שתף קטע נבחר

אלפי פעילי שמאל הפגינו בי-ם נגד הכיבוש

בצל מתקפת הקסאמים הפגינו מול מעון ראש הממשלה בירושלים כ-7,000 פעילי שמאל ודרשו לסיים את הכיבוש בהסדר קבע. יו"ר מרצ-יחד, יוסי ביילין: "לא נהפוך לשבויים של מדיניות החמאס. לא ניתן לקיצונים בשני הצדדים לקבוע לנו את סדר היום. אנחנו נקבע את סדר היום"

חודש לאחר תום ההתנתקות, ובצל מתקפת רקטות הקסאם, הפגינו כ-7,000 פעילי שמאל בכיכר פאריז בירושלים, מול מעון ראש הממשלה, וקראו להפסיק את הכיבוש בהסדר קבע במתווה יוזמת ז'נבה. מעט לפני כן, התקיימה הפגנה של פעילי שלום שבמוקטעה ברמאללה, שבה נאם יו"ר הרשות, אבו מאזן. עם תום ההפגנה, הגיעו למקום כמה עשרות פעילי ימין, רובם בני נוער לבושי כתום.  


מפגינים בעד שלום (צילום: איי.אף.פי)

 

יו"ר מרצ-יחד, יוסי ביילין, פתח את ההפגנה: "שאלו אותנו בשביל מה העצרת הזאת, הרי יצאנו מעזה ושרון נאם באו"ם והביע נכונות להסדר הקבע ולוויתור על יישובים ישראלים נוספים? נדמה לי שהיום מבינים רבים מה מחנה השלום צריך לעשות ומדוע אסור לו להישאר בבית. אבו מאזן אומר בדיוק מה שאנחנו אומרים ומרגישים יש לנו פרטנר בצד השני. צריך להיות אטום כדי לחשוב שאפשר להמשיך בלי שיתוף פעולה כאשר בצד השני יש מחנה שעושה בדיוק כמונו".

 

לדברי ביילין, כישלון המשא ומתן שניהל ראש הממשלה ברק אינו יכול לשמש כתירוץ לקיפאון הנוכחי. "כשהרצנו את יוזמת ז'נבה הוכחנו שאפשר לפתוח את כל הבעיות שבינינו, זכינו לתמיכה של 40 אחוז בציבור המרחק מזה לרוב הוא קטן מאוד".

 

ביילין התייחס גם לאירועי היממה האחרונה בעזה: "השקט הופר על-ידי החמאס. החמאס הוכיח שוב מה הוא האינטרס שלו, אבל אנחנו קוראים לא להפוך לשבויים של מדיניות החמאס, לא ליפול למלכודת שלו, לא לרקוד לפי החליל שלו. לא ניתן לקיצונים בשני הצדדים לקבוע לנו את סדר היום, אנחנו כאן. ואנחנו נקבע את סדר היום". הקהל הגיב בתשואות רמות.

 

בהפגנה השתתף גם אל"מ (במיל.) שאול אריאלי, לשעבר מפקד חטיבת עזה: "תמכנו ביציאה מעזה לא מתוך חולשה, אלא כי אנו רוצים להישאר חזקים. אנו לא מבקשים להחליף את ראש הממשלה, אלא רק את המדיניות שלו את הסכסוך לא ניתן לפתור באופן חד-צדדי, אנו קוראים להיפרדות מדינית בין שני העמים והדרך היא אך ורק באמצעות המשא ומתן".

 

האלפים בקהל נשאו שלטים שקראו לסיים את הכיבוש, להקים מדינה פלסטינית ולהמשיך את המשא ומתן בין שני הצדדים. בין המפגינים הרבים נמצאו חברי קואליציית תנועות השמאל ובהן מטה ז'נבה, תנועת מרצ וחד"ש, קואליציית הסטודנטים למען השלום, מטה "כחול עולה" ומפגינים רבים נוספים.

 

בין המפגינים עמד גם אדם קלר, דובר גוש שלום: "חשוב שמדברים גם על מה שקורה בשטחי הרשות הפלסטינית ובעזה ומזכירים פה את נושא השוויון של ערביי ישראל. חשוב שיבינו שהסוגיה אינה רק של יהודים ויש גם ערבים. אני מקווה ומאמין שבעוד חודש, בהפגנה הגדולה בכיכר רבין, יגיעו עשרות אלפי מפגינים. אירועי היממה האחרונה מעניקים להפגנה חשיבות יתרה. מה שקרה ברצועת עזה אינו מוכיח שיציאה היתה טעות, אלא שהביצוע החד-צדדי היה טעות".

 

הזמר מיקי גבריאלוב שר את "אני ואתה נשנה את העולם" ואת "תל-אביב תהיה ז'נבה". זמרת נוספת שרה את "אי שם מעבר לקשת" מתוך הקוסם מארץ עוץ. הקהל נסחף עם הזמרים ושר עמם. העצרת הסתיימה בשירת "התקווה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה בכיכר פאריז
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
אלפי מפגינים הגיעו מכל הארץ
צילום: איי אף פי
בצל מתקפת רקטות קסאם
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
אבו מאזן נאם במקביל ברמאללה
צילום: רויטרס
מומלצים