שתף קטע נבחר

שרון יכריז: נשאר בליכוד, לא פורש

ראש הממשלה מתכוון בימים הקרובים להכריז בקולו כי אין בכוונתו לעזוב את הליכוד. בימים האחרונים נפוצו שמועות ודיווחים כי בכוונת שרון להקים מפלגה חדשה ולפרוש מן הליכוד. בסביבתו הבינו: השמועות פוגעות במאמצי דחיית הפריימריז, ומסייעות למאמצי ההדחה. נתניהו: באו"ם שרון הכריז על פרישתו מן הליכוד

ראש הממשלה, אריאל שרון, צפוי להבהיר בימים הקרובים בקולו כי אין בכוונתו לעזוב את הליכוד. שרון מכנס מחר (יום ג') כנס פעילים, אחד משניים שיערכו בימים שלקראת המרכז. בכנס צפוי שרון לומר: אני נשאר בליכוד, אני מתכוון לנצח במרכז, ואני מתכוון להוביל את הליכוד בבחירות הבאות.

 

עם שובו מארצות הברית, נאלץ שרון להפשיל שרוולים בניסיון למזער את הנזק הפוליטי שנגרם לו בקרב חברי מרכז הליכוד, הן בגלל "התדמית השמאלנית" שדבקה בו בעקבות נאומו בעצרת האו"ם, והן בגלל הדיווחים על החלטתו לעזוב את הליכוד ולהקים מפלגה חדשה, דיווחים שנולדו מהדלפות והערכות של גורמים בסביבתו. שרון זעם על הפרסומים מפי יועציו, וכבר בניו-יורק כינס אותם בחדרו במלון פאלאס והטיח בהם מילים קשות. זאת, בשל הנזק הפוליטי הרב שנגרם בעקבות אותם דיווחים על החלטה לכאורה לפרוש.

 

החלטתו של שרון להבהיר כי לא יעזוב את הליכוד התקבלה לאחר שבימים האחרונים נפוצו דיווחים וספקולציות על אפשרות כי החליט לעזוב את הליכוד. דיווחים אלה פגעו במאמצי שרון ואנשיו החותרים לניצחון בהצבעה על קיום הפריימריז במרכז. שרון מבקש להביא לדחיית הקדמת הפריימריז במרכז, ומנסה לבלום את הסחף שנוצר בימים האחרונים. יריביו, מנגד, שילבו זרועות ומנסים לחתור להקדמת הפריימריז בליכוד.

 

בינתיים נותר שבוע אחד בלבד עד לכינוס מרכז הליכוד, במהלכו מתכוון שרון לתקן את הנזקים הפוליטיים הכבדים שנגרו בעודו בניו יורק. שרון יודע כי הוא חייב להפשיל שרוולים ולפעול באינטנסיביות גדולה יותר, כדי להשיב אליו את אמון חברי המרכז.

 

החל ממחר ובמהלך השבוע הקרוב מתכוון ראש הממשלה לערוך שני כנסים גדולים במשכנו בירושלים. מספרם של החברים הצפויים להגיע: כמאתיים. בכנסים ישוב שרון לומר דברים שכבר אמר בעבר בכנסים דומים: הוא יזהיר מפני איבוד שלטון הליכוד, יתלונן על ניסיונות גירוש והדחה, ויבליט את ההישגים המדיניים להם זוכה ישראל בעקבות תוכנית ההתנתקות והנסיגה מעזה. ואולם, גולת הכותרת בכנסים האלה תהיה: עזבו את הדיווחים בתקשורת. אני נשאר בליכוד.

 

בעל הברית הנאמן ביותר לשרון בימים אלה הוא שר החוץ, סילבן שלום. השניים היו זה לצד זה בימים האחרונים בניו יורק, ועבדו יחד ללא הרף. לפי שעה, שלום הוא בעל הברית המשמעותי ביותר שיש לראש הממשלה בליכוד. גורמים בסביבתו של שר החוץ אמרו ל-ynet בשיחה בניו יורק כי שלום יעשה הכל כדי לסייע לשרון ולמנוע את פילוג הליכוד.

 

בסביבת נתניהו אמרו כי "הדברים הם עוד הוכחה לאיבוד העשתונות וללחץ של שרון ואנשיו - הזיגזוג היומי שלהם, של מסר אחד בבוקר ואחד בערב. נתניהו משוכנע ששרון מכין תרגיל עוקץ של פרישה ברגע האחרון מן הליכוד, כדי למנוע את השחיקה - זו שקרתה לו בשלומציון, וזו שקרתה למפלגות אחרות שהלכו באותה הדרך".

 

נתניהו עצמו אמר בכנס פעילים בצפון כי נודע לו ששרון מתכוון להקים מפלגה חדשה. "באו"ם שרון הכריז על פרישתו מן הליכוד", אמר. לדבריו, "פנו אלי כמה אנשים שאמרו שהוא מציע להם להצטרף למפלגתו החדשה, ושאלו מה אני יכול להציע להם. אמרתי להם - הדבר היחיד שאני יכול להציע זה להתמודד בליכוד. צריך להכריע עכשיו כדי לאחד את הכוחות ולמנוע משרון לממש את תרגיל העוקץ שלו".

 

עבירה על חוק מימון מפלגות?

 

ובתוך כך מפרסם הערב ערוץ 10 כי ראש הממשלה אריאל שרון השתתף אמש בניו יורק בארוחת ערב מצומצמת, שבה נאספו יותר מ-150 אלף דולר עבור הקמפיין לבחירתו למועמד הליכוד לראשות הממשלה. גובה התרומות חורג בהרבה מהמותר בחוק המפלגות.

 

ארוחת הערב נערכה בנוכחות ראש הממשלה, רגע לפני המראתו בחזרה לישראל ונכחו בה כ-15 יהודים, מעשירי הקהילה. הללו הגיעו עם בנות זוגם, וכל אחד מן הזוגות התבקש מראש לתרום לקמפיין של שרון לפחות עשרת אלפים דולר - יותר מ-2,000 דולר מעל התקרה המותרת בחוק. חוק המפלגות מתיר למועמד לראשות ממשלה לגייס לצורך הפריימריז עד 7,800 דולר לזוג. ההזמנה לאירוע נשלחה על ידי נינה רוזנוולד, פעילה בולטת בקהילה היהודית בארה"ב, והיא שאספה את הכספים.

 

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
יכריז בקולו - נשאר. שרון
צילום: איי פי
צילום: חגי אהרון
ביבי. לא שוקט על שמריו
צילום: חגי אהרון
מומלצים