שתף קטע נבחר

המבקר מבקש סמכות לבדוק גיוס הכסף של שרון

מיכה לינדנשטראוס הודיע על נכונותו המיידית לבדוק אם ראש הממשלה עבר עבירה על חוק המפלגות בעת שהותו בארצות הברית, אך הדגיש כי כרגע אין בידיו סמכות לעשות כן

מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, הודיע הערב (יום ג') בכתב לכנסת, על נכונותו המיידית "להתגייס לבדיקת מימון הבחירות המקדימות וביקש מהכנסת לתת לו סמכות זו אפילו כ'הוראות שעה'", וזאת "בתשובה לשאלות שהופנו למבקר המדינה בנושא החשד לעבירה על חוק המפלגות בגיוס כספים למען ראש הממשלה בארה"ב".

 

אמש פורסם בתחקיר של ערוץ 10, כי בארוחת ערב גדולה שנערכה שלשום בניו יורק, גייס ראש הממשלה 150 אלף דולר לאחר שכל זוג שהשתתף בארוחה שילם 10,000 דולר למימון התמודדותו של שרון בפריימריז על ראשות הליכוד. ואולם, החוק מתיר למועמד לראשות ממשלה לגייס עד 7,800 דולרים לזוג.  

 

עוזרו הבכיר של המבקר כתב, כי כרגע אין בידיו של המבקר סמכות לערוך את הבדיקה. במכתב ציין העוזר: "בכנסת נדונה בימים אלה היוזמה להעניק סמכות למבקר המדינה לגבי בדיקת מימון הבחירות המקדימות ('פריימריז'), בהיות מבקר המדינה הכתובת המקצועית הבלתי תלויה, הראויה לבדוק נושא זה. 

 

"אמנם תהליך החקיקה לגבי מתן הסמכות למבקר המדינה בנושא זה מצוי בידי הכנסת, אך עם התקרב תקופת 'הפריימריז', ביקש המבקר להחיש את תהליך החקיקה ולהעניק לו בהקדם את הסמכות האמורה".

 

מוקדם יותר פורסם, כי גם היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, יבחן את התלונות שהוגשו נגד התנהלותו של ראש הממשלה בעקבות הפרסום. ח"כ רן כהן (מרצ-יחד) ורשף חן (שינוי) פנו ליועץ בבקשה לפתוח בחקירה פלילית נגד שרון, בחשד לעבירה על חוק מימון המפלגות. גם התנועה לאיכות השלטון הצטרפה לדורשי החקירה, ופנתה בנושא למזוז וגם למבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס. התנועה כתבה כי "קבלת תרומה מעין זו בתקופה שיש לראותה כעיצומה של מערכת הבחירות המקדימות בליכוד מעוררת חשש לביצוע עבירה ע"פ חוק המפלגות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל מלובני
לינדנשטראוס. מתגייס
צילום: ישראל מלובני
צילום: גיל יוחנן
מזוז. יבחן התלונות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים