שתף קטע נבחר

מתכנן הפיגוע ב"פארק" הורשע ב-35 מעשי רצח

שלוש שנים וחצי אחרי הפיגוע במלון "פארק" בנתניה, הורשע עבאס אל-סייד, מי ששיגר את המחבל ועמד בראש הזרוע הצבאית של החמאס בטול כרם ב-35 מקרי רצח - 30 ממלון פארק ו-5 מקניון השרון. אל-סייד אמר לכתבים עם כניסתו לבית המשפט: "הכל בגלל הכיבוש". רינה חממי, אלמנתו של עמירם חממי, שהיה מנהל מלון פארק ונהרג בפיגוע: "הוא צריך לקבל רק עונש מוות"

הכרעת הדין של מתכנן הטבח בליל הסדר: בית המשפט המחוזי בתל-אביב הרשיע הבוקר (יום ה') את עבאס אל-סייד, שהיה אחראי לפיגוע במלון "פארק" בערב פסח בסוף מרס 2002, שבו נרצחו 30 בני אדם ונפצעו עשרות נוספים. הוא גם תכנן את הפיגוע בקניון השרון במאי 2001, שבו נרצחו חמישה אנשים ונפצעו עשרות. אל-סייד, שעמד בראש הזרוע הצבאית של החמאס בטול-כרם, הורשע ברצח של 35 ישראלים.

 

הוא גם הורשע בניסיון לרצח, גרימת חבלה בכוונה מחמירה וחברות בארגון טרור. השופטים קראו את הכרעת הדין בדלתיים סגורות. אל-סייד אמר לכתבים עם כניסתו לבית המשפט: "הכל בגלל הכיבוש".

 

 

עו"ד ניר ממון מהסניגוריה הציבורית, שייצג את עבאס אל-סייד, אומר שבכוונתו לערער על הרשעת בית המשפט. "במהלך עתירתו היו אמצעים חריגים שהופעלו נגדו, אך בית המשפט ייחס להם רק משקל מסוים ולא את המשקל שאנחנו ביקשנו. הוא לא העיד בפרשת ההגנה במשפטו מכיוון שאיבד לחלוטין את האמון במערכת המשפט".

 

אל-סייד כפר בכל האישומים נגדו וטען שלא כיהן כמנהיג בחמאס ולא נקט בשום פעולה הקשורה לפיגועים, אך סירב להעיד ובית המשפט ראה בכך חיזוק לראיות התביעה.

 

השופטות ברכה אופיר-תום, מרים סוקולוב ותחיה שפירא קבעו כי הוא לא מסר הסבר סביר לשתיקתו, וכי שתיקתו זו מאששת את ראיות התביעה שביצע את המעשים. התובעת, עורכת-הדין זמירה גולדנר, אמרה כי בשלב הטיעונים לעונש, שיתקיים ב-9 בנובמבר, יבקשו מבית המשפט לגזור עליו עונש חמור המשקף את העבירות אותן עבר, ויבקשו לגזור עליו עונש של 35 מאסרי עולם מצטברים, ועונש נוסף על חברותו בארגון טרור ופציעתם של עשרות בני אדם בפיגועים.

 

אלמנת אחד ההרוגים: רק עונש מוות יספק אותי

  

רינה חממי, אלמנתו של עמירם חממי, שהיה מנהל מלון פארק ונהרג בפיגוע: "מבחינתי המשפט הסתיים כבר לפני שנה, לי זה לא משנה אם הוא מקבל 35 שנות מאסר או שנה אחת. הוא צריך לקבל עונש מוות וכל עונש אחר הוא פשוט לא מספיק. ולכן גם לא הגענו לבית המשפט, זה לא משנה לנו, אנחנו מתמקדים בהיבטים אחרים. הסבל הוא אותו סבל כל יום, אין הבדל בין היום שבו המחבל הורשע לבין כל יום אחר בשלוש וחצי השנים האחרונות. מבחינתנו, רק עונש מוות לכל המחבלים הסדרתיים יהיה עונש הולם. אנחנו בקשר הדוק עם כל המשפחות ומבחינתי הם כבר משפחה, קשר דם הוא קשר עמוק מאוד".

 

הפיגוע במלון "פארק" התרחש בערב פסח, והיווה מבחינת ישראל חציית קו אדום. המחבל המתאבד נכנס למלון סמוך לשעה 19:15 וחצה את הלובי לכיוון חדר האוכל, שבו השתתפו כ-250 איש בסעודה החגיגית של ליל הסדר. מאבטח חמוש שהוצב במקום לא עצר את המחבל, והוא נכנס לחדר האוכל ופוצץ את עצמו.

 

הפיצוץ היה בעוצמה רבה, והוא גרם להרס רב בחדר האוכל ובבית המלון. חלקים מהתקרה האקוסטית קרסו. 19 בני-אדם נהרגו במקום ו-150 נפצעו. בימים שחלפו מאז הפיגוע, מתו מפצעיהם עוד 11 פצועים. בעקבות הפיגוע, פתח צה"ל במבצע חומת מגן.

 

בחודש אוגוסט 2002 הוגש כתב אישום נגד אל-סייד, ובו הוא נאשם שתכנן פיגועי התאבדות נוספים, ולשם כך הכין שני מתאבדים נוספים, חגורת נפץ ובקבוק ציאניד שנועד להרעלה המונית.

 

אל-סייד נאשם ב-35 עבירות של רצח, ניסיון לרצח, גרימת חבלה בכוונה מחמירה וחברות בארגון טרור, ונחשב כי מי שיזם, ארגן והפעיל פיגועים, בהם כאמור נרצחו ונפצעו עשרות ישראלים. כמו כן הוא קיים קשר ישיר, לטענת התביעה, עם הנהגת החמאס בסוריה, כאשר קיבל מהם עשרות אלפי דולרים לרכישת נשק לצורך ביצוע הפיגועים. במהלך המשפט הוא כפר בהיותו מנהיג בחמאס, והכחיש כל פעולה הקשור לביצוע הפיגועים.

 

צילום וידאו: ירון ברנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מראות הפיגוע במלון פארק
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
מראות התופת
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
טרור בנתניה
צילום: איי פי
מומלצים