומכים אל האצטדיון העירוני באום אל פאחם, שם מתקיים האירוע. גם נציגים של המפלגות הערביות משתתפים באופן קבוע באירוע.

 

בשבועות האחרונים, לאחר ההתרעות של מערכת הביטחון כי במסגרת המאבק בתוכנית ההתנתקות גברו האיומים מצד קיצונים יהודים לעלות להר הבית, ובעקבות השלכת ראש חזיר במסגד ביפו, ובמיוחד לאחר שריפת בתי הכנסת ברצועה והחשש שקיצונים יהודים יגמלו בחילול מסגדים בתוך ישראל, מזהירה התנועה האיסלאמית כי פגיעה כזו במקומות הקדושים לאיסלאם, יש בה כדי לדרדר את הסכסוך בין שני העמים לסכסוך דתי מסוכן מאוד.

 

האירוע מתקיים גם בצל החלטתה של התנועה האיסלאמית לאבטח את המקומות הקדושים לאיסלאם, במיוחד בערים המעורבות כמו יפו, רמלה לוד וחיפה. בתוך כך בתנועה האיסלאמית ביפו תקפו בחריפות את שחרורו בערבות של אחד משני החשודים בזריקת ראש החזיר על מסגד חסן בק. בתנועה אמרו כי השחרור נותן אור ירוק לקיצונים נוספים לשוב ולפגוע במסגד ובמסגדים האחרים.

 

"אני קורא את התגובות באינטרנט, ומפחד"

 

"המסר המרכזי השנה יהיה חשיבות המקומות הקדושים, ובראשם מסגד אל-אקצה בירושלים. אני קורא דיווחים רבים, ובכלל זה את התגובות באינטרנט, ורואה כי רבים אומרים כי זו שעת הכושר לתקוף את מסגד אל-אקצה", אומר עו"ד זאהי נוג'ידאת, דובר מטעם התנועה ל–ynet. כשנשאל האם המסר יהיה זהה, כמו של הכינוסים בעבר, הוא אומר: "אם המסר היה חוזר על עצמו, אז לא היה טעם לקיים כנס בכל שנה. משנה לשנה יש התאמות ועדכונים במסרים. יש לי טבלה מלאה של הנסיונות לפגוע במסגד אל-אקצה רק במהלך השנה האחרונה".

 

כשנשאל עד כמה הסכנה היא ממשית לפגיעה במסגד, הוא משיב: "במדינת ישראל מה שאומרים השב"כ ובג"ץ זה קדוש. אם השב"כ והשר לביטחון פנים לשעבר, צחי הנגבי, אמרו שישנה סכנה מובהקת, אז מה אנחנו נגיד? אלו הם פני הדברים".

 

הערכה היא כי התנועה תנסה לקיים הערב מפגן כוח, וזאת כדי להוכיח את כוחה בעקבות שחרורו של השייח סלאח. "לתנועה יש ביטחון עצמי. היא חזקה ואיתנה, ודבר זה הוכח גם כאשר השייח היה בכלא. התנועה רק התחזקה מאז שהוא יצא", הוא הוסיף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
סלאח. ישלהב את ההמונים?
צילום: זום 77
צילום: סבסטיאן שיינר
חשש מעליה להר הבית
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים