שתף קטע נבחר

מרכז הליכוד מתכנס היום: "הכל תלוי בעזה"

בצל מתקפת הקסאם ופעולת צה"ל יתכנס אחר הצהריים מרכז הליכוד לאחת ההכרעות הקשות - האם להקדים את הפריימריז. תחילה ינאמו שרון ויריביו, נתניהו ולנדאו, ולמחרת יכריעו חברי המרכז. גורם המקורב לשרון: "בסוף, הכל תלוי במספר הערבים שימותו. אם חברי המרכז יראו שצה"ל פועל חזק, הם יצביעו בעד שרון"

הכרעה פוליטית גורלית בצל מתקפת רקטות הקסאם: בשעה 17:00 (יום א') יתכנס מרכז הליכוד לאחת ההכרעות הקשות בתולדותיו - האם להקדים את הפריימריז. להחלטה זו עשויה להיות השפעה מכרעת על עתידו הפוליטי של ראש הממשלה בליכוד, או במסגרת פוליטית אחרת. ישיבת המרכז תתקיים בביתן 15 בגני התערוכה בתל אביב. בין הנואמים: ראש הממשלה, אריאל שרון, יריביו - בנימין נתניהו ועוזי לנדאו וכן צחי הנגבי, וכנראה שרים נוספים. ההצבעה עצמה תתקיים ביום שני ותוצאותיה יפורסמו ב-22:00.

 

בשני המחנות מביעים אופטימיות, ויודעים שמה שקורה ברצועת עזה ישפיע על אופן הצבעתם של חברי המרכז. גורם המקורב לשרון אמר ל-ynet: "בסוף, הכל תלוי במספר הערבים שימותו. חברי המרכז לא רוצים לצאת פראיירים, ואם הם יראו שצה"ל פועל חזק ומחזיר לפלסטינים על הטילים, אנשים יצביעו מהבטן, והם יצביעו בעד שרון. הם אוהבים לראות שלישראל יש כוח הרתעה". כל יועציו של ראש הממשלה דאגו להבהיר כי "אף מסוק או מטוס לא יעלה לאוויר להפציץ בגלל המרכז. ראש הממשלה לא יקבל החלטות על סמך חברי המרכז".

 

ראש הממשלה סיים ביום שישי אחר הצהריים סבב שיחות טלפוניות ארוך עם חברי מרכז מרחבי הארץ, אולם אנשיו המשיכו לעבוד גם במהלך השבת, כששרון היה כבר עמוק בעניינים הביטחוניים בעזה. גם נתניהו לא נח, הופיע במוצ"ש בערוץ 2 ותקף את שרון בחריפות. שרון ולנדאו צפויים לכנס בצהריים את תומכיהם לתדרוך אחרון לפני ישיבת המרכז ולפני ההצבעה הגורלית.

 

מקורבי שרון: לא נתחנף לפייגלינים

 

גורמים בסביבת שרון הביעו אופטימיות זהירה ואמרו שלמרות הכל, הם מקווים לנצח. "בסופו של דבר, הפער יהיו בין 100 ל-150 קולות לטובתנו", העריך הלילה אחד מיועציו של ראש הממשלה. "אין ספק שמה שקרה בעזה בסוף השבוע לא מוסיף למוטיבציה של חברי המרכז לבוא ולסייע לשרון, אבל אנחנו ממשיכים לעבוד עד הדקה ה-90, קוראים לאנשים להגיע ולהצביע נגד הקדמת הפריימריז. בינתיים כולם עובדים, גם חברי כנסת וגם שרים, ואני מאמין שבסוף שרון ייקח את ההצבעה הזאת".

  

גם מקורביו של שר האוצר לשעבר, בנימין נתניהו, הביעו שביעות רצון מהתחושה העולה מקרב חברי המרכז, ואמרו שהתחושה במטה היא "מצוינת, ממש טובה. אנחנו מאמינים שנצליח לנצח. שרון עשה את כל הטעויות האפשריות בשבוע האחרון, וזה פועל לטובתנו". מקורביו של נתניהו הודו שלפני נסיעתו של ראש הממשלה לניו-יורק, התחושה במטה היתה קשה, וההערכות היו ששרון יצליח להביא לדחיית ההצעה להקדמת הפריימריז.

