שתף קטע נבחר

מופז לביבי: "אם תצליח, תרסק את הליכוד"

בכנס הרמת כוסית לשנה החדשה תקף שר הביטחון מופז בחריפות את נתניהו, והתייצב לצידו של שרון. "ביבי, אם המאבק שלך יצליח, תיזכר בתולדות הליכוד כמי שריסק אותו", אמר מופז. נתניהו מעריך שהוא יכול להגיע לבלוק חוסם של 61 חברי כנסת, שימנע בחירות במהלך בזק ויוביל להכתרתו כראש ממשלה. אבל ספק רב אם אכן יש לו רוב שכזה

שר הביטחון, שאול מופז, ניצב אמש (יום ה') באופן חד-משמעי, כפי שעשה גם בעבר, לצידו של אריאל שרון, וקרא לחברי מרכז הליכוד לדחות את ההצעה להקדמת הפריימריז. מופז, שדיבר בטקס הרמת כוסית לשנה החדשה, תקף בחריפות את בנימין נתניהו ואמר: "ביבי, אם המאבק שלך יצליח, תיזכר בתולדות הליכוד כמי שריסק אותו".

 

כשנשאל, סירב שר הביטחון להתחייב שיישאר בליכוד במקרה ששרון יפרוש מהמפלגה. כאשר נשאל בפעם השנייה בעניין, אמר: "תנועה שפויה לא מקצרת את שלטונה, ונמשיך מאוחדים לנהל המדינה. אני חבר תנועת הליכוד ונשאר בליכוד. צריך לחכות ולראות מה יהיה ביום שני".

 

בהמשך אמר מופז כי "פירוק הליכוד עלול להעלות לשלטון את מפלגת העבודה. מבחנו ההיסטורי של הליכוד הוא מה שיתרחש ביום שני". ואולם, מופז לא הסתפק רק בנושאים הפוליטיים כשתקף את נתניהו והתייחס גם למדיניותו הכלכלית. "אני רוצה לפנות לביבי - ביבי, היום כבר ברור שהמדיניות הכלכלית, שלה התנגדתי, הסבה לנו נזקים כבדים. זה פגע בכל פינה ובהם באלפי בוחרי הליכוד".

 

לנדאו: שרון - הרצל של הפלסטינים

 

"תנועת הליכוד נמצאת בימים גורליים שיכריעו את עתיד עם ישראל", המשיך מופז. "עוברים ימים לא קלים. שבר המנהיגות פוגע בליכוד ובעם ישראל. פירוק הליכוד עלול להעלות לשלטון את העבודה. מבחנו ההיסטורי של הליכוד הוא מה יתרחש ביום שני על פי תוצאות ההצבעה של חברי המרכז. זה מבחן היסטורי. דיברתי עם פעילים רבים בימים האחרונים וחלקם תומכים בביבי אך הם נגד הקדמת הפריימריז, צעד שעלול להוביל לאיבוד השלטון. אני קורא לכל חברי וחברות המרכז להצביע נגד הקדמת הפריימריז".

 

מופז גם קרא להעלות את החינוך לראש סדר העדיפויות הלאומי, אולם המשיך והרחיב בנושאים הפוליטיים כשאמר: "חייבים למנוע כל ניסיון לפילוג הליכוד, אחרת לא תישאר לנו תנועה שתצליח ליישם את המדיניות שלנו. בואו נחזיר את בוחרי הליכוד הביתה. אנחנו חייבים לעמוד יחד בבחירות הכלליות בשנה הבאה".

 

עד כדי כך היה מופז נלהב להעביר את המסר שלו עד שלאחר שירד מן הבמה הוא שב ועלה עליה וקרא שוב ושוב להצביע ביום שני נגד הקדמת הפריימריז.

 

במקביל לכנס של מופז ערך גם חבר הכנסת עוזי לנדאו הרמת כוסית משלו לקראת השנה החדשה. "שרון עבר להיות הרצל של המדינה הפלסטינית", אמר לנדאו. "חוזה המדינה הפלסטינית. צריך להחליף את שרון. צריך מנהיגות ישרה חייבים לנצח השחיתות השלטונית".

 

בסביבתו של ראש הממשלה מדברים במגוון קולות לגבי הסיכויים לנצח ביום שני. חלק מהמקורבים מאמינים כי ניתן לדחות את ההצעה להקדים את הפריימריז ביום שני ואולם אחרים אומרים "נופתע אם אחרי כל מה שקרה בשבוע האחרון אנחנו ננצח".

 

ספק רב אם לנתניהו יש רוב בכנסת למהלך נגד שרון

 

בינתיים, גם במחנה נתניהו פועלים לקראת ההצבעה ביום שני. גורמים בסביבת נתניהו אמרו שמתנהלים מגעים עם חברי כנסת בליכוד ובמחוצה לו במטרה לסכל תרחיש, לפיו ראש הממשלה יפרוש מהליכוד, ימהר לערוך בחירות בזק כדי לנצח, וירסק את הליכוד. נתניהו מעריך כי הוא יכול להגיע לבלוק חוסם של 61 חברי כנסת שימנע בחירות במהלך בזק, באופן שעשוי להוביל למינויו כראש ממשלה במקום שרון הפורש.

 

אבל נתניהו היה זה שאמר רק לפני כשלושה שבועות שהיחיד שיכול להביא לפיזור הכנסת ולגייס 61 ח"כים הוא שרון. נתניהו ביטל אז בשיחה עם כתבים את האפשרות שהוא או חבר כנסת אחר יצליחו לגייס 61 קולות כדי לסכל את המהלך, ולהחליף את שרון. גם היום, ספק רב אם נתניהו אכן יכול לגייס את כמות הקולות הנדרשת כדי להתמנות לראש ממשלה במקומו של שרון.

  

מוקדם יותר אתמול הודיע יושב ראש מרכז הליכוד, השר צחי הנגבי, כי במהלך ההצבעה וספירת הקולות ביום שני במרכז המפלגה תינתן האפשרות לכל הצדדים להציב משקיפים שיפקחו על התהליכים. ההודעה באה לאחר מפגש עם נציגי שני המחנות.

 

בתוך כך, מזכירות "שינוי" החליטה אתמול כי המפלגה לא תסכים לקבל תרומות, גם אם הן על פי החוק. המזכירות קבעה כי "קבלת תרומות משחיתה את המערכת הפוליטית". יושב ראש "שינוי", חבר הכנסת יוסף (טומי) לפיד, קרא לכל המפלגות ללכת בעקבותם ואמר: "הסכומים שהמדינה מקציבה למימונן של המפלגות מספיקים בהחלט ואין צורך אפילו בתרומה של שקל אחד מאזרחים בארץ או בחו"ל".


פורסם לראשונה 22/09/2005 21:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
ביבי ירסק. מופז
צילום: צפריר אביוב
צילום: חגי אהרון
נתניהו. מותקף
צילום: חגי אהרון
צילום: רויטרס
התייצב לצידו. שרון
צילום: רויטרס
צילום: טל שחר
שרון הוא הרצל של הפלסטינים. לנדאו
צילום: טל שחר
מומלצים