שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  שירתה של רביקוביץ במסגרת לימודי החובה
  עד השנה היתה שירתה של רביקוביץ במסגרת בחירה. במלאת 30 למותה הוחלט במשרד החינוך לכלול את יצירותיה בלימודי החובה

  שירתה של דליה רביקוביץ מצטרפת במסגרת לימודי החובה ליצירותיהם של ח.נ ביאליק, שאול טשרניחובסקי, אורי צבי גרינברג, רחל, נתן אלתרמן, לאה גולדברג, יהודה עמיחי ונתן זך. במלאת 30 למותה של המשוררת דליה רביקוביץ שיגר משרד החינוך למנהלי בתיה"ס העל יסודיים במסגרת הממלכתית והממלכתית-דתית, חוזר המבקש לכלול את יצירותיה של המשוררת בלימודי החובה כבר מן השנה הנוכחית.

   

  ההחלטה, כך לדברי השרה לימור לבנת, נובעת מהרצון לשמר את מורשתה של רביקוביץ בקרב תלמידי מערכת החינוך בישראל. "המשוררת דליה רביקוביץ השאירה אחריה מורשת אדירה של שירה עברית שתרומתה לתרבות הישראלית לא תסולא בפז. מן הראוי שכל תלמידי ישראל יתוודעו לקולה הייחודי ויכירו את שיריה הנפלאים. לימוד יצירתה בבתי הספר יבטיח כי מורשתה התרבותית תמשיך לפעום גם בלבבות הדורות הבאים", אמרה לבנת.

   

  החוזר, עליו חתום מפקח המרכז להוראת ספרות, שלמה הרציג, מתייחס לשנת הלימודים הנוכחית ובו נכתב: "בערב יום ראשון ט"ז באב נדם אחד הקולות

  המרשימים בספרות העברית החדשה. המשוררת והסופרת, כלת פרס ישראל לשירה, דליה רביקוביץ, הלכה לעולמה בנסיבות טראגיות. כתיבתה נישאת על כנפי הדמיון היצירתי הגובל לא פעם בהזיה. שיריה וסיפוריה מצטיינים ברגישות חברתית גבוהה, ולמרות שהם נמנעים מכל דידקטיות גלויה וחשופה, יש בהם תרומה חינוכית חשובה להתפתחותו הנפשית של היחיד החולמני יוצא הדופן בחברה המנוכרת.... למרות דימויה כמשוררת 'החילוניות' התל-אביבית, מעוררת התפעלות דווקא יכולתה לשאוב ממעין היצירה היהודית לדורותיה – המקרא, התלמוד, המדרש והספרות העברית הישנה והחדשה עמם היא מתכתבת בשיריה. הללו מעניקים לשיריה מידה רבה של עומק ומורכבות. המורים לספרות בבתיה"ס העל יסודיים הכלליים והדתיים מתבקשים להקדיש שיעורים מספר ליצירתה תוך התאמת בחירת היצירות לאופי התלמידים וליכולותיהם הרגשיות והאינטלקטואליות".

   

  החל משנת הלימודים הבאה, כך לדברי משרד החינוך, תחול חובת בחינה גם על יצירותיהם של משוררים נוספים בהם חיים גורי, זלדה, דן פגיס, דליה רביקוביץ וארז ביטון. החלטת הוספת המשוררים נעשתה על-ידי וועדת המקצוע בשל חשיבותם ותרומתם לשירה הישראלית.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שאול גולן
  רביקוביץ. חובה במערכת החינוך
  צילום: שאול גולן
  7 לילות
  מומלצים