 

כעת, כאשר רוב פעולות השכנוע הסתיימו, ומה שעוד נותר לעשות זה לוודא שחברי המרכז יגיעו ביום שני להצביע, נערכים בליכוד לרגעי השיא של כינוס המרכז, שני הנאומים המרכזיים שיינשאו בערב: זה של ראש הממשלה וזה של נתניהו. מקורביו של שרון הבהירו הלילה כי אין בכוונתו "לשבור ימינה, להתחנף למרכז או לפייגלינים. הנאום, בגדול, צפוי להיות אותו הנאום כמו באו"ם".

 

עם זאת, נראה ששרון ידבר על גושי ההתנחלויות, נושא שאותו השמיט באו"ם, יתייחס גם להתפתחויות בעזה ולקשר ההדוק שלו עם הליכוד, התנועה שאותה הקים. במערכת הפוליטית ממתינים בדריכות לשמוע האם יתחייב שרון בנאומו להישאר בליכוד או שלא. גם השרים לימור לבנת, סילבן שלום, ח"כ רוני בר-און ואהוד אולמרט ביקשו לנאום.

 

יועציו של נתניהו אמרו כי נאומו צפוי לשאת את אותם מסרים שהוא משמיע זה זמן רב בתקשורת ובשיחות עם הפעילים. המסר המרכזי יהיה: "שרון כבר לא איש ליכוד והוא רוצה לפרק את התנועה, אל תתנו לו".

 

ביום שני: ההצבעה וההכרעה

 

במינהלת הליכוד נערכו מבעוד מועד לכל האפשרויות, ובמיוחד לאפשרות להתפרעויות במהלך הנאומים, בעיקר זה של שרון. מתנגדיו של ראש הממשלה צפויים להגיע מוכנים לישיבת המרכז, וקשה להאמין שיאפשרו לו לשאת את דבריו בשקט ובשלווה. שרון ואנשיו נערכים לכך שנאומו יופסק אינספור פעמים בצעקות, בקריאות בוז ובאמצעות שלטים שיוכנסו לאולם בגני התערוכה.

 

ביום שני יפתחו עשרים הקלפיות בשעה 10:00 בבוקר ויסגרו 12 שעות מאוחר יותר, בשעה 22:00 בלילה. בהתאם להבנות שהושגו בין הצדדים עם יו"ר המרכז, השר צחי הנגבי, ההצבעה תיערך באמצעות פתקים. כל אחד מכ-3,000 חברי המרכז יידרש לשלשל לקלפי פתק אחד מתוך שלושה: בעד ההצעה להקדים הפריימריז, נגדה או פתק לבן.

 

במקביל לקלפיות הרגילות, יופעל ספר הבוחרים הממוחשב של הליכוד כגיבוי למערכת הידנית. במקרה של עומס, תוכל מערכת זו להפוך תוך כדי ההצבעה למערכת הזיהוי העיקרית.

 

על הליך ההצבעה והספירה יפקח במהלך כל שעות היום יו"ר ועדת הבחירות המרכזית של הליכוד, השופט בדימוס צבי כהן. את עמדות ההצבעה יאיישו עובדי חברות כוח אדם. על עמדות ההצבעה יפקחו בנוסף לשלושת משקיפי הצדדים גם חמישה עורכי דין. בזמן הספירה ולאחר שלב השוואת המעטפות לשמות המצביעים בכל ספר בוחרים, תותר כניסתם של 20 משקיפים מכל צד שייפקחו על הליך הספירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
אופטימי. נתניהו
צילום: דן בלילטי
צילום: איי פי
התפרעויות במהלך הנאום של שרון?
צילום: איי פי
צילום: טל שחר
יריב מר של שרון. לנדאו
צילום: טל שחר
צילום: באובאו
ביקשה לנאום. לבנת
צילום: באובאו
צילום: אלכס קולומויסקי
ינאם. אולמרט
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים