שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  הירוקים: להבטיח טיהור מתחמי תעש לפני ההפרטה
  ארגון חיים וסביבה דורש משר האוצר לעגן בתקציב המדינה את העלויות הצפויות לטיהור מתחמי תעש, כמיליארד שקל, עוד לפני שתבוצע ההפרטה בפועל

  "חיים וסביבה", ארגון הגג של ארגוני איכות הסביבה, פנה היום (ג') לשר האוצר, אהוד אולמרט, בדרישה לעגן בתקציב המדינה את העלויות הצפויות לטיהור מתחמי תעש עוד לפני שתבוצע ההפרטה בפועל, במטרה להבטיח את בריאות הציבור לאחר שהמתחמים המזוהמים יועברו לידיים פרטיות.

   

  במכתב ששיגרה לאולמרט מנכ"לית "חיים וסביבה", עו"ד אלונה שפר (קארו), היא כותבת כי מפעלי תעש זיהמו את הקרקע ואת מי התהום במשך עשרות שנים, וגרמו לסיכונים בריאותיים לתושבי האזור שימשכו עוד שנים רבות. טיהור השטחים בהם יושבת תעש יימשך שנים ויעלה מאות מיליוני שקל. לדבריה, החלטת הממשלה על הפרטת תעש קובעת, אמנם, כי יגובש הסדר להשתתפות המדינה בהסדרת נושא איכות הסביבה ומי התהום, אך לא נקבע לוח זמנים ולא הובטחו התקציבים המתאימים לנושא.

   

  לדברי עו"ד שפר, תחילת תהליך ההפרטה בלא שהוכנו תוכניות מתאימות לטיפול בזיהומים ובסכנות הבריאותיות שגרמו מפעלי תעש לאורך השנים ובהיעדר מימון מתאים עלולה לגרום לכך שהטיפול בסכנות לבריאות הציבור יעשה מאוחר מידי ובצורה לא מספקת, או שלא ייעשה כלל. "כתוצאה מכך ימשיכו הסכנות הבריאותיות לאיים על תושבי האזור".

   

  "המדינה מפריטה חברות גדולות שיש להן חבויות כלכליות אדירות, הן בגלל עלויות טיהור השטח שלהן והן בשל תביעות עתידיות בגלל פגיעה בבריאות הציבור. ניהול ההפרטה תוך כדי התעלמות מחבויות אלה ותהליך של 'עסקים כרגיל' עלול להוות מצג שווא כלפי הקונים וגם כלפי הציבור", כותב שפר לאולמרט.

   

  שפר מציינת כי על פי הערכות, עלות טיהור הקרקע והמים שנגרמו עקב זיהומי תעש באזור הרצליה ורמת השרון עומדת על כמיליארד שקל.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הירוקים: להבטיח טיהור מתחמי תעש לפני ההפרטה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים