שתף קטע נבחר

לבנת: "יש טירוף מערכות בליכוד"

אחרי תקופה של שתיקה תקפה אתמול בערב השרה לבנת בחריפות את היוזמה להקדמת הפריימריז בליכוד והזהירה כי "הליכוד עלול להתרסק". לדבריה, ביום שני הליכוד "יפסיד ובגדול" ואיתו המדינה. "על תאריך הפריימריז נתפלג? על זה נתפצל? על זה נתרסק? השתגענו?", תהתה. לבנת קראה לחבריה לחדול מ"השתלחות, חרפות, השמצות והכפשות" והתריעה: "אם לא תפסיקו את זה, לא נקבל אפילו 20 מנדטים". ראש הממשלה ביקש מוקדם יותר מחברי המרכז: "אל תשאירו אותי לבד"

"נכריח אותם להפסיק את טירוף המערכות". כך אמרה אמש (יום ג') שרת החינוך לימור לבנת בהתייחסה למתרחש בליכוד. לבנת דיברה בפני כמה מאות חברי המפלגה בהרמת כוסית לראש השנה בתל אביב והתייחסה לקרע במפלגת הבית שלה לראשונה בתום תקופה ארוכה של שתיקה.

 

שרת החינוך תקפה בדבריה את היוזמה להצביע על הקדמת הפריימריז: "רק הקוראים בקפה ולוחשי לחשים יודעים היום לומר מי ינצח ביום שני, אפילו הסוקרים לא יודעים לנבא. אבל אני יודעת בוודאות לומר היום מי יפסיד ביום שני - הליכוד יפסיד ובגדול".

 

לבנת הזהירה כי "הליכוד עלול להתרסק - וכשזה חס וחלילה יקרה, מדינת ישראל תפסיד. הכי קל לעמוד מהצד ולא להתערב. שואלים אותי 'במי תתמכי ביום ראשון ומי ינצח?' אני לא רוצה שיהיו ביום שני מנצחים, אני לא רוצה שיהיו מפסידים, אני רוצה שכל אחד - אריק וביבי ועוזי - כל אחד, ירד מהעץ שטיפס עליו.

 

"הצענו להגיע לפשרה. למה זה כל כך חשוב - נובמבר, דצמבר, ינואר, פברואר, מרס, אפריל ומאי בלאו הכי את הבחירות לכנסת אסור להקדים, אז על תאריך הפריימריז נתפלג? על זה נתפצל? על זה נתרסק? השתגענו? שבענו פיצולים ופילוגים. בכל פעם שבה הפלנו את עצמנו התחרטנו ומדינת ישראל ניזוקה. בואו נכבה את הבערה, נכריח אותם להפסיק את טירוף המערכות, ונאמר די".

 

"אין ליכוד על תנאי"

 

בהמשך עקצה לבנת ברמיזה את סירובו של שרון להכריז כי יישאר בליכוד ואמרה כי "כדי להגיע לפשרה יש כלל יסודי ובסיסי שכולנו מחוייבים לו: יש כאלה בהנהגה שאומרים 'אם ביבי ייבחר אני לא אשאר בליכוד' ומחר יאמרו 'אם אריק ייבחר אני לא אשאר בליכוד'. כך לא פועלת מנהיגות - אין ליכוד על תנאי, אין דמוקרטיה על תנאי, אין הנהגה על תנאי. אני מודיעה - הליכוד הוא הבית שלי, אין לי בית אחר ולא יהיה. מכאן אני קוראת לכל מנהיג בתנועה לאמר בקול צלול וברור, ללא שום תנאי: אני בליכוד ונשאר בליכוד ללא שום תנאי".

 

לבנת גם הביעה אופטימיות כשאמרה "לאלה שממהרים להספיד בשמחה את תנועת הליכוד, שחוגגים את התפלגותה, ושממהרים לשמוח לאידנו: באנו לומר להם ולנו - אנחנו לא מתפרקים, אנחנו לא מתפלגים, אנחנו כאן ואנחנו ננצח. הליכוד ינצח, הליכוד עובר משבר אידיאולוגי לא פשוט, אבל הוא רחוק מלסיים את תפקידו ההיסטורי, רחוק מאוד. יש מי ששואלים - 'אחרי ההתנתקות מי צריך עוד ליכוד ובשביל מה לשמור על המסגרת הגדולה המאוחדת? אולי עדיף ליכוד קטן, ואפילו במחיר ויתור על השלטון במדינה'. זוהי טעות חמורה. למרות המשבר הגדול צריך ליכוד מאוחד.

 

"והיום? האם אנחנו במו ידינו נשבור, ננתץ, נשרוף את הבית על יושביו? האמנם השתגענו? יצאנו מדעתנו? איפה נשמע כדבר הזה, שתנועת שלטון אדירה גוזרת על עצמה התאבדות קולקטיבית? זה טירוף מערכות. ובשביל מה? הרי כל מחלוקת אישית העומדת לדיון כיום ניתן להכריע באופן דמוקרטי. לכן אני עומדת כאן מולכם, ללא חשבונאות קטנונית, וקובעת - די, מספיק. עד כאן. קצנו ביצר ההרס העצמי הזה. הבית בוער, הבערה מלחשת - בואו כולנו ניטול אחריות. בואו כולנו נשפוך מים על הבית הבוער ומהר, אחרת אנו צפויים לקטסטרופה ואובדן שלטון".

 

שרת החינוך אמרה לפעילי הליכוד כי "ההתנתקות מאחורינו, עם כל הכאב, הזעם, השבר האידיאולוגי והלקחים. אך לפנינו, כיעד מרכזי, ביטוח וחיזוק יישובי יהודה ושומרון והגולן. דווקא עכשיו אנחנו חייבים לבנות, לחזק להשקיע ולהוכיח. ביום ראשון יכונס מרכז הליכוד ויכריע על מועד הפריימריז לראשות הליכוד - נובמבר או מאי. הסקרים והאווירה מצביעים על תיקו, שוויון בהכרעה. ואין סוף לסקרים ולספקולציות. אז אני רוצה להגיד לכם איך מביאים 40-45 מנדטים: יש רק אפשרות אחת - עם אריק וביבי, אם ביבי ועוזי ואריק ילכו ביחד. רק אם כולנו נלך ביחד".

 

לבנת קראה לחברי מפלגתה המתנצחים: "אין סוף להשתלחויות ההדדיות, הפומביות והישירות, ואני אומרת לכולכם מכאן, בשם כל חברי הליכוד - די להשתלחות, לחרפות, להשמצות ולהכפשות. אם לא תפסיקו את זה, לא נקבל אפילו 20 מנדטים".

 

מוקדם יותר אתמול התייחס ראש הממשלה עצמו להתמודדות בליכוד וביקש מכתשעים פעילים שכונסו במעונו: "היום החשוב הוא ה-26, אך אל תשאירו אותי לבד ב-25 בספטמבר. יהיו שם הפרעות. לא רציתי לעזוב ואני לא רוצה לפרוש, למרות אלה המבקשים את פרישתי".

 

מקורביו של שרון סיפרו כי במהלך הדברים אמר שרון כי "לא תהיה פרישה" והיכה בידו על השולחן מולו ישב. דובריו, מנגד, הכחישו כי שרון אמר את הדברים במפורש. יריבו הפוליטי העיקרי, בנימין נתניהו, דחף באופן נלהב את תיאורית הפרישה. רק אמש אמר בכנס פעילים בצפון כי נודע לו ששרון מתכוון להקים מפלגה חדשה. "באו"ם שרון הכריז על פרישתו מן הליכוד", הוסיף נתניהו וסיפר כי כמה אנשים פנו אליו וסיפרו ששרון הציע להם להצטרף למפלגתו החדשה.

 

שרון התייחס לדברים אך לא הזכיר מפורשות את שמו של נתניהו: "לא הייתי כאן כמה ימים ושמעתי שיש כאלה שאומרים שאני מתכוון לנצח במרכז ואז לפרוש מהליכוד. אני מתכוון לנצח במרכז, להתמודד על ראשות הליכוד, ולהוביל את המפלגה לבחירות במועדן כדי להשאירה בשלטון", אמר.

 

בסביבתו של ח"כ בנימין נתניהו אמרו בתגובה לדברי שרון: "שוב הוכח שלמעשה שרון מתכוון לעזוב את הליכוד כדי להרכיב מפלגה מתחרה. הראיה: הוא מסרב בתוקף להתחייב כי הוא יישאר בליכוד בכל מקרה, ולא יפרוש". מקורביו של שר האוצר לשעבר אמרו גם כי "ההתנהגות של שרון ואנשיו, שמשנים כל כמה שעות את עמדותיהם ומכחישים את דבריו של ראש הממשלה עצמו, מעידה על איבוד עשתונות ולחץ לקראת התבוסה במרכז".


פורסם לראשונה 20/09/2005 22:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באובאו
טירוף מערכות. לבנת
צילום: באובאו
צילום: אלכס קולומויסקי
עם שרון
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים