שתף קטע נבחר

פונו ממורג - לדרום הר חברון

ההתנחלות טנא-עומרים צפויה להישאר מחוץ לגדר הביטחון ההולכת ונבנית. תושביה חרדים מהמצב הביטחוני וחלקם אף הביעו רצון להתפנות. אבל 18 משפחות ממורג צפויות להיקלט בהתנחלות, ולאחר שנתיים יוכלו להתקבל כתושבי קבע במקום

18 משפחות שפונו ממורג שברצועת עזה, ייקלטו בקרוב בהתנחלות טנא-עומרים שבדרום הר חברון. תושבי ההתנחלות קיבלו בתחילת השבוע החלטה על קליטתם ביישוב.

 

טנא-עומרים הוקמה ב-1984 בדרום הר חברון, ומאכלסות אותה 106 משפחות שהגיעו ממקומות שונים בארץ, בעיקר מהדרום, בשל התנאים הנוחים, המחיה הזולה ואיכות החיים. עם פרוץ האינתיפאדה הפך האזור לאזור עימות. גדר הביטחון שהולכת ונבנית באזור תותיר את ההתנחלות בתוך השטח הפלסטיני. עם קבלת החלטת הממשלה לפני כחודש, לסיים את בניית הגדר עד סוף השנה, העלו רבים מתושבי ההתנחלות חשש כי יהפכו למטרה עבור מפגעים מאזור חברון, שדרכם דרומה או למקומות אחרים בארץ נחסמה על ידי הגדר.


טנא-עומרים. מעבר לקו הירוק

 

חלק מהתושבים אף הביעו רצון להתפנות מההתנחלות ולקבל פיצויים במסגרת חוק פינוי פיצוי. בתוך כך הביעו עניין מספר משפחות ממורג להתיישב בהתנחלות לתקופה זמנית, עד שיגבשו תוכניות ויוקמו יישובי הקבע עבורם. 

 

באסיפה הכללית של טנא-עומרים שהתכנסה בתחילת השבוע הוחלט ברוב קולות לקבל את המשפחות ממורג לתקופה של שנתיים, שבמהלכן יגורו ביישוב, אך אנשיהם לא יהיו מעורבים בחייה הפנימיים של ההתנחלות ולא יהיו בעלי זכויות הצבעה באסיפות. בנוסף הוחלט, שרק לאחר תקופה של שנתיים יוכלו המשפחות להיקלט ביישוב, אך קבלת כל משפחה תידון לגופה, ולא יקבלו אותם כקבוצה אחת.

 

אל האסיפה הכללית הצטרף גם צביקי בר-חי, ראש המועצה האזורית דרום הר חברון, שלטענת התושבים ניגן על מיתרי ליבם וטען בפניהם כי "מדובר ביהודים, ואם לא יתאפשר להם לגור בטנא-עומרים הם ייאלצו להתגורר ברחוב". עוד טען בר-חי, כי הבאת המשפחות תחזק את היישוב עצמו ואת מערכת החינוך בו.

 

מוטי הרשקו, תושב ההתנחלות שכיהן בעבר כקב"ט, דווקא הנתגד לקליטת המשפחות ממורג. לדבריו, "עם בניית הגדר אנחנו לא יודעים לקראת מה אנחנו הולכים, יש תושבים שרוצים למכור את בתיהם אך אין למי. אנשים שפויים לא יקבלו החלטה כזו".

 

עוד טען הרשקו כי הבאת המשפחות קצת מוזרה בעיניו: "מה פתאום ציבור דתי קיצוני רוצה להגיע אלינו? הרי הם לא ילמדו עם ילדינו, הם בוודאי ישלחו את ילדיהם למוסדות חרדים, ולמעט מפגשים בבית כנסת לא יהיו התושבים מעורבים בקהילה".

 

יוסי מזוז, יו"ר המזכירות, תמך בהחלטה ואמר ל-ynet: "פנינו ביוזמתינו למשפחות ממורג וכבר בשבוע הבא הן צפויות להגיע אלינו ולהיקלט".

 

אך בר חי הדגיש: "ישנה בדיקה מתקדמת של אפשרות כזו. ההחלטה תלויה באנשים שרק אתמול נזרקו מבתיהם. יפה מאוד שהמשפחות ממורג מוכנות להתיישב באזור שהוא אתגר התיישבותי. רק בשבוע הבא נוכל לצאת בהצהרות. אנחנו עדיין מחכים להחלטת המשפחות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
טנא-עומרים. קליטת משפחות חדשות
צילום: חיים הורנשטיין
חרדים מהשלמת הגדר. דרום הר חברון
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